‘500 kişiye istihdam sağlanacak'

​Uluslararası Gençlik Dayanışma Derneği (UGDD) tarafından yürütülen 'Herkes İçin Fırsat, Herkes İçin İş Projesi' ile Mersin, Konya ve Kilis’te 250’si Türk, 250’si Suriyeli 500 kişiye 4 ay süreyle iş imkânı sağlanacak. Alman Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanlığı ile Türkiye arasında imzalanan ekonomik iş birliğine istinaden sağlanan mali destek ile yürütülecek projede Mersin’de alınacak işçiler Mersin Müftülüğü ile 22 özel sektörde değerlendirilecek.

‘500 kişiye istihdam sağlanacak'
‘500 kişiye istihdam sağlanacak' admin
Bu içerik 795 kez okundu.

HASAN KÜÇÜK

Uluslararası Gençlik Dayanışma Derneği tarafından yürütülen 'Herkes İçin Fırsat, Herkes İçin İş Projesi' açılış etkinliği Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayında yapıldı.

Uluslararası Gençlik Dayanışma Derneği (UGDD) Genel Koordinatörü Asuman Tongarlak açılışta yaptığı konuşmada Dezavantajlı grupların sosyal ve kültürel alana katılımlarının sağlanması için Türkiye’nin 81 ilinde 8 yıldır sosyal kapasite geliştirme eğitimleri düzenlediklerini belirtti.

Özellikle Gençlik ve Spor Bakanlığı ile yapmış oldukları işbirliği çerçevesinde gençlik merkezlerinde sosyal uyum konusunda stratejilerin geliştirilmesi üzerinde çalıştıklarını ifade eden Tongarlak, “2011 yılındaki Suriye krizinden sonra çalışma alanlarımıza bir yenisini daha ekledik. İnsani yardım konusunda görev alan arkadaşlarımıza sosyal uyum konusunda eğitimler düzenlemekteyiz” dedi.

PROJEMİZİN AMACI DEZAVANTAJLI GRUPLARIN İSTİHDAMA DAHİL EDİLMESİ

2018 yılında kendilerinin en çok heyecanlandıran projenin şu an açılışı yaptıkları “Herkes için fırsat, herkes için iş projesi” olduğunu vurgulayan Tongarlak,”Bu projemizin finansal açıdan desteğini sağlayan Fedaral Alman Ekonomik ve Kalkınma Bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyeti arasında 1970’lerden itibaren imzalanmış teknik işbirliği kapsamında biz bu projeye destek oluyoruz. Projemizin ana amacı özellikle istihdam alanı dışında kalmış dezavantajlı grupları istihdam alanına dahil edebilme. Böylelikle hem sosyal, hem kültürel ve hem de ekonomik gelişimlerinin sağlanması. Projemiz Mersin Kilis ve Konya illerinde gerçekleşiyor. Toplamda 500 kişiye yakın bir proje yararlanıcımız var. Proje kapsamında iş birliği yaptığımız kurumlar Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya ve Mersin İl Müftülüğü, Kilis Belediyesi ve yaklaşık 50 kişiyi temsil eden özel işletmelerimiz var” şeklinde konuştu.

MERSİNDE İŞE ALINANLAR MERSİN MÜFTÜLÜĞÜ VE 22 ÖZEL ŞİRKETTE İSTİHDAM EDİLECEK

Projenin iki ana ayağının bulunduğunu anlatan Tongarlak şöyle devam etti: “Birincisi kamu sektöründe istihdam. Diğer ayağı da özel sektörde istihdam. Mesela müftülüklerde ve belediyelerde görev yapan arkadaşlar UGDD bünyesinde istihdam ediliyorlar. Dernek tarafından yapılan görevlendirmelerle işleyişe destek veriliyorlar. Burada şu ayrıma dikkat etmek gerekiyor. Kamu kurumlarında personel alımları devletin bir takım mevzuatına bağlı. Dolayısıyla bizim projemize dahil olan kamuda hizmet yapan arkadaşlarımız kamu kurumlarının personeli olarak görev yapmıyor. Kamu kurumları ile imzaladığımız protokolle bu kişilerin bütün sorumlulukları  UGDD’ye ait oluyor. Özel sektörde iş biraz daha farklı. Bunlar işletme bünyesinde istihdam ediliyorlar. İşletmelerin talepleri doğrultusunde biz personeli yönlendiriyoruz. Proje sürecinde 4 aylık maaş ve sigorta giderleri bizim tarafımızdan işletmelere veriliyor.”

YÜZDE 50’Sİ TÜRK YÜZDE 50’Sİ SURİYELİ OLACAK

 

4 ay sonra bu işçilerin ne olacağı yönünde çok sayıda sorular geldiğini hatırlatan Tongarlak “Bu projenin ana amacı işverenlerle iş gücüne katılanları bir araya getirip bir birlerini tanımaları kendi becerilerine görebilmeleri ve hangi alanda istihdama katılabilmeleri adına bir fırsat sunabilmek. Kamu kurumlarındaki arkadaşlar için avantajı ne derseniz ilerde bir kamu kurumunda hizmet vermiş olma referansı ile ondan sonraki süreçte iş bulmalarını daha da kolaylaştırma. İkinci amacından biride kayıt dışı istihdamın önlenmesi. Özellikle son dönemlerde Suriyeliler çoğunlukla kayıt dışı çalıştırılmakta ve çalışmayı tercih etmekte. Türkiye Cumhuriyeti Kalkınma Planı gereği öncelikli hedefimiz kayıt dışı istihdam. Projeninin diğer bir özelliği yüzde 50 Türk vatandaşı yüzde 50 Suriyeli vatandaşlarımız yararlanacak. Buda yine son hükümet programı gereği sosyal uyumun hızlandırılması hedefine katkı sağlamak amacı ile sunulmuş bir özellik. Mersin projemizin en önemli ayaklarından bir tanesi. Şubat sonuna kadar bu projenin sağlıklı bir şekilde tamamlanması için mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

KORKUTATA: EN BÜYÜK İSTİHDAMI MERSİN’E KAZANDIRMANIN SEVİNCİNİ YAŞIYORUZ

 

UGDD Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Korkutata ise projenin çok uzun bir emeğin sonunda çok kritik bir dönemden geçerek amacına ulaştığını söyledi. Destekleri nedeniyle Mersin’de 22 özel işletme sahibi Mersin Müftülüğüne teşekkür eden Korkutata, “Bu proje bir imece ürünüdür. Çok tarafı olan umuda giden yolda birlik ve beraberlik içinde zorluğu aşan bir projedir. Bir sivil toplum kuruluşu olarak en büyük istihdamı Mersin’e kazandırmanın sevincini yaşıyoruz. Ülkemizin en önemli sorunu işsizliktir. 2018 verilerine göre işsizlik oranı yüzde 10.2 olarak kaydedilmiştir. Bu proje ile Konya, Mersin ve Kilis’te toplam 500 kişi ekonomik hayata katılacak. Bu proje çok küçükte olsa işsizlik oranına katkı sağlayacaktır. Mersin ilinde binlerce kişiye istihdam imkanı sağlayabilmeyi isterdik ama elimizde olan kaynak nedeniyle çok az kişiye imkan sunabildik” şeklinde konuştu.

CANDOST AYDIN: PROJENİN FİNANSMANI ALMANYA

Projenin fon sağlayanı olan Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu’nun proje koordinatöre Candost Aydın’da, projenin finansmanının Alman Ekonomik ve İşbirliği Kalkınma Bakanlığı tarafından iki devlet arasında imzalanmış ekonomik iş birliğine istinaden sağlandığını vurguladı.

Aydın şunları söyledi: “İş Karşılığı nakit projesi, savaş sebebiyle ülkemize gelen Suriyeli kardeşlerimizin ve kendi vatandaşlarımızın iş gücüne katılımı ve aynı zamanda finansal olarak desteklenmesini amaçlayan bir projedir. Biz bu amaç doğrultusunda 2016 yılından beri Türkiye’nin bir çok şehrinde iş birlikleri geliştirerek projeler yürütmekteyiz. İş birliklerimizi UGDD ile gerçekleştirdiğimiz gibi diğer başka sivil toplum örgütleri ile Milli Eğitim Bakanlığı ile İşkur’la ve Ticaret ve Sanayi Odaları ile sürdürmekteyiz. Bu günde burada  UGDD ile projemizi sürdürüyoruz.”

PROJEDEN MÜFTÜLÜK BİNALARI, KUR’AN KURSLARI VE CAMİLER YARARLANACAK

Mersin İl Müftü Yardımcısı Ali Can’da bu proje içinde Diyanet İşleri Başkanlığının onayı ile Mersin İl Müftülüğü olarak yer aldıklarını söyledi: Can,projeden Kur’an Kursları, camiler,  müftülük hizmet binalarındaki yardımcı hizmet alanlarında yararlanacaklarını söyledi.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'Siyasi görüş devre dışı bırakılmalı'
'Siyasi görüş devre dışı bırakılmalı'
İş vaadiyle vatandaşları dolandırmış
İş vaadiyle vatandaşları dolandırmış