​Projeler uygulanırken halka sorulmalı

CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Serdar Erkan, ‘Tevfik Sırrı Gür Stadı’nın kapalı tribünü yıkılmasın, spor müzesi olsun’ taleplerine kulak tıkandığını belirterek, “Bunu Mersin’in belleğine bir saldırı olarak görüyorum” dedi. TSG Stadı yerine yapılacak projenin mutlaka halka sorulması gerektiğini de kaydeden Erkan, “Stadın arazisini veren Mersinlilerdir. İmece usulüyle çimento, demir alıp stadı inşa ettiren de Mersinlilerdir. Ama Ankara’dan birileri kalkıyor burası Millet Bahçesi olacak diyor. Ankara’da 4 tane mimarın o alan için proje yapmasıyla olmaz. Burası Mersin’in özel bir alanı ve Mersinlilere ait” ifadelerini kullandı.

​Projeler uygulanırken halka sorulmalı
​Projeler uygulanırken halka sorulmalı admin
Bu içerik 376 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR

 

CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Serdar Erkan, gazetemiz Güney’i ziyaretinde, kent gündemine ve siyasi gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Tarihi Tevfik Sırrı Gür Stadı’nın yıkımını üzüntüyle karşıladıklarını ifade eden Serdar Erkan, “Tevfik Sırrı Gür Stadı müze olsun istemiştik. Kapalı tribünün müze haline getirilip geçmişten bir anı olarak kalması lazımdı. İster Millet Bahçesi olsun, ister başka bir proje olsun, 51 dönümlük alanda o müze 1 dönümlük yer kaplardı. Orası bir spor müzesi olabilirdi. Mersin’in belleği orada yaşardı. Mersin o statta çok değerli sporcular yetiştirdi. Amatör spor kulüpleri orası spor müzesi olsun dedi. Ben de 6 Kasım’da yıkım başlamadan önce valiliğe dilekçe ile başvurdum. Bana verilen yanıtta yetkinin TOKİ’de olduğu bildirildi. Dilekçeme yanıt geldiği gün kapalı tribün yıkıldı. Ben bunu kent hatırasına bir saldırı olarak görüyorum. 51 dönüm içinde 1 dönümlük alanda kapalı tribünün kalmasının, müze yapılmasının kime ne zararı olurdu?  Alanın ortasındaki sahanın sportif faaliyetlere ayrılmasının hangi projeye bir zararı olurdu? Mersin’in belleğine yapılan bu saygısızlığı Mersinlilerin yerel seçimlerde karşılıksız bırakmayacağını düşünüyorum” dedi.

‘BURASI MERSİNLİLERE AİT’

 

Yıkılan stadın yerine yapılacak projenin mutlaka halka sorulması gerektiğini kaydeden Serdar Erkan, “Çünkü o stadın arazisini veren Mersinlilerdir. İmece usulüyle çimento, demir alıp stadı inşa ettiren Mersinlilerdir. Ama Ankara’dan birileri kalkıyor burası Millet Bahçesi olacak diyor. Ankara’da 4 tane mimarın o alan için proje yapmasıyla olmaz. Burası Mersin’in özel bir alanı ve Mersinlilere ait. Stadın arazisini bağışlayan aile de spor tesisi olmak kaydıyla bağışlamış. Bu yıkım ya da o alan üzerinde başka bir şey yapmak o ailenin hukukuna da saygısızlıktır” ifadelerini kullandı.

‘MİLLET BAHÇESİ PROJESİ VAR MI, YOK MU ENDİŞELİYİZ’

Derelerin  hava koridoru olduğuna dikkat çeken Serdar Erkan, stat arazisinin yanından geçen Müftü Deresi’ni de Mersin’in nefes borusu olarak niteledi.  “Derenin önünü kapatacak şekilde binalar yapılırsa, AVM benzeri binalar yapılırsa Mersin’in ekolojik yaşamı da zarar görür” diyen Erkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Millet Bahçesi projesi var deniyor böyle bir proje var mı, yok mu kuşkuluyum. Yıkım öncesinde tepkileri önlemek için Millet Bahçesi yapacağız demiş olabilirler. Seçimden sonra da bahçe değil de AVM gibi bir şey yapılabilir diye endişe ediyorum. Mersin’e değer katan, halkın spor yapabileceği bir alan ortaya çıkacaksa Mersinliler buna elbette onay verir. Ama bunun böyle olup olmayacağı konusunda endişelerim var. Yani stat yıkıldı, her şey bitti, artık gündemden çıkaralım diyemeyiz. Bundan sonraki süreci, bundan sonra yapılacak projeyi iyi takip etmemiz gerekiyor.”

‘ADAYIMIZ CHP’Lİ OLACAKTIR’

CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Serdar Erkan,  partisindeki adaylık tartışmalarını da değerlendirdi.

Erkan, “CHP, Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için, 12 aday adayından birini çıkaracaktır. Kimsenin telaşlanmasına gerek yok. Bu söylentiler partililerimizi, seçmenlerimizi yoruyor. Partiyle bağını zayıflatıyor. Bu bilinçli bir algıdır. Partililerimizin, seçmenlerimizin üzülmesine, telaş etmesine gerek yok, CHP’nin Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adayı CHP’li olacaktır” dedi.

‘EN BÜYÜK PROJEM KATILIMCI YÖNETİM’

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle birlikte tek hesap düzenine geçildiğini, bunun belediyelerin bütçe özerkliğini ortada kaldıracağını ifade eden Serdar Erkan, şunları söyledi: “Belediyelerin gelirleri tek havuzda toplanacak, harcamaları merkezden kontrol edilecek ve belediye hizmet üreteceği zaman havuzdan para almak için başvuruda bulunacak. Bu durum yerel yönetimlerin kendi bütçelerini oluşturup kullanma şansını ortadan kaldırıyor. Bu nedenle temsili demokrasiden katılımcı demokrasiye geçmek önemli. Kent Konseylerini daha etkili kullanacağız. Projeler konseylerden çıkacak, belediye meclisleri onaylayacak. Yukardan aşağıya doğru proje dayatması yerine vatandaş talep edecek, kent konseyinde düzenlenecek, belediye meclisinde onaylanacak. Belediye başkanı da projeyi Ankara’daki siyasi iradeye sunup kaynağını isteyecek. Eğer proje yapılmazsa da sorumluluğu siyasi irade üstlenmiş olacak. Belediye başkanı olarak benim çıkıp ‘kardeşim siz istediniz, biz projeyi yaptık ama siyasi irade yapmadı’ deme şansım olacak. Siyasi iradenin faturasını niye belediye başkanı ödesin. Benim en büyük projem bu.”

 

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pazarcılara yerleri kura ile verildi
Pazarcılara yerleri kura ile verildi
Bozyazı Kur’an Kursu’nda yıl sonu etkinliği düzenlendi
Bozyazı Kur’an Kursu’nda yıl sonu etkinliği düzenlendi