Advert
Advert
Advert

Türkiye’de Sağlık Harcamaları OECD Ortalamasının Altında

-Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Cari sağlık harcamasının GSYH’ye oranında Türkiye OECD ortalamasının altında Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’ne (OECD) üye ülkeler ortalamasında, cari sağlık harcamasının gayri safi yurtiçi hasılaya (GSYH) oranı 2017 yılında %8,9 Türkiye’de ise bu oran, 2017 yılında %4,2 olarak gerçekleşmiş.

Türkiye’de Sağlık Harcamaları  OECD Ortalamasının Altında
Türkiye’de Sağlık Harcamaları  OECD Ortalamasının Altında admin
Bu içerik 634 kez okundu.
Advert

 

ABD ilk sırada Seçilmiş OECD’ye üye ülkeler içerisinde, cari sağlık harcamasının GSYH’ye oranı karşılaştırıldığında, ilk sırada %17,2 ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yer almaktab ABD’yi, %12,3 ile İsviçre, %11,5 ile Fransa, %11,3 ile Almanya ve %10,4 ile Kanada izliyor

CARİ SAĞLIK HARCAMASININ %17,4’ÜNÜ CEPTEN YAPTIK

Hanehalkları tarafından cepten yapılan sağlık harcamalarının cari sağlık harcamaları içindeki payı incelendiğinde, 2016 yılında OECD ortalaması %20,3 seviyesindedir. Türkiye’de ise bu oran, OECD ortalamasının altında olup, 2016 yılında %16,5 iken, 2017 yılında %17,4 olarak hesaplanmış.

Cepten sağlık harcamalarında en düşük orana sahip ülke Fransa Seçilmiş OECD’ye üye ülkeler içerisinde, cari sağlık harcaması içindeki hanehalkları tarafından cepten yapılan sağlık harcamasının payına bakıldığında, en yüksek değere sahip ilk dört ülkenin sırasıyla; %40,4 ile Meksika, %34,3 ile Güney Kore, %34,3 ile Yunanistan ve %32,6 ile Şili olduğu görülmüştür. En düşük orana sahip OECD ülkesi ise, %9,8 ile Fransa.

 

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akşener ve Uysal Pazar Günü Mersin’de
Akşener ve Uysal Pazar Günü Mersin’de
Kumbur’dan su kıtlığı uyarısı
Kumbur’dan su kıtlığı uyarısı