Kamu-Sen, adil vergi uygulaması için önlem istedi

​Kamu Görevlileri sendikası(Türkiye Kamu-Sen) Mersin İl Temsilcisi Metin Ercan, gelir dağılımının adaletli bir şekilde gerçekleşmesi için vergi politikalarının çalışanlar lehine düzenlenmesi gerektiğini belirtti. Ercan, Anayasal haklarını kullanarak üzerlerinde ağır bir yük olan gelir vergisi sorununun da bir an önce çözülmesi çağrısında bulundu

Kamu-Sen, adil vergi uygulaması için önlem istedi
Kamu-Sen, adil vergi uygulaması için önlem istedi admin
Bu içerik 351 kez okundu.

HASAN KÜÇÜK

-Türkiye Kamu-Sen Mersin Şubesi tarafından çalışanlar üzerindeki vergi adaletsizliğinin düzeltilmesi için il binasında basın açıklaması düzenlendi.

Türkiye Kamu-Sen Mersin İl Temsilcisi Metin Ercan burada yaptığı açıklamada, vergi politikalarının temel amacının çok kazanandan çok, az kanandan az vergi almak olması gerektiği halde Türkiye’de bunun tam tersi bir yol izlendiğini söyledi. 

Kamu tarafından izlenen vergi politikasının temelinde belli kesimlerden yüksek oranda vergi alınması ve vergi vermesi gereken fakat vermeyenlerden vergi alınamamasının yattığını iddia eden Ercan, “Hal böyle olunca iktidarlar da kamu harcamalarına kaynak oluşturacak gelirlerin başında gelen vergiyi, tahsilin en kolay olduğu kesimden yani kayıt altında çalışan kesimden almakta ve kaynağından kesilen vergiler yoluyla kaynak ihtiyacını gidermeye çalışmaktadır. Bu durum ülkemizde öylesine çarpık bir hal almıştır ki, toplam gelir vergisi tahsilatının yaklaşık yüzde 50’si Gayri Safi Yurt İçi Hasılasının (GSYİH)  yalnızca yüzde 7’sini alabilen çalışan kesim tarafından ödenmektedir” diye konuştu. 

KAYITLI ÇALIŞANLAR YOLUNACAK KAZ GİBİ GÖRÜLÜYOR

Vergi politikası ile kayıtlı çalışanların yolunacak kaz gibi görüldüğünü   savunanErcan, “Bu vergi politikası, gelir dağılımının geniş kitleler aleyhine bozulmasında büyük pay sahibi olmaktadır. Çünkü bu yolla ücretli, sabit gelirli kesimin satın alma gücü önemli ölçüde daraltılmaktadır. Buna karşılık hazine bonoları ve devlet tahvillerinin vergiden muaf tutulması, rant gelirleri lehine gelir dağılımının bozulmasına sebep olmaktadır. Vergi politikalarındaki bu adaletsizlik nedeniyle, zaten düşük ücret alan ve büyük ölçüde ülkenin en fakir kesimini oluşturan kamu görevlileri, KİT çalışanları, işçiler ve asgari ücretliler kısa sürede bir üst vergi dilimine tabi olmakta, maaşları düşmekte ve temmuz ayında aldıkları maaş zammının büyük bölümü artan gelir vergisi ödemesine gitmektedir” şeklinde konuştu.

ÇALIŞANLAR ÜZERİNDEKİ VERGİ YÜKÜ HAFİFLETİLMELİ

Yaşanan bu olumsuzlukları gidermenin yolunun çalışanlar üzerindeki vergi yükünün hafifletilmesi olduğunu ifade eden Ercan önerilerini şu şekilde sıraladı: “Birincisi, gelir vergisinin yüzde 15 orana denk gelen alt diliminin tatminkâr seviyede yükseltilerek çalışanların yıl içinde yüzde 20’lik vergi dilimine girmelerinin önlenmesi. Bu konuda herhangi bir yasal düzenlemeye gerek yoktur. İkincisi ise, kamu görevlileri, KİT personeli ile sözleşmeli personelin gelir vergisi kesintilerinden dolayı yaşadığı adaletsizliğin ve mağduriyetin giderilmesi adına 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 23. maddesine, Devlet memurlarına ödenen taban aylık tutarının söz konusu çalışanlar için Gelir Vergisi’nden muaf tutulmasını sağlayacak bir hükmün eklenmesi şeklindedir.”

VERGİ SORUNU BİR AN ÖNCE ÇÖZÜLMELİ

Ülke içindeki sosyal eşitsizlikleri giderme işlevini yüklenen devlete sosyal devlet dendiğini hatırlatan Ercan şunları şunları söyledi: “Adil bir gelir dağılımı sağlamak, sosyal devlet ilkesini benimsemiş olan ülkemiz için bir zorunluluktur. Bu nedenle gelir dağılımının daha adaletli bir şekilde gerçekleşmesinin ana unsuru olan vergi politikalarının biz çalışanlar lehine düzenlenmesini istemek her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının anayasal hakkıdır. Dolayısıyla bizler bu anayasal hakkımızı kullanarak yıllardır üzerimizde ağır bir yük olan gelir vergisi sorununun bir an önce çözülmesini istiyor ve bu konunun ülkemizi idare edenlerin yükümlülüğünde olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'Siyasi görüş devre dışı bırakılmalı'
'Siyasi görüş devre dışı bırakılmalı'
İş vaadiyle vatandaşları dolandırmış
İş vaadiyle vatandaşları dolandırmış