CHP’den kanun teklifi

​CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, hukuk danışmanlığı adı altında faaliyet yürüten kişi ve ofislerle ilgili kanun teklifi verdi

CHP’den kanun teklifi
CHP’den kanun teklifi admin
Bu içerik 516 kez okundu.

-CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, adliye binalarının çevrelerinde avukat olmadığı halde hukuk danışmanlığı adı altında faaliyet yürüten kişi ve ofislerle ilgili kanun teklifi verdi. Antmen,  verdiği kanun teklifinde, bu kişi ve ofislerin 1136 sayılı Avukatlık Kanununa aykırı hareket ettiklerini ve birçok vatandaşı da yanlış yönlendirerek hukuki sorumluluk almadıklarını belirtti. Kanun teklifi kabul edilirse avukatlar dışında hukuki danışmanlık ofisleri açanlara hapis cezası gelecek.

CHP’li Vekil, Meclis Başkanlığına verdiği Kanun Teklifinde, avukat olmayan ancak hukuki danışmanlık veren kişilerin hiçbir maddi-manevi sorumluk yüklenmeden vatandaşı yanlış dilekçelerle mağdur ettiğini kaydederek “Birçok vatandaşı yanlış yönlendirerek hata yapmalarına da yol açan bu sözde hukuk danışmanlığı bürolarının bir kısmı dava açıp vatandaşlarımızın hak kaybına da yol açabilmektedir. Hukukun tam ve eksiksiz olarak uygulanması gereken adliye binaların, yani yargının gözleri önünde yasayı ihlal eden arzuhalciler ve bu sözde hukuk büroları 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun ‘Yalnız Avukatların Yapabileceği İşler’ başlıklı 35. Maddesi ve yine Avukatlık Kanunu'nun ‘Avukatlık Yetkilerinin Başkaları Tarafından Kullanılması’ başlıklı 63. Maddesine aykırı davranmaktadırlar” ifadelerini kullandı. Teklifin gerekçesinde vatandaşların hukuki ve ekonomik güvenceye alınmasının yolunun, sözde hukuki danışmanlık bürolarının yasaklanarak, yasal süreçleri avukatların ve hukuk insanların yürütmesi gerekliliği vurgulanıyor.  (Bülten)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pazarcılara yerleri kura ile verildi
Pazarcılara yerleri kura ile verildi
Bozyazı Kur’an Kursu’nda yıl sonu etkinliği düzenlendi
Bozyazı Kur’an Kursu’nda yıl sonu etkinliği düzenlendi