Demirtaş hakkında açılan Hakaret davaları birleştirildi

​HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'na hakaret ettiği iddiası yargılandığı dava, 4 Nisan 2019'a ertelendi. Mahkeme, Demirtaş'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla Mardin'de yargılandığı davanın Davutoğlu davasıyla birleştirildiğini bildirdi.

Demirtaş hakkında açılan Hakaret davaları birleştirildi
Demirtaş hakkında açılan Hakaret davaları birleştirildi admin
Bu içerik 481 kez okundu.

 

-Mersin’de yaptığı bir konuşmada ’devletin askerini ve emniyet teşkilatını alenen aşağıladığı’ ve dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’na hakaret ettiği iddiasıyla hakkında dava açılan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın yargılanmasına devam edildi.

Demirtaş, Diyarbakır'da yürütülen terör soruşturması kapsamında tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Kapalı Cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla Mersin 14. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davanın 8. duruşmasına katıldı. Mahkeme hakimi, duruşmada, Selahattin Demirtaş'ın "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret" suçundan Mardin 1. Asliye Ceza Mahkemesince yargılandığı dosyanın, görülen davayla birleştirildiğini bildirdi.

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret" suçlamasıyla ilgili söz verilen Demirtaş, dosyadaki aleyhine olan hususları kabul etmediğini ifade etti. Demirtaş, "Davanın görüleceği bu mahkemede yüz yüze ilkesi gereği ayrıntılı esasa ilişkin savunma yapmam için ilgili mahkemede hazır olmak istiyorum. Bu aşamadaki talebim bundan ibarettir" dedi.

Demirtaş'ın avukatı Özgür Özbek ise "Ankara'da görülen dava dosyalarının birleştirilme konusunda mahkemenin öncelikle inceleme yapılmasını talep ediyoruz. Birleştirilen dosyalara ilişkin usul işlemleri tamamlandıktan sonra müvekkilimiz suç konusu edilen meclis konuşmalarına ilişkin ayrıntılı dökümü dosyaya sunacağız. Müvekkil hakkında verilen Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararının tercümesi yapılıp tahliyesi için meslektaşlarımız girişimlerde bulunmuştur. Bu kararın tercümesi ellerindedir, temin edip dosyaya sunmak isteriz" ifadelerini kullandı.

Mahkeme heyeti, duruşmanın yazışmalarının içeriği ve birleştirme kararlarının sonucunun beklenmesi hususlarını göz önüne alarak duruşmayı 4 Nisan 2019 tarihine erteledi.  İha

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pazarcılara yerleri kura ile verildi
Pazarcılara yerleri kura ile verildi
Bozyazı Kur’an Kursu’nda yıl sonu etkinliği düzenlendi
Bozyazı Kur’an Kursu’nda yıl sonu etkinliği düzenlendi