Advert
Advert
Advert

Taksimetre açmayan yandı

​Mersin Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Veysel Sarı, Türkiye genelinde Ticari Taksilere yönelik şikâyetlerin artması üzerine bazı yaptırımların karara bağlandığını bildirdi.

Taksimetre açmayan yandı
Taksimetre açmayan yandı admin
Bu içerik 213 kez okundu.
Advert

Yaptığı basın açıklamasındaTaksimetre açmayanların gasp suçu kapsamında ceza almalarının sağlanacağını ve uzun yıllar hapis cezası almakla karşı karşıya kalacaklarına dikkat çeken Sarı,“Bu nedenle taksici esnafımın taksimetresini mutlaka açmalı ve aracına yolcusunuda en kısa yoldan gideceği yere ulaştırmalı, trafik kurallarına kesinlikle uymalı, emniyet kemerini takmadan yola çıkmamalı ve seyir halinde iken cep telefonu ile kesinlikle konuşmamalıdır. “dedi.

Başkan Veysel Sarı konuyla ilgiliaçıklamasında  görüş ve düşüncelerini şöyle ifade etti: “TSE’ nün Yıllar önce “Taksicilere getirdiği standartlar oldukça dikkat çekiciydi. Bu standartların tamamına katılıyor ve önemsiyor ve bu özelliklere de önemle dikkat çekmek istiyorum. Bir taksi şoföründe bir takım farklı özellikler olması gerekmektedir. Öncelikle de taksici esnafında İş disiplini olmalı, temiz, düzenli, giyim-kuşama özen göstermeli, yerli veya yabancı turistin kentle ilgili ilk intibası için sağlıklı bir  iletişim kurmak içinde Türkçeyi doğru olarak konuşmalı, dürüst, saygılı ve iş ahlakına sahip davranışlar göstermelidir. Ayrıca, yasa gereği aracında sigara ve yasak bazı maddeler kullanamayacağı gibi, aracında müşterisini ve çevreyi rahatsız edecek resim ve yazılarda bulundurmamalıdır”.

Başkan Sarı bu konuda yeni yasa ve oluşturma aşamasındaki projelerinden de söz etti ve şunları söyledi.

Türkiye genelinde Ticari Taksilere yönelik şikâyetlerin artması üzerine ilgili bakanlıklar bazı yaptırımları karara bağlamış bulunmaktadır. Bunlardan en önemseneni ise; Taksimetre açmayanların gasp suçu kapsamında ceza almaları sağlanacak ve uzun yıllar hapis cezası almakla karşı karşıya kalacaklardır. Bu nedenle taksici esnafımın taksimetresini mutlaka açmalı ve aracına yolcusunuda en kısa yoldan gideceği yere ulaştırmalı, trafik kurallarına kesinlikle uymalı, emniyet kemerini takmadan yola çıkmamalı ve seyir halinde iken cep telefonu ile kesinlikle konuşmamalıdır.

Ayrıca “Önümüzdeki süreçte bazı illerde olduğu  gibi Mersinde‘de taksi şoförleri yabancı dil bilecek, saç ve sakal tıraşına özen gösterip kibar, güvenilir ve lider ruhlu olması verilecek eğitimle sağlanacaktır. Çünkü ; Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün söyleminde belirttiği gibi “TürkŞoförü En Asil Duygunun İnsanı” olmalıdır”. (Bülten)

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kariyer Fuarı 2 Mayıs’ta!
Kariyer Fuarı 2 Mayıs’ta!
TIR, ticari araca çarptı
TIR, ticari araca çarptı