‘Evrim ve Ekin için adalet istiyoruz’

Ramazan T. yönetimindeki otomobilin çarpması sonucu hayatını kaybeden Evrim ve Ekin Çakmakçı adlı iki kardeşin ölümüyle ilgili davanın görülmesine başlandı. Sanık avukatı, "Karşı tarafın zararlarını karşılamaya hazırız" deyince, çocukların annesi Özlem Çakmakçı, "Ben bir gecede iki çocuğumu kaybettim. Zarar dediğin ne, Adalet istiyoruz" diye tepki gösterdi.

‘Evrim ve Ekin için adalet istiyoruz’
‘Evrim ve Ekin için adalet istiyoruz’ admin
Bu içerik 1521 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR

-Gözne yolunda aracıyla çarptığı kız kardeşler Ekin ve Evrim Çakmakçı'nın ölümüne, Emine İlknur'un ağır yaralanmasına neden olan belediye meclisi üyesi Ramazan T.'nin yargılanmasına başlandı. 5. Ağır Ceza Mahkemesi  5 aydır tutuklu olan sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mağdur avukatları, sanığın aşırı hızlı olduğunu savunurken, sanık avukatı, sanığın hızlı olmadığını, yayaların ve yaya geçidinin de kusurlu olduğunu iddia etti. Sanık avukatı, "Karşı tarafın zararlarını karşılamaya hazırız" deyince, çocukların annesi Özlem Çakmakçı, "Ben bir gecede iki çocuğumu kaybettim. Zarar dediğin ne" diye tepki gösterdi.

 

2 Temmuz 2018 günü akşam saatlerinde, kuzenleri Emine İlknur Yalçın'ın nezaretinde Gözne yolu Sarnıç mevkiindeki yaya geçidinden geçmeye çalışan Evrim (9) ve Ekin Çakmakçı, Ramazan T. yönetimindeki otomobilin çarpması sonucu hayatını kaybetmiş, Emine İlknur Yalçın da ağır yaralanmıştı.

Cinayet gibi kazayla ilgili davanın ilk duruşması Mersin 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. Kaza kurbanı çocukların akrabaları, öğretmenleri ve Çakmakçı ailesinin arkadaşları da duruşmayı izlemek üzere Mersin Adliyesi'ne geldi.

Tutuklu sanık Ramazan T. duruşmadaki ifadesine "Ailenin zor günler geçirdiğini biliyorum. Aileden sonra en çok üzülen, aileden sonra en çok sıkıntı ve stres çeken benim" diyerek başladı.

 

HIZININ 50 KM CİVARI OLDUĞUNU İDDİA ETTİ

 

Olay günü, annesi, eşi, kızı ve torunu ile birlikte yaylaya gitmek üzere yola çıktıklarını anlatan Razaman T., "Kaza yerine gelmeden önceki rampayı çıkarken virajı içten aldım. Karşıdan gelen aracın farı nedeniyle görüş açım düştü. Hiçbir şey görmedim ama arkada oturan kızımın 'Baba dikkat' diye bağırdığını duydum. Bir şeye çarptığımı fark ettim. Fren yapıp durdum. Araçtan inince hemen yaralılara koştum. Bu kazaya neden olan, yüksek rampada, keskin virajda yapılan yaya geçididir. Bu nedenle Karayolları'ndanşikayetçiyim" dedi.

Mahkeme başkanının "Hızınız ne kadardı? Yağış var mıydı?" sorusu üzerine de Ramazan T., "Aracın bagajı doluydu. Araçta 5 kişi vardı. O rampada hız yapma olanağımız yoktu. Hızım 45-50 kilometre arasında olabilir" diye yanıt verdi.

 

'SİZ HİÇ İKİ ÇOCUĞUNUZU BİRDEN KAYBETTİNİZ Mİ?'

 

2 çocukla birlikte yaya geçidinden geçerken aracın çarpması sonucu ağır yaralanan Emine İlknur Yalçın da, olay anını hatırlamadığını, ağır bir travma geçirdiğini belirtti. Yalçın, "Canımdan çok sevdiğim iki çocuğu çarpıp öldürdü. Ben ağır yaralandım. Böbreğim alındı. Şikayetçiyim" dedi.

Çocukların babası Ali Çakmakçı da, "Ben olay yerinde yoktum. Kaza anını kamera kayıtlarından izledim. Ramazan T.'nin ifadelerinde samimiyet görmüyorum. Özellikle hız konusundaki ifadeleri samimiyetsiz. Hızınızı mevcut şartlara göre ayarlamanız gerekir. Sanık 50 ile gittiğini söylüyor. O hızda giderken aracı kontrol edemedim iddiası kabul edilemez" diye konuştu.

Çocukların annesi Özlem Çakmakçı da, mahkeme heyetine ve sanık avukatına, "Siz hiç bir gecede iki çocuğunuzu birden kaybettiniz mi" diye seslendi.

 

'BİR KADININ BEN NE YAPACAĞIM DİYE AĞLADIĞINI DUYDUM'

 

Duruşmada, kaza sırasında olay yerinde olan tanıklar da dinlendi. Kazada yaralanan Emine İlknur Yalçın'ın kardeşi, ölen çocukların kuzeni Elçin Yalçın, "Yaylaya giderken aracı ablam kullanıyordu. Sarnıç mevkiinde aracı park ettik. Ablam ve çocuklar dondurma almak için karşıya geçtiler. Ben de araç içinde kaldım. Kısa süre sonra çok yüksek bir ses duydum. Ardından da bağırış ve ağlama sesi geldi. Yola doğru gittim. Sonradan Duygu T. olduğunu öğrendiğim kişinin 'Ben ne yapacağım, biz ne yapacağız' diye ağladığını gördüm. İlk başta onun yakınlarından birine araç çarptı sandım. Biraz yürüdüm. Orta refüje yakın yerde ablamı gördüm. Evrim'i yolun diğer şeridinde gördüm. Ekin de ondan biraz daha uzakta yatıyordu. Üçü de farklı yerlere savrulmuştu" ifadelerini kullandı.

 

'BABAM GÖRMEDİ, BEN GÖRDÜM' İDDİASI

 

Sanık Ramazan T.'nin kızı Duygu T. de mahkemedeki ifadesinde, "Arabayı babam kullanıyordu. Babaannem önde, annem, ben ve çocuğum arka koltuktaydık. Sarnıç yolunda rampadan  çıkarken yola 3 kişi fırladı. Yola bakmadan koştular ve babam çarptı. Kaza nedeniyle panikledim. Ağladım. Aracı kullanan ben değildim" dedi.

 

SANIK AVUKATI: KUSUR PAYLAŞTIRILMALI

 

Duruşmada sanık avukatı da kazanın gerçekleştiği yerde yaya yolu, yaya geçidi, ışık olmadığını, viraj ve rampa olduğunu söyledi. Kaza yerindeki yaya geçidinin, orada bulunan bir marketin çıkarı için açıldığını, yaya geçitleri standartlarına uymadığını ifade eden sanık avukatı, Karayolları hakkında da soruşturma açılması gerektiğini söyledi. Kazada ölen çocuklar ile ağır yaralanan İlknur Yalçın da karşıdan karşıya geçerken dikkat ve özen göstermediğini iddia eden sanık avukatının, "Karşı tarafın zararını karşılamaya hazırız" şeklindeki beyanı Ekin ve Evrim'in annesi Özlem Çakmakçı'nın tepkisini çekti. Çakmakçı, "Ben bir gecede iki çocuğumu kaybettim. Zarar dediğin ne" diyerek bağırınca mahkeme başkanınca uyarıldı.

 

'KAZA YAYA GEÇİDİ ÜZERİNDE, REJÜFE YAKIN YERDE OLDU'

 

Mağdur ailenin avukatı Işıl Akan Kıral da, beyanına 'Bir evin iki çocuğu birden ölüyor ve anne baba bir anda yalnız kalıyor. Çok vahim bir durumla karşı karşıyayız" diyerek başladı.

Kıral, "Birincisi kaza yaya geçidi üzerinde oluyor. İkincisi, kazanın meydana geldiği noktadan, eğim ve bariyerler nedeniyle viraj içindeki araçların görülmesi mümkün değil. Üçüncüsü araç çok hızlı. Geniş açılı kamera kayıtlarından gördüğümüz kadarıyla yayalar geçide adımlarını attıkları anda kadrajda herhangi bir araç görünmezken Ramazan T. yönetimindeki araç kurşun gibi geliyor. Fren, korna, manevra gibi tedbirlerin hiçbiri yok. Dördüncüsü, kaza orta refüj dibinde oluyor. Yola birden fırlama gibi bir şey yoktur" dedi.

Mersin 5. Ağır Ceza  Mahkemesi, mağdur avukatının hız tespiti ve bilirkişi incelemesi talebi ile sanık avukatının tahliye talebini reddetti ve dosyanın kusur tespiti için Adli Tıp Kurumu'na gönderilmesine karar vererek duruşmayı 31 Ocak 2019'a erteledi.

 

'TRAFİK KAZASI DEĞİL, TRAFİK CİNAYETİ'

 

Çakmakçı ailesi, akrabaları ve arkadaşları duruşma sonunda Mersin Adliyesi önünde 'Evrim ve Ekin için adalet istiyoruz' yazılı bir pankart açtı ve basın açıklaması yaptı.

Baba Ali Çakmakçı, "Bu tamamen bir trafik cinayetidir. Başka çocukların ölmemesi için davaya uygun bir kararın çıkacağına inanıyorum" dedi.

Anne Özlem Çakmakçı da, "Çok üzgünüm, ne diyeceğimi bilemiyorum. Trafik kazası demiyorum. Bu bir trafik cinayeti. Trafik kurallarına uymayan birisi yüzünden çocuklarımı kaybettim. Yani bu acının tarifi yok. Sesimizi herkesin duymasını istiyorum. Herkesin bu acıyı duymasını istiyorum. Ben iki çocuğumu bir gecede kaybettim. Trafik ve hız kurallarına uyulmadığı için benim iki çocuğum elimden alındı. Adalet istiyorum" diye konuştu.

Mağdur ailenin avukatı Işıl Akan Kıral da, "Biz bu davayı niye önemsiyoruz?Trafik cinayeti diyor aile. Gerçekten de öyle. Trafikte kurallara uyulmadığı için, yaya geçitlerinden hızla geçildiği için, levhalara uyulmadığı için tarifi imkansız zararlar görüyor insanlar. Kusur neyse, kusurun ağırlığı neyse bunun ortaya çıkması ve cezalandırılması gerektiğini düşünüyoruz. Mahkemenin emsal bir karar vermesini bekliyoruz" görüşünü dile getirdi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'Siyasi görüş devre dışı bırakılmalı'
'Siyasi görüş devre dışı bırakılmalı'
İş vaadiyle vatandaşları dolandırmış
İş vaadiyle vatandaşları dolandırmış