Avukatlara arabuluculuk eğitimi

​Mersin Barosu ve Mersin Arabulucular Derneği tarafından avukatlara yönelik ‘Arabuluculukta Etkili Taraf Vekilliği’ konulu eğitim semineri düzenlendi.​Seminerin sonunda Mersin Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, panelistlere teşekkür ederek plaket takdim etti. -Mersin Barosu ve Mersin Arabulucular Derneği tarafından avukatlara yönelik ‘Arabuluculukta Etkili Taraf Vekilliği’ konulu eğitim semineri düzenlendi.

Avukatlara arabuluculuk eğitimi
Avukatlara arabuluculuk eğitimi admin
Bu içerik 307 kez okundu.

Mersin Barosu yönetim kurulu, Mersin Arabulucular Derneği Başkanı Arb. Av. Buğrahan Dikici, avukatlar ve stajyer avukatların katılımıyla Mersin Barosu Konferansa Salonu’nda gerçekleşen seminerin açılış konuşmasını yapan Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, Kasım ayının yoğun eğitim programıyla geçtiğini belirterek,bu eğitimlerin meslektaşlarının bilgi darağacının gelişmesi açısından önemli olduğunu vurguladı.İş mahkemelerinde zorunlu hale getirilen arabuluculukta taraf vekillerin katılmış oldukları görüşmelerde nasıl bir duruş sergileyeceklerini bilmediklerini belirten Yeşilbağaz, bundan en çok vekil arkadaşlarının zararlı çıktığını söyledi. Sorunun bir nebze giderilmesi için bu tür bir program düzenlediklerini kaydeden Yeşilboğaz, “Arabuluculuk, alternatif uyuşmazlık çözüm yollarından bir tanesi. Uzlaşma nasıl hayatımıza girdiyse, arabuluculuk da girdi” ifadesini kullandı.

“ARABULUCULUĞUN AVUKATLARIN TEKELİNDEN ÇIKACAK OLMASINDAN ENDİŞELİYİZ”

Arabuluculukta uygulamalardan kaynaklı endişelerini dile getiren Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, “Bazı uygulamaların zorunlu hale getirilmiş olması ve arabuluculuğun ileride avukatların tekelinden çıkacak olması gibi endişelerimiz var. Öncelikle bunun güvence altına alınması gerekiyor. Biz bu güvenceyi almadığımız sürece hala arabuluculuktaki çekincelerimiz devam edecektir. Örnek olarak; uyuşmazlıkta tarafların yapmış oldukları işlemlere baktığımızda, işin avukatlardan çok adliye kâtiplerine ve başka meslek gruplarına verilmiş olması, mesleğimizdeki kaygıyı maalesef gündeme getiriyor. Meslek alanlarımız her gün daralırken, alternatif uyuşmazlıklarda farklı sektörlere açılabilecek yeni uygulamaların getirilecek olması bizi ürkütüyor. Çünkü hukuk fakültelerinin günümüzde sınırsız bir şekilde açılması ve çok fazla öğrenci mezun etmesi, hukuk ordusunu nicelik olarak artırırken, nitelik olarak azaltıyor ama aynı zamanda da meslektaşlarımızın iş alanlarının daralması anlamına geliyor. Genç meslektaşlarımız özellikle mesleki daralmadan dolayı gelecek kaygısı yaşıyorlar. Hiç kimse geleceğini tam anlamıyla göremiyor. 

“BAROLAR VE AVUKATLAR ORTAK HAREKET ETMELİ”

Tıp alanında ‘alternatif tıp yöntemleri’ diye bir görüş ortaya atıldığında bu konu sorun olarak görüldü ülkemizde buna karşı çok fazla tepki geldi. Televizyonlarda günlerce tartışıldı. Ancak hukuk alanında yapılan bu alternatif uyuşmazlıklarda enine boyuna tartışılmadan yapılan uygulamalar ilerde telafisi mümkün olmayan zararlara yol açabilir. Biz şimdilik iyi niyetli olarak, bunların sadece hukukçuların tekelinde kalacağına inanıyoruz. Öncelikle dava açma konusunda, özellikle uzlaşma ve arabuluculukta kesinlikle taraf vekilliğinin zorunlu hale getirilmesi hususunda taleplerimizi yineliyoruz. Bu olduğu takdirde biz alternatif çözüm yollarına karşı değiliz ama bunun için önce kanunlarımızın düzenlenmesi gerekiyor. Bunun düzenlenmesi için de bütün baroların, tüm meslek mensuplarının ortak hareket etmesi gerekiyor. Bu kaygılarımız giderildikten sonra uyuşmazlıklarda ya da arabuluculuktaki alternatif çözüm yollarına karşı değiliz” diye konuştu.

“ARZUHALCİLERİ ÖNLEME ÇABASI YOK”

Konuşmasında, adli makamların arzuhalcilere karşı gerekli önleyici çaba göstermediğini vurgulayan Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, “Avukatlık Kanunumuz ‘da, dava açma hakkının sadece avukatlara tanındığı açıkça belirtilmesine rağmen, maalesef Mersin Adliyesi ve Türkiye’deki tüm adliyelerin önünde dilekçe yazılıp dava dosyası hazırlanır diyen çığırtkanlar var. Bizim adli makamlarımız bunlara kör, sağır ve dilsiz kalıyorlar. Şikâyetlerimizde de sadece basit bir Kabahatler Kanunu’na göre yapılan bir suç olarak görülüyor ve 150-200 TL ceza ile arzuhalcileri serbest bırakıyorlar. Bunu önleme çabaları da yok” şeklinde konuştu.

Daha sonra Ankara Arabulucular Derneği Başkanı Arb. Av. NejdetGöğüsdere, Consensus Arabuluculuk Merkezi’nden Eğitmen Arb. Av. Ayşe Çakıcı, Başken Arabuluculuk Uyuşmazlık Çözüm Merkezi’nden  Arb. Av. Mehmet Ali  Baranlı, İstanbul Arabuluculuk Merkezi Arb. Av. Dilek Yumrutaş yapmış oldukları sunumlarla, taraf vekilliğinde etkin taraf vekilliği olabilmenin yolları, hakların korunması, taraf vekilliğinde avukatın müvekkiline nasıl faydalı olabileceği konusunda katılımcıları bilgilendirdi.Seminerin sonunda Mersin Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, panelistlere teşekkür ederek plaket takdim etti. (Bülten)

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pazarcılara yerleri kura ile verildi
Pazarcılara yerleri kura ile verildi
Bozyazı Kur’an Kursu’nda yıl sonu etkinliği düzenlendi
Bozyazı Kur’an Kursu’nda yıl sonu etkinliği düzenlendi