Advert
Advert
Advert

KESK'ten gözaltılara tepki

​KESK Mersin Şubeler Platformu üyeleri, Ankara’da ve çeşitli illerde yapılan operasyonlarla aralarında SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden ile Tüm Bel Sen Genel Sekreteri Yılmaz Yıldırımcı'nın da aralarında bulunduğu çok sayıda sendikacı, siyasetçi ve avukatın gözaltına alınmasına tepki gösterdi. SES Mersin Şube Eş Başkanı Özge Göncü, "Hukuk hiçbir dönemde bu kadar ayaklar altına alınmadı. Temel hak ve özgürlükler hiçbir dönemde bu denli ihlal edilmedi" dedi.

KESK'ten gözaltılara tepki
KESK'ten gözaltılara tepki admin
Bu içerik 657 kez okundu.
Advert

ABİDİN YAĞMUR

 

-Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Mersin Şubeler Platformu, SES Mersin Şube Başkanlığı binasında düzenlenen toplantıda, bazı sendikaların genel merkez yöneticilerinin gözaltına alınmasını kınadı.

SES Mersin Şube Eş Başkanı Özge Göncü, "OHAL uygulamaları, hukuksuzluk ve keyfilik tüm hızıyla devam ediyor. Her güne yeni baskılarla, yeni gözaltı ve tutuklama haberleri ile uyanır hale geldik. Yaklaşmakta olan yerel seçim hesapları, emekçilerin hak mücadelesi, konfederasyonumuzun İzmir’de gerçekleştirdiği bölge mitingi, Samsun, Adana, Diyarbakır ve İstanbul’da yapılacak miting hazırlıkları, kadınların şiddete karşı sokaklara dökülmesi iktidarı ve devlet organlarını telaşa düşürmüş olmalı ki, hemen harekete geçildi. İstanbul’da kadınlara uygulanan polis şiddetinin üzerinden 24 saat geçmeden çok sayıda arkadaşımız gözaltına alınmıştır. SES Eş Genel Başkanımız Gönül Erden, TÜM BEL-SEN Genel Sekreteri Yılmaz Yıldırımcı ve MYK üyesi Adem Yavuz Kaya, HABER SEN eski MYK üyesi Ramazan Taş, TÜM BEL-SEN Denetleme Kurulu Başkanı Yusuf Güler ile birlikte çok sayıda siyasi parti ve demokratik kitle örgütü yöneticisi, üyesi ve avukat evlerine yapılan baskınlarla gözaltına alınmıştır" dedi.

Gözaltına alınanların tamamının adreslerinin belli olduğunu,  çağrılma durumunda ifade verecek kişiler olduğunu belirten Göncü, "Ancak iktidar gözaltı ve tutuklamalar yoluyla muhalif kesimleri sindirmeyi, korku dalgası yaratmayı hedeflediğinden bu politikayı özellikle ve sistematik olarak uygulamaktadır. İktidarlarını sürdürmek için demokratik eylem ve etkinliklere katılmamız yasadışı faaliyetlermiş gibi sunuluyor. Toplantı ve gösteri hakkımızın kullanımı valiliklerin ya da idarecilerin insafına bağlı değildir. Valilerin keyfiliklerine uymak zorunda değiliz. Anayasaya aykırı yasaklara ve talimatlara uyma yükümlülüğümüz yoktur. Basın açıklamalarına, mitinglere katılım, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamındaki paylaşımlar ve benzeri demokratik eylem ve etkinlikler anayasa ile güvence altına alınmış temel hak ve özgürlükler kapsamındadır. Bu nedenle değil gözaltına alınmak, soruşturma açılması dahi anayasa ihlalidir" ifadelerini kullandı.

 Gözaltına alınan kişilerin, 2016 yılında SES’in aldığı kararla yapılan ve barış talebinin ifade edildiği Beyaz Bayrak eylemine katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alındıklarını iddia eden Göncü sözlerini şöyle sürdürdü:

"Barış talebi suç unsuru olarak görülmesi kabul edilemez. Ülkemizde ve bölgemizde çatışmaların her gün biraz daha tırmandığı bir süreçte barış talebini dile getirmek kadar insani başka hangi talep olabilir. Emekçiler dün olduğu gibi bugün ve bundan sonra da bedeli ne olursa olsun barış için mücadele edecektir.  Ancak hukuk hiçbir dönemde bu kadar ayaklar altına alınmadı. Temel hak ve özgürlükler hiçbir dönemde bu denli ihlal edilmedi. Siyasi iktidarı bir kez daha uyarıyoruz; göz altılarla, tutuklamalarla bizleri emek, demokrasi ve barış mücadelesinden alıkoyamayacaksınız. Arkadaşlarımızın gözaltına alınmasını kınıyoruz. Yöneticilerimiz derhal serbest bırakılmalıdır.

 

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akşener ve Uysal Pazar Günü Mersin’de
Akşener ve Uysal Pazar Günü Mersin’de
Kumbur’dan su kıtlığı uyarısı
Kumbur’dan su kıtlığı uyarısı