Advert
Advert
Advert

Erdemli'ye GES kuruluyor!

-Adana merkezli bir enerji şirketi, Mersin’in Erdemli İlçe sınırları içindeki mera alanında Güneş Enerji Santrali kuracak. 35 MWe kurulu gücünde olacak santralin ekonomik ömrü 50 yıl olacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, proje için ÇED olumlu raporu verdi. Arazi kullanımıyla ilgili izinlerinin de verilmesi durumunda santral elektrik üretimine başlayacak.

Erdemli'ye GES kuruluyor!
Erdemli'ye GES kuruluyor! admin
Bu içerik 605 kez okundu.
Advert

Abidin Yağmur

Adana merkezi Ilgaz Elektrik Üretim A. Ş tarafından Erdemli ilçesi Güzeloluk Mahallesi'nde kurulacak Güneş Enerjisi Santrali projesinin ÇED raporu süreci, ÇED olumlu raporunun verilmesiyle tamamlandı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın, mera statüsündeki arazinin kullanımına izin vermesi durumunda GES projesinin önündeki bürokratik engel kalmayacak ve inşaat faaliyeti başlayacak.

Çevre ve Şehircilik Mersin İl Müdürlüğü' ne sunulan ÇED raporundan edinilen bilgiye göre, Kıvanç 2 Güneş Enerjisi Santrali Erdemli Güzeloluk Mahallesi 101 ada, 21 ve 1353 parsellerde 35 MWe kurulu gücünde kurulacak.

Raporda, "Santralin kurulması planlanan 101 ada 1353 parsel ise mera arazisidir. Faaliyete geçmeden önce 5403 Sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu hükümleri gereğince tarım arazilerinin tarım dışı kullanımı ile ilgili gerekli tüm izinlerinler ile Mera Kanunu 14.maddesi gereğince tüm gerekli izinler alınacaktır. Planlanan Kıvanç-2 GES projesinin ömrü 50 yıl olarak planlanmıştır. 50 yıl sonrasında tesis sökülerek uygun şekilde bertarafı sağlanacaktır. Proje kapsamında oluşacak hiçbir atık tarım arazilerine, dere yataklarına, herhangi bir alıcı ortama kesinlikle dökülmeyecektir. Proje kapsamında inşaat aşamasında 75 kişi, işletme aşamasında 13 kişi çalışması planlanmaktadır. Proje kapsamında inşaat aşamasında çalışacak personelin sosyal ihtiyaçlarının karşılanması için prefabrik şantiye kurulacaktır" dedi.

'TÜRKİYE POTANSİYELİNİ DEĞERLENDİREMİYOR'

Şirketin ÇED raporunda, Türkiye ve Mersin'in güneş enerjisi potansiyeli hakkında da çarpıcı bilgilere yer verildi.

Türkiye'nin güneş kuşağı adı verilen ve güneş enerjisince zengin bir bölgede yer almasına rağmen, güneş enerjisinden yeteri kadar faydalanamadığının ifade edildiği raporda, "Ayrıca yıllık 2640 saatlik güneşlenme kapasitesi ile güneş enerjisinden elektrik üretme potansiyeli açısından Avrupa ülkeleri arasında ikinci sıradadır. Bu kapasite yıllık 380 milyar/kWh enerji potansiyeli anlamına gelmektedir. Ayrıca Türkiye'nin yıllık ortalama güneş ışınımı 1303 kWh/m2-yıl olup bu rakam günlük 3,6 kWh/m2 güce, günde yaklaşık 7,2 saat, toplamada ise 110 günlük bir güneşlenme süresine denk gelmektedir. Yapılan çalışmalar, Türkiye'de 4 bin 600 kilometrekarelik bir alanın bu potansiyelin kullanımı için uygun olduğuna işaret etmektedir. Gün geçtikçe kirlenen çevre ve azalan enerji kaynakları dünyanın ve ülkemizin temel sorunlarındandır. Dünyamızın ve ülkemizin temel iki sorununu çözmenin bir yolu da enerji getirisi yüksek ve işletme maliyeti sıfıra yakın olan fotovoltaik elektrik sistemi hem ücretsiz bir kaynaktan elektrik sağlamakta hem de çevreye yayılan karbonmonoksit ve diğer tonlarca atığın oluşmasını önlemektedir" görüşlerine yer verildi.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akşener ve Uysal Pazar Günü Mersin’de
Akşener ve Uysal Pazar Günü Mersin’de
Kumbur’dan su kıtlığı uyarısı
Kumbur’dan su kıtlığı uyarısı