Festival Bitti Ama Rüzgârı Esiyor

​Mersin Ticaret Borsası organizesinde düzenlenen Narenciye Festivali’nin yankıları yurtiçinde ve yurt dışında devam ediyor.

Festival Bitti Ama Rüzgârı Esiyor
Festival Bitti Ama Rüzgârı Esiyor admin
Bu içerik 292 kez okundu.

-Meyve ile süsleme yapma konusunda Türkiye'nin ilk ve en büyük festivali olan Mersin Uluslararası Narenciye ‘ninyankıları yurtiçinde ve yurt dışında devam ediyor.Mersin Ticaret Borsası Genel Sekreteri İsmail Sarı çok sayıda yabancı halk dansları topluklarının katıldığı festivale ilişkin yaptığı değerlendirmede, Mersin’de 2 gün süreli festival coşkusunun etkilerinin hala devam ettiğini belirterek, “On bin saati aşan işgücü ve süsleme aracı olarak kullanılan 500 bin adet narenciye ile ülkemizde tek olan bu etkinliğimiz boyunca bizleri kucaklayan yaklaşık üç yüz bin ziyaretçimiz emeklerimizin boşa gitmediğini gösterdiler.” Dedi

MERSİN FESTİVALİNE SAHİP ÇIKTI

Mersin'in en büyük buluşmasına sahne olan festival kapsamında yapılan  süslemeler ve yarattılar figürlerin yoğun ilgi odağı olduğunu kaydeden Sarı.  Şunları  söyledi: “Oldukça geniş yelpazeden oluşan 2 bin 500 kişilik çok renkli kortejimiz ise kentimizin bu festivali ne kadar sahiplendiğinin açık bir göstergesidir. 30'a yakın ülkeden yaklaşık 700 gösteri sanatçısının yerel kıyafetleri ile gerçekleştirdikleri dans gösterileri aracılığıyla festivalimizin zenginliklerini sergiledik. Yerli gruplarımız ise geleneksel ve modern kültürümüzün güzel bir yansıması oldu. Narenciye temalı defilemiz, ödüllü fotoğraf, satranç ve yelken yarışmalarımız büyük ilgi gördü.

150'ye yakın standımız Mersin'in tüm değerlerini ziyaretçilerimize sundu. Mağazalarımız ve esnafımız bu festivale özgü indirim haftası düzenlediler. Ayrıca, narenciye tüketiminin özendirilmesi amacıyla 20 bin ilköğretim öğrencimize narenciye dağıtımı gerçekleştirdik. Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden ünlü şeflerimizin narenciye ürünleri kullanılarak hazırladığı gastroshow ile Mersin mutfak kültürüne e katkı sağladı.

FESTİVALİMİZİN ÇITASINI YÜKSELTECEĞİZ

Böylesine kapsamlı bir festivalin başarılı olabilmesi kentin tüm dinamiklerinin bir bütün olarak hareket etme yeteneğine bağlı oldugunu vurgulayan İsmail Sarı, “Oldukça renkli anlara sahne olan festivalimiz boyunca Mersin'deki tüm kesimler bir araya gelerek kentimiz için dayanışma içerisinde olabileceğimizi herkese gösterdik. Böylece birlik ve beraberliğimizi de kuvvetlendirdik.

Böylesi organizasyonlarda zirve noktası hiçbir zaman yoktur. Başta halkımızın yoğun katılımı olmak üzere, ulusal ve yerel basınımızda çıkan haberler, köşe yazarlarımızın yazıları, televizyon programlarında yer verilen bölümler ve sosyal medyada yapılan olumlu paylaşımlar bizlere büyük şevk veriyor. Tüm bu güzellikler festivalimizin çıtasının yükselmesi açısından hepimize moral ve motivasyon kaynağı oluyor. Narenciye Festivali'ni, Türkiye'nin festivali yapma hedefimize ulaşmada bizleri önümüzdeki yıllar için teşvik ediyor.”

AMACIMIZ NARENCİYE FESTİVALİNİ GELENEKSEL HALE GETİRMEKTİR

Diğer yandan, takip eden yıllarda festivalimizin daha da zenginleşmesi açısından tüm katılımcılarımızı en büyük yol arkadaşlarımız olarak görüyoruz. Bu kapsamda yapıcı tenkitler ve çözüm odaklı eleştiriler festivalimizin daha da gelişmesi açısından bizler için büyük değer taşımaktadır. "Kaş yaparken göz çıkarmak" diye bir deyimimiz var. Dolayısıyla amacı "göz çıkarmak" değil, "kaş yapmak" olan her görüşe kapımız sonuna kadar açıktır.

Bu festivali Mersin için, Mersinliler için, narenciye için ve kentimizin gülen yüzünü herkese göstermek için yapıyoruz. Amacımız, festival boyunca olduğu gibi, bir bütün olarak hareket ederek festivalimizi tamamen ekonomik ve kültürel bir şölene dönüştürmek ve böylece geleneksel hale gelmesini sağlamak olmalıdır. Bu amaca yönelik olarak Mersin Narenciye Festivali'nin yeniden canlanması için bizleri yüreklendiren ve kentimizi yeniden festivaline kavuşturan Sayın Valimiz Ali İhsan Su'ya sonsuz minnetlerimi sunuyor ve emeği geçen tüm paydaşlarımıza gönülden teşekkür ediyorum.” (Bülten)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'Siyasi görüş devre dışı bırakılmalı'
'Siyasi görüş devre dışı bırakılmalı'
İş vaadiyle vatandaşları dolandırmış
İş vaadiyle vatandaşları dolandırmış