Talay gündemi değerlendirdi

​CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı, eski Kültür Bakanı İstemihan Talay, CHP ile İyi Parti arasında seçim işbirliği olasılığının yüksek olduğunu belirterek, “İşbirliğinde bizim de bir şeyler vermemiz gerekir ama verilecek yer Mersin değil. Hem oy oranımız, hem nitelikli aday adaylarımızın olması, hem de Kocamaz’ın CHP tabanında kabul görmeyecek bir isim olması nedeniyle, CHP-İyi Parti işbirliğinde verilecek yer Mersin olmaz. İyi Parti Mersin’de bizim adayımızı destekler, CHP de başka il ve ilçelerde İyi Parti adayını destekler” dedi. Talay, AKP ve MHP’nin Mersin’de ortak aday çıkarması durumunda, her iki partinin de tabanından kaçışlar olacağını da iddia etti.

Talay gündemi değerlendirdi
Talay gündemi değerlendirdi admin
Bu içerik 1015 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR

 

-Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı, eski Kültür Bakanı İstemihan Talay, gazetemiz Güney’i ziyaretinde, CHP ile İyi Parti, AKP ile MHP arasındaki seçim işbirliği senaryolarını değerlendirdi.

CHP’nin kesin aday listelerini açıklanmasının Aralık ayının ortalarını bulacağını tahmin ettiğini söyleyen Talay, “Bazı arkadaşlar çok geç olur diyor ama ben zaten 5 yıldır sahadayım. 2013 yılında Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylığı için yola çıktık, aday adaylığında 5 yıllık süreyi geride bıraktık” dedi.

CHP’nin Mersin’deki aday adayı sayısının fazla olmasının bir olumsuzluk oluşturmayacağını ifade eden Talay, “Birbirinden değerli, birbirinden nitelikli 12 belediye başkan aday adayımız var. Şimdi genel merkezimizin, genel başkanımızın düşündüğü şu: Bu 12 aday adayını nasıl bir arada tutabiliriz? Hani CHP Türkiye’nin birleştirici gücü diyoruz ya. Benim varlığım da, aday adaylığım da bir anlamda birleştirici güç diye düşünüyorum” görüşünü dile getirdi.

‘AKP VE MHP ÇARESİZLİK İÇİNDE’

MHP ve AKP’nin Mersin’de ortak aday göstermesi durumunda bu partilerden çok sayıda seçmenin CHP’ye yöneleceğini savunan Talay, “Hem AKP cephesinden, hem MHP cephesinden bir ittifak veya ortaklık yok denildikten sonra iki genel başkanın yeniden bir araya gelmesi, böyle bir görüşme yapılması, bazı illerde ortak aday çıkarabilecekleri ihtimalini güçlendiriyor. Her iki parti de sıkıntılı bir süreç yaşıyor. Ekonomik krizden dolayı bir çöküş süreci içindeler. İttifak yok dedikten sonra geri dönüp görüşmeye başlamaları çaresizliklerini gösteriyor” dedi.

‘SİYASETTE İKİ KERE İKİ HER ZAMAN DÖRT ETMEZ’

 “Siyasette her zaman iki kere iki dört etmez” diyen Talay sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunu referandumda gördük. Mersin’de referandumda AKP ve MHP ortaklığı ancak yüzde 35 oy alabildi. Mersin’de ortak aday çıkarmaları durumunda da oylarının düşeceğini, benim CHP adayı olmam durumunda da yüzde 45 oy olabileceğimizi düşünüyorum. Ben siyasetin nabzını tutarım. AKP ve MHP ittifakının çıkaracağı ortak adayın oyu şundan dolayı düşer. Eğer seçmen kendi adayının kazanamayacağını görürse, çekirdek kitle yerinde durur ama daha esnek olan kitle başını kaldırır, diğer partilere, diğer adaylara bakar. AKP ve MHP’nin yan yana gelmesini istemeyen ciddi bir seçmen kitlesi var. Bunlar da CHP’ye bakacaklar ve benim tarzımda bir aday görürlerse oylarını bize yönlendirecekler. Her iki partinin tabanında da bana olumlu bakacak isimler olduğunu biliyorum.”

 ‘İYİ PARTİ, MERSİN’DE CHP ADAYINI DESTEKLER’

CHP ile İyi Parti arasındaki seçim işbirliği olasılığının da giderek yükseldiğine değinen CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı İstemihan Talay, şunları söyledi:

“CHP ve İyi Parti işbirliğinde bizim de bir şeyler vermemiz gerekir ama verilecek yer Mersin değil. Hem oy oranımız, hem nitelikli aday adaylarımızın olması, hem de Kocamaz’ın CHP tabanında kabul görmeyecek bir isim olması nedeniyle, CHP-İyi Parti işbirliğinde verilecek yer Mersin olmaz. İyi Parti Mersin’de bizim adayımızı destekler, CHP  de başka il ve ilçelerde İyi Parti adayını destekler. Belediye meclisi üyesi adayları belirlenirken sadece parti emektarlarının olduğu bir liste ya da sadece bürokratların, uzmanların olduğu bir liste olmaz. Bu ikisini iyi dengelemek lazım. Hem parti emektarları meclis üyeliği adayı listelerinde bulunmalı, hem çeşitli meslek gruplarından, uzmanlık alanlarından kişiler bulunmalı. İyi Parti ile bir ittifak yapılacaksa da meclis üyeleri belirlenirken onun da dikkate alınması gerekecek.”

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Erdemli Belediyesi’nden vergi hatırlatması
Erdemli Belediyesi’nden vergi hatırlatması
İşkur, engelli ve eski hükümlülerin yanında
İşkur, engelli ve eski hükümlülerin yanında