Beklenen istifa geldi

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz, düzenlediği basın toplantısıyla partisi MHP'den istifa ettiğini duyurdu. “Merhum başbuğumuza verdiğim sadakat yemini ve Ülkücü kimliğim saklı kalmak kaydıyla hayatımın en zor kararını veriyor ve MHP'den istifa ediyorum” diyen Kocamaz’ın hedefinde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Toroslar Belediye Başkanı ve Büyükşehir adayı Hamit Tuna, Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can ve Mersin Milletvekili Baki Şimşek vardı. Kocamaz, "Üzerlerinde çok emeğim olan Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can ve Mersin Milletvekili Baki Şimşek'e hakkımı helal etmiyorum" dedi. Kocamaz, 'belediye başkanlığından istifa edecek, böylece meclis Hamit Tuna'yı başkan seçecek. Yoksa Kocamaz hakkında dosyalar gündeme gelecek' yönünde dedikodu çıkarıldığını da söyledi.

Beklenen istifa geldi
Beklenen istifa geldi admin
Bu içerik 1030 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR

 

-Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, 20 yıl Tarsus'ta, 5 yıl Mersin'de olmak üzere 25 yıldır belediye başkanlığı makamında temsil ettiği MHP'den istifa etti ve hem partisi, hem kendisi açısından yeni bir dönem başlattı. Kocamaz'ın istifasını ilan ettiği toplantı Kongre Merkezi'nde yapıldı. Toplantıya çoğunluğunu belediye çalışanlarının oluşturduğu yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Kocamaz'ın kongre merkezine gelmesinden önce salonda ve merkezin bahçesinde Kocamaz için bestelenmiş 2 farklı türkü çalındı.

Salona 'Başkan Kocamaz seni kimse yıkamaz', 'Dik dur eğilme bu millet seninle' sloganlarıyla giren Kocamaz konuşmasına "Yeni bir hamle, yeni bir yol açacağımız toplantımıza hoş geldiniz" diyerek başladı.

Kocamaz,"Bugün burada, 4,5 yıldır birlikte yol yürüdüğümüz ve Mersin'e hizmet adına el ele, kol kola bir şeyler kazandırmaya çalıştığımız muhtarlarımız bizimle beraber. Bu işin siyaseti yok. Bu iş gönül işi. Ne demiştik? Derdimiz hizmet, sevdamız memleket. Söz konusu olan Mersin'e hizmetse gerisi teferruattır. 50 yıllık siyasi geçmişim, 25 yıldır Tarsus ve Mersin genelinde hizmet yolculuğum var. Birçok toplantıya katıldım, birçok basın toplantısı düzenledim.  Şunu herkesin bilmesini isterim: Hayatımdaki en zor basın toplantısındayım. Duygusal bir toplantıda bir aradayız. Bu toplantıda konuşmak zor. Kelimeler boğazınıza düğümleniyor. Ama böyle bir toplantıyı yapıp bizden Mersin adına beklentisi olan insanların gönlüne su serpmek gerekiyordu" dedi.BurhanettinKocamaz'ın tam 1 saat süren konuşmasından önemli satırbaşları şöyle:

'ATATÜRK'E BAĞLIYIZ VE ASLA LAF SÖYLETMEYİZ'

"Çocukluğumdan bu yana merhum başbuğumun hayranı, ülkücü Türk genci olarak camianın içerisinde yer aldım. 1994'te seçimi kazandığımız gece merhum başbuğumuzun gece iki buçukta beni telefonla arayıp tebrik etmesi, Tarsus ve Kars'ta belediyeyi MHP'nin kazanmasından dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etmesi benim hayatımdaki en onurlu gündü.  2014 yılında da, tarihte ilk defa MHP adayı olarak Mersin Büyükşehir Belediyesi'ni kazandık. Cumhuriyet tarihi boyunca yapılamamış birçok şeyi başardık. Anketlere göre partili partisiz halkın desteği sürüyor. Bizler Başbuğ'un rahle-i tedrisinden geçmiş Türk milliyetçileriyiz. Dolayısıyla herkesi eşdeğer vatandaşlar olarak bağrımıza basarız. Elbette kırmızı çizgilerimiz var. Ülkemizin ve milletimizin birliğine, bütünlüğüne, bayrağımızın tekliğine ve Atatürk'e bağlıyız ve asla laf söyletmeyiz."

 

'2003 KONGRESİNDE HEDEF TAHTASINA KONULDUM'

 

"1999 seçimlerinde yeniden başkan seçildik. O seçimlerde oyumuzu yüzde 150 artırdık. Partimiz Mersin'de 5 milletvekili çıkardı. 2002'de, koalisyon ortaklığının iyi değerlendirilememesi ve erken seçim kararı nedeniyle partimiz barajın altında kaldı. 2003'teki Tarsus kongresinde olaylar çıkarıldı ve bana karşı bir düzen başlatıldı. 2003'teki büyük kongrede genel başkan adayları Ramiz Ongun ve Koray Aydın tarafından divan başkanlığına önerildiğim için hedef tahtasına konuldum. 15 yıldır da şahsımı hedef alan bu defans uygulaması sürüyor."

 

'2014 SEÇİMLERİNDE DIŞLANDIK, AŞAĞILANDIK'

 

"2004 ve 2009 seçimlerinde aday yapılmayacağım söylentileri çıkarıldı. İl yöneticilerinden bazıları bana saldırmakla görevlendirildi. Bizi partiden istifaya zorladılar. Ocağın genç çocukları bize karşı kışkırtıldı. Ancak her zaman akıl galip geldi ve yeniden seçildik. 2014'te genel başkanın isteğiyle Mersin Büyükşehir Belediyesi'ne aday adayı oldum. Buna rağmen teşkilatlara girmemiz engellendi. Toplantılarımıza insanların gelmesi engellendi. Partinin ya da ocak teşkilatının düzenlediği toplantılarda dışlandık, aşağılandık. Adaylığımızın açıklanması 1 yıl geciktirildi. Adaylığımız açıklandığında Mersin'de zaten adımız üzerinde insanlar bir araya gelmişti."

'TUNA, BELEDİYE BAŞKANLIĞINI HAZIR ELBİSE SANDI'

"Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, 2014'ten bu yana karşımızda olmaktan vazgeçmedi. Şahsımın belediye başkanı olmasını da kabullenemedi. Hamit Tuna sandı ki belediye başkanlığı vitrinde bir hazır elbise ve elini attığı gibi giyinebilecek."

 

'FETÖ OPERASYONUNDA YALNIZ BIRAKILDIK'

 

"2009 yılından itibaren, FETÖ'nün gazetesinin belediyeye girmesini engellediğim için bana düşmanlık besleyenler, 15 Temmuz'u bahane ederek, 2016'da belediyemize karşı operasyon düzenledi. Arkadaşlarımız gözaltına alındı. Bu süreçte Ankara'ya gittim ve Genel Başkan ile görüştüm. 'Şimdilik bir şey yapmayın, kimseyi de savunmayın' dedi. Biz de Mersin'e döndük ve şunu söyledik: Bu belediyede Apocu da olamaz, FETÖ'cü de olamaz. Sonuçta arkadaşlarımız bağımsız Türk mahkemelerinde beraat etti. O dönemde bize bazı genel başkan yardımcıları destek oldu. Ancak partiden kurumsal bir destek gelmediği için yalnız bırakıldık. Bize bu çileyi çektiren, ancak kendi çocuklarını FETÖ'nün okullarında ücretsiz okutan savcı ve emniyet müdürlerinin de yargılanmasını dört gözle bekliyoruz. Devlet adil olmalıdır.

'OCAK BAŞKANI KENDİ MEMLEKETİNDEN ADAY OLAMADI'

"Haziran 2014 seçimlerinde ocak genel başkanı, belki seçilemez denilerek kendi memleketinde aday yapılmadı. Mersin'e kontenjan aday göndermeyin dememize rağmen ocak başkanı Mersin'den kontenjan aday yapıldı. Hatta milletvekili aday listesinin ilk 5 sırası kontenjana ayrıldı. Neticede Mersin'i hiçe sayan, tabanla, yerel yönetimlerle istişare edilmemesinin sonucunda MHP Mersin'de beşinciliğe kadar geriledi. Ardından, Kocamaz seçimlerde MHP için çalışmadı dedikoduları ile bugünkü noktaya getirildik."

'TUNA'NIN ADAY GÖSTERİLECEĞİNİ ANKARA YOLUNDA ÖĞRENDİM'

Seçimden sonra bana sen bizi eksiden ikiye getirdin diyen il yöneticiler herhalde dillerini yuttular. Seçimlerde hasta olmama rağmen koşturdum ama son dakikada yurtdışından AKP'ye gelen oylar ve ittifak sayesinde seçilen Baki Şimşek dahil kimseye yaranamadım. Seçimden 20 gün sonra bir anket yaptırdım. Şahsımla ilgili desteğin artarak devam ettiğini gördüm. Bunun üzerine genel başkana gidip, yerel seçimlerle ilgili bir kararınız var mı diye sordum. İşinizin başındasınız denildi. Sonraki süreçte Sayın Sözlü'nün Adana adaylığının açıklanmasının ardından adaylığımın açıklanacağı söylendi. 8 Eylül 2018 Cuma günü Ankara'ya gittim. Genel başkana bize bir talimatınız var mı dedim. Çalışın, herhangi bir talimatım yoktur dedi. Genel başkan yardımcıları da herhangi bir problem olmadığını söyledi. 8 Eylül Cuma günü Mersin'e doğru yola çıkmamdan birkaç saat sonra, Hamit Tuna'nın Salı günü için Ankara'ya çağrıldığını, adaylığının açıklanacağını duydum. Daha ben yoldayken Tuna'ya yakın çevrelere, Tuna'nın aday olduğunu sosyal medyadan paylaşmaya başladılar."

'TÜM DÜNYA TAKDİR ETTİ, KENDİ PARTİME YARANAMADIM'

"Yurtdışı gezisinden, 20 Eylül'de Mersin'e dönerken, bir grup muhtarın karşılama töreni düzenleyeceğini öğrendim. Bunu istemedim. Farklı noktalara çekilebileceğini söyledim ama muhtarlar bugüne kadar seni dinledik, bugün dinlemeyeceğiz dediler ve Çamalan gişelerinde 3 bin araçla bir karşılama düzenlediler. Tamamen benim dışımda gelişen bu karşılamayı bile genel merkeze kafa tutmak olarak gösterdiler. 25 yıldır MHP adına belediyecilikte marka oluşturdum. Tüm dünya beni takdir etti ama ben genel başkana ve partime yaranamadım. Çünkü ben hakkı savundum. Belediyeyi beytülmal bildim, kimseye peşkeş çektirmedim. Ayrıcalık bekleyenlere taviz vermedim."

'ŞEVKET CAN VE BAKİ ŞİMŞEK'E HAKKIMI HELAL ETMİYORUM'

"Burada gördüğüm vefasızlığı hiçbir yerde görmedim.25 yıllık emeğim ve 50 yıllık davaya katkıma teşekkür bile edilmemesinin takdirini kamuoyuna bırakıyorum. Tarsus'ta beni karşılayanlara gelen kişi hacdan mı geliyor, aday mıdır ki karşılama yapıyorsunuz. Karşılama yapacaksanız Tarsus'ta değil, Mersin'de yapın diyen milletvekili Baki Şimşek'e ve Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can'a hakkımı helal etmiyorum. Bu iki kişinin üzerinde o kadar emeğim var ki, adlarını açıkça söylemekten çekinmiyorum.Akıllarınca teşkilatçılık oynayanlar, hakkında dosya açılır diye beni tehdit ediyorlar. Hiç utanmadan, sıkılmadan yan yana fotoğraflarımızı koyup Kocamaz aday olmak istemedi diyorlar ve benimle yol yürümek istediklerini söylüyorlar. Benim davaya sadakat sözümü hatırlatıp güya beni köşeye sıkıştırmak istiyorlar. Bu olay sayesinde kimin dost, kimin düşman olduğunu, kimin teşkilatçılık adı altında adam sattığını gördük."

'GÜYA İSTİFA EDECEKMİŞİM, ETMEZSEM BENİMLE KONUŞACAKLARMIŞ'

 

"Güya beni istifa ettireceklermiş, ben istifa etmezsem birileri benimle konuşacakmış, Hamit Tuna meclisten seçilerek belediye başkanı olacakmış. Buradan açıkça ifade ediyorum. Burhanettin Kocamaz'ın Allah'tan başka kimseye veremeyeceği hesabı yoktur. Bugünden sonra şahsıma yapılacak herhangi bir işlem kumpastır, iftiradır, insanlık dışı bir uygulamadır. Kim böyle bir tavır içine girerse bilsin ki kazdıkları kuyuya kendileri düşecektir."

'HAYATIMIN EN ZOR KARARINI VERİYORUM'

 

 

"Peygamberlik ve padişahlık döneminde bile istişare varken partiler bugün sadece bir kişinin kararıyla hareket ediyor. Bizim gibi, bu yanlıştır diyenlere de kapı gösteriliyor. MHP'de parti içi demokrasi kalmadığı, saygı kalmadığı, belediye başkanları toplantılarının başkanları fırçalama, şamar oğlanına döndürme toplantılarına dönüştüğü, baskıcı bir yönetimin uygulandığı, partinin dedikoduyla idare edildiği, vefanın kalmadığı, yıllardır genel merkez yöneticilerinin isteğiyle il yöneticileri tarafından şahsıma mobbing uygulandığı, Mersinle ilgili kararlarda bize bir soru bile sorulmadığı bir ortamda; son 2 ayda gördüğüm muamele nedeniyle sağlığımın bozulduğu, partideki bu anlayışla daha fazla yol yürüme imkanının kalmadığı, MHP çatısı altında hizmet üretme olanağının kalmadığı gerçeğinden hareketle, merhum başbuğumuza verdiğim sadakat yemini ve Ülkücü kimliğim saklı kalmak kaydıyla hayatımın en zor kararını veriyor ve MHP'den istifa ediyorum."

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pazarcılara yerleri kura ile verildi
Pazarcılara yerleri kura ile verildi
Bozyazı Kur’an Kursu’nda yıl sonu etkinliği düzenlendi
Bozyazı Kur’an Kursu’nda yıl sonu etkinliği düzenlendi