Minik eller çalışıyor

​Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Avukat Burcu Düzen, Türkiye’de binlerce çocuğun eğitim alamadığına dikkat çekerek çocukların ya ekonomik olarak sömürüldüğünü ya da zorla evlendirildiğini savundu. Türkiye’de 2 milyona yakın çocuk işçi bulunduğuna vurgu yapan Düzen çocukların yasak olmasına rağmen en tehlikeli işlerde çalıştırıldığını söyledi.

Minik eller çalışıyor
Minik eller çalışıyor admin
Bu içerik 493 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

-Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi tarafından “20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü” nedeniyle bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın toplantısında ilk söz alan Baro Başkanı Avukat Bilgin Yeşilboğaz, 21. yüzyılda hala çocuk haklarının tartışma konusu yapıldığı ve bununla ilgili herhangi bir ilerleme kaydedilemediğini söyledi.

Başta ülkemiz olmak üzere dünyada çocuk gelin, çocuk istismarı ve savaşlar nedeniyle yerinden, yurdundan köklerinden koparılan çocukların sorunlarının olduğunu ifade eden Yeşilboğaz “Ülkemiz dış göçün en fazla yer aldığı bir coğrafyada olması nedeniyle de bu sorundan en fazla etkilenen ülkedir. Komşularımızla yaşanan savaşlar maalesef ülkemizde çocuk istismarının, çocuk hakları ihlallerinin en büyük nedenlerinden birisi olmuştur” dedi.

ÜLKEMİZDE ÇOCUK CEZAEVLERİ CİDDİ SORUN

Türkiye’de çocuk cezaevlerinin ciddi anlamda bir sorun olduğunu vurgulayan Yeşilboğaz “Öncelikle bunun ciddi anlamda ıslah edilmesi gerekiyor. Ayrıca aileleriyle birlikte cezaevlerinde ceza çeken çocuklarımız var. Sosyal imkânları hiçbir şekilde çocukların yaşamasına imkan vermeyen şartlarda cezaevlerinde aileleriyle birlikte aynı cezayı çekmek zorunda kalıyorlar” şeklinde konuştu.

ÇOCUKLARA YETERLİ KORUMA SAĞLANAMIYOR

Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Avukat Burcu Düzen ise Ulusal ve uluslararası düzenlemeler yapılmasına rağmen çocuklara yeterli koruma sağlanamadığını söyledi.

Tartışmalı olan eğitim sisteminin sürekli değiştiğini ifade eden Düzen, “Eğitim sisteminin gerekli seviyeye çıkarılmaması ülkenin gerilemesine neden olmaktadır. UNİCEF’in 2017 yılında yayınladığı ‘Geleceği kurma: Çocuklar ve Zengin Ülkelerde Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ başlıklı raporda  Türkiye genel sıralamada 41 ülke arasında 36’ncı sırada yer alırken, ‘sıfır açlık’ kategorisinde 41 ülke arasında 40’ıncı sırada, ‘eğitim kalitesi’ kategorisinde ise en son sırada yer almıştır. Eylül 2018 yayınlanan “Çalınan Bir Gelecek: Genç ve Okula Gitmeyen Çocuklar” başlıklı raporda; Tüm dünyada, 5 ile 17 yaş arasında olup okula gitmeyen çocuk ve genç sayısının toplam 303 milyonu bulduğu ve her 5 çocuktan 1’inin okula gitmediği belirtilmiştir” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE’DE 2 MİLYONA YAKIN ÇOCUK İŞÇİ BULUNUYOR

Türkiye’de de hala binlerce çocuğun eğitim alamadığını, küçük yaşlarda ekonomik olarak sömürüldüğünü veya zorla evlendirildiğini vurgulayan Düzen şöyle devam etti: “Bugün Türkiye’de 2 milyona yakın çocuk işçi bulunmaktadır. Bu çocuklar, yasak olmasına rağmen en tehlikeli işlerde çalıştırılıyor. En çok korunması gereken bireyler olarak; en korunmasız, en acımasız alanlarda, en ucuz işgücü olarak kullanılmaktadır. 15-17 yaş aralığındaki çocukların % 80’e yakını kayıt dışı çalışmaktadır. Yine özellikle kız çocukları ilköğretimden sonra okullarından alınıp zorla evlendirilmektedirler. Oysaki kız çocuklarının okullaşmasındaki oranın artışı anne ve bebek ölümlerinin azalmasını sağlayacaktır. Bugün yasal düzenlemelerde yaşanan tartışmalar da dikkate alındığında çocukların her türlü şiddetten ve istismardan korunması giderek zorlaşmaktadır. Yasaları düzenlemek de sorunu ortadan kaldırmamaktadır. Bu yasaların uygulanmasını sağlayacak kurum, kuruluş ve kaliteli personel yetersizliği karşısında yasalar, kağıt üzerinde kalmaktan öteye gidememektedir. Eğitim hakkı elinden alınan, sağlıklı şartlarda yetişmeyen, istismara uğrayan bir çocuğun suça sürüklenme oranı da artacak; bu da toplumsal alanda suç oranının artmasına neden olacaktır.”

3 BİN 13 ÇOCUK CEZAEVİNDE

Adalet Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre; Türkiye’de 3 bin 13 çocuğun cezaevinde olduğunu belirten Düzen “Bu çocukların 37 tanesi 0-6 ay arasında bebek, 743 tanesi ise 0-6 yaş arasında. Gerek anneleri ile birlikte cezaevinde kalan çocukların gerekse çocuk tutuk evlerinde bulunan çocukların, gelecekte sağlıklı bireyler olabilmeleri için; yaşam koşullarının da sağlıklı hale getirilmesi ve gelişimleri için hapishane ortamından ayrılarak topluma kazandırılmaları gerekmekte. Ülkemizdeki ve dünyadaki en büyük sorunlardan biri de savaşlar nedeniyle yaşadıkları toprakları terk etmek zorunda kalan mülteci çocuklardır. UNICEF'in raporuna göre; bugün dünyada yaklaşık 50 milyon çocuk köklerinden koparılmış durumda. Çocuklar, geçiş yaptıkları ve sonunda ulaştıkları ülkelerde de çoğu kez ayrımcılığın hedefi olmaktadır. Şiddet, korku ve zorluk dolu ortam içerisinde birçok haktan yoksun kalan çocukların, suça eğilimli bireyler olma oranı da ne yazık ki yükselmektedir.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı