HDP'de aday adaylığı süreci başladı

HDP'de yerel seçimler için aday adaylığı başvuru süreci başladı. Başvurular Aralık ayının 5'ine kadar devam edecek. ​Belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği aday adaylık başvurularını almaya başladıklarını belirten HDP Mersin İl Eş Başkanı Zuhal Önen, "Kayyumlardan belediyelerimizi geri alıp üzerine yeni belediyeleri kazanmayı hedefliyoruz" dedi. Önen, AKP ve MHP bloğuna karşı batı illerinde ilkeli seçim ittifakları kurulabileceğini söyledi.

HDP'de aday adaylığı süreci başladı
HDP'de aday adaylığı süreci başladı admin
Bu içerik 667 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR

-31 Mart 2019'da yapılacak olan seçimlere yaklaştıkça siyasi hareketlilik artıyor. Partilerde adayların belirlenmesi için yoğun bir çalışma yapılırken, son olarak Halkların Demokratik Partisi'nde (HDP) aday adaylığı başvuruları başladı. 

Halkaların Demokratik Partisi (HDP) Mersin İl Eş Başkanı Zuhal Önen’in verdiği  bilgiye göre HDP'den  Büyükşehir Belediye Eşbaşkanlığı, İlçe Belediye Eşbaşkanlıkları ve Belediye Meclis üyelikleri için aday adayı olmak isteyenler 5 Aralık  tarihine kadar başvurularını yapabilecek. 

Yerel yönetimleri, yerelden ve yerinden yönetim mekanizmalarını demokrasi mücadele alanlarının en güçlü dinamiklerinden olan biri olarak gördüklerini ifade eden Önen, yerel seçimlere 'savaş ve baskı ortamında girildiği' iddiasını dile getirdi.

Önen, "İktidar bloğunun baskılarıyla topluma dayatılan Cumhurbaşkanlık hükümet sistemi ile birlikte yönetim sistemi daha da katı ve merkeziyetçi bir yapıya başvurmuştur. Türkiye'nin temel sorunları daha da katmerleşmiş, siyasette, ekonomide ve yaşamın her alanında kriz derinleşmiştir. Böylesi bir atmosferde yerel seçimlere giderken parti olarak çalışarak kayyumlardan belediyelerimizi geri alıp üzerine yeni belediyeleri kazanmayı hedefliyoruz" dedi. Yerel seçimlerde batıda bir seçim ittifakı olması ile başarı potansiyelinin çok yüksek olacağını belirten Önel, "AKP/MHP bloğuna karşı, doğru ve ilkeli seçim ittifakları ile mevzi kaybettirmenin demokrasi ve barış mücadelesini güçlendirmenin en iyi yolu olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pazarcılara yerleri kura ile verildi
Pazarcılara yerleri kura ile verildi
Bozyazı Kur’an Kursu’nda yıl sonu etkinliği düzenlendi
Bozyazı Kur’an Kursu’nda yıl sonu etkinliği düzenlendi