Advert
Advert

Çukurova Deltası flamingolarla renklendi

​Göçmen kuşların kışlık mekanı Çukurova Deltası flamingolarla renklendi Adana'nın Karataş ilçesindeki Akyatan Lagünü, on binlerce göçmen kuşa ev sahipliği yapıyor ,Kültür ve Turizm Müdürü Tari,Akyatan Lagününün dünyadaki sayılı lagünlerden biri olduğuna dikkat çekerek, Vatandaşları, kuşları ve endemik bitkileri korumaya davet çağırdı.

Çukurova Deltası flamingolarla renklendi
Çukurova Deltası flamingolarla renklendi admin
Bu içerik 181 kez okundu.

Adana’nın Karataş ilçesinde bulunan ve doğal güzelliği ile dikkat çeken Akyatan Lagünü, kış aylarında göçmen kuşlara ev sahipliği yapıyor. Binlerce kilometre uzaklardan gelen on binlerce kuşa ev sahipliği yapan lagünde, flamingoların dansı kartpostallık görüntüler oluşturuyor. 
Hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte göçmen kuşlar, Adana'daki Çukurova Deltası'na gelmeye başladı. Başta flamingo, turna, yeşil ördek, sakar meke olmak üzere çok çeşitli türlerin kışladığı Çukurova Deltası'nın en büyük gölü AkyatanLagünü'nde geçen yıl 90 bin büyük flamingo sayılırken, kuşların gözlemlenebilmesi için lagüne gözlem kuleleri inşa edildi. 
“Kuşseverlerin gözlemlemeleri için projeler tasarladık” 
Konuyla ilgili İHA muhabirine açıklamada bulunan Adana Kültür ve Turizm Müdürü Sabri Tari, AkyatanLagünü’nün Türkiye’nin ender güzellikte envai çeşit kuş güzelliklerini ve birçok bitkisel örtüyü de barındıran bir lagün olduğunu ifade ederek, “AkyatanLagünü’nde hem Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hem de Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak hem kuş gözlemcilerine hem kuşseverlere fotoğraf çekebilmeleri, kuş gözlemlemeleri için projeler tasarladık” dedi. 
“Akyatan Lagünü, Ramses Antlaşması gereği koruma altında” 
Tari, geçen yılın verilerine göre AkyatanLagünü’nü 90 bin flamingo kuşunun ziyaret ettiğini belirterek, “Bu rakam Türkiye için bölgemiz için çok ciddi bir rakam. Özellikle kuş gözlemcilerinin ziyareti için güzel bir mekan olacağı kanaatindeyiz. Ayrıca Akyatan Lagünü Ramses Antlaşması gereği koruma altında olması gereken sulak alanlardır. Ondan dolayı oraya yapılacak alt yapı ve yol çalışmalarının mevzuat çerçevesinde özenle yapılması gerekiyor ki oraya gelen ziyaretçiler gözlemlerini, fotoğraf çekimlerini rahat yapabilsinler” diye konuştu. 
Adana’da yaklaşık 5 lagün olduğunun altını çizen Adana Kültür ve Turizm Müdürü Tari, “Bu lagünler yaban ördeğinden tutun çalıkuşuna kadar birçok kuş çeşiti barındırıyor. Akyatan da ağırlıklı olarak flamingo var. İnşallah gelecek yıllarda yapacağımız gözetleme kuleleri, trekking alanı olarak tabir ettiğimiz yürüyüş yollarıyla da doğaya zarar vermeden koruyarak keyifli bir alan oluşturacağız” şeklinde konuştu. 
Sabri Tari, AkyatanLagünü’nün sadece Adana’nın, Türkiye’nin değil dünyanın sayılı lagünlerinden olduğunu, bu yüzden vatandaşları kuşları ve o bölgedeki endemik bitkileri korumaya davet ettiğini söyledi. Adana İha

 

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarım ekonomisi öğrencileri Tarsus TB’ye konuk oldu
Tarım ekonomisi öğrencileri Tarsus TB’ye konuk oldu
Yeşilboğaz’dan MGC’ye ziyaret
Yeşilboğaz’dan MGC’ye ziyaret