Özveren, ‘Ehil insanlar göreve seçilmeli'

​Eğitimci Ali Özveren, siyasette liyakat ve ehliyetin önemine işaret ederek, “Ülke sorunlarını çözecek alan siyasettir. Siyasette en önemli unsur ise parti içi demokrasi, liyakat ve ehliyet olduğu da bir gerçektir.Ehil insanlar göreve seçilmeli” dedi.

Özveren, ‘Ehil insanlar göreve seçilmeli'
Özveren, ‘Ehil insanlar göreve seçilmeli' admin
Bu içerik 366 kez okundu.

Sinem OLLAÇ

-Mersin kamuoyunun yakından tanıdığı bir isim Ali Özveren. Mersin eğitimine kattığı değerlerle ismi anılan Özveren ile konuştuk. Siyasetçilere ders niteliği taşıyan görüşlerini aldığımız Toros Okulları’nın Kurucusu Eğitimci Ali Özveren, siyasette liyakat ve ehliyetin önemine işaret ederek, “Ülke sorunlarını çözecek alan siyasettir. Siyasette en önemli unsur ise parti içi demokrasi, liyakat ve ehliyet olduğu da bir gerçektir” dedi.

Adı Mersin eğitimine yaptığı katkılarla anılan Eğitimci Ali Özveren gazetemize konuşarak siyasetçiler için adeta ders niteliği taşıyan bilgiler aktardı. Yerel seçimleri önemsediklerini kaydeden  Özveren, “Dinimiz de emaneti ehline verin demiyor mu? Emanet nedir? Siyaset alanı için söylüyorum; atanmışlar, seçilmişler üzerlerine aldıkları görev itibariyle bir emanet üstlenmiş oluyorlar. Bir belediye başkanı çok başarılı oluyor, bir başka belediye başkanı Mersin’de gördüğümüz gibi çarpık kentleşmeye meydan verilmiş. Bir Antalya ile Mersin’i karşılaştırdığımızda kentimizin nerede olduğunu görebiliriz. Antalya bugün bir dünya kenti olurken biz neredeyiz, bunu sorgulamamız gerekiyor. Burada etken olan insan unsurudur. İşte bu yüzden önemli olan yönetimde ehil ellerin olması ve halka güven veren, siyaseti bir rant kapısı olarak gören değil de, bir hizmet kapısı olarak gören insanların göreve getirilmesi gerekmektedir. Mevcut yapı içerisinde böyle insanların göreve gelmesi ise kolay değildir. 12 Eylül de yürürlüğe giren hukuk sistemi Türkiye’nin geleceğini ipotek altına almış durumdadır. Bunu değiştirmek kolay değil, öncelikle insanlar bireysel menfaatlerini toplum çıkarları önüne koymamaları gerekiyor. Bunun için önce milletim, önce devletim, önce vatanım demek gerekiyor ki, bu konuda insanların bilinçlenmeleri şarttır” dedi.

Öte yandan sorunları çözecek alanın siyaset olduğunu sözlerine ekleyen Özveren, parti içi demokrasinin önemine işaret etti. Siyasi partilerde üye kaydından, delegelerin belirlenmesine kadar demokratik yaklaşımın gereğinin altını çizen Özveren, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ehil siyaset adamı ancak parti içi demokrasiler olduğunda ortaya çıkarılabilir. Bugün siyasi partilerden belediye başkan aday adayları Mersin’de çalışmalarını yürütüyorlar ama adayı belirleyen partilerin genel merkezleridir. Bu yüzden onların bu çabaları boşunadır. Genel merkezlerin kıstasları nelerdir, bilen yok ve bunu halka bıraksalar çok daha isabetli olacaktır. Temayül yoklaması, ön seçim bunlarda yeterli değil, çünkü parti delegasyonunu da yanlış yöntemlerle belirleniyor. Bugün Türkiye yeni sistem bağlamında bir geçiş dönemi yaşamaktadır. İşte böyle zamanlarda ehil insanların iş başında olmaları gerekiyor. Siyasi partilerin bu konuda partileri dışından da ehil insanları bularak aday yapmaları siyaset alanına da güç katacaktır. Geçtiğimiz günlerde Fransa’da yapılan bir toplantıda Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan, AB’nin en büyük bir barış projesi olduğunun altını çizmişti. La Figro Gazetesi’nde yazdığı köşe yazısında da Türkiye’nin AB’ye girmesi gerektiğini belirtmişti. Böyle bir hedef içerisinde isek, o zaman ehil insanların siyasette yer bulması gerekiyor. Bu, bugün yok ama yarın olmayacağı anlamına da gelmiyor. Dünyada en karanlık an şafak öncesidir. Bence yeni sistemle birlikte aydınlığa kavuşacağız.”

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı