Mersin’de sınırları aşan festival

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin Ticaret Borsası, Yenişehir, Mezitli, Toroslar ve Akdeniz Belediyelerinin destekleriyle gerçekleştirilen 6.Narenciye Festivali, 2 gün süren çeşitli gösteri ve etkinliklerle sona erdi. Etkinliğe katılanlar müzik ve dans gösterileri eşliğinde festivalin tanıdı çıkardı.

Mersin’de sınırları aşan festival
Mersin’de sınırları aşan festival admin
Bu içerik 614 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

Mersin’de bu yıl 6. sı gerçekleştirilen Narenciye Festival, insanların günlük sıkıntılarını unutup eğlenerek deşarj olabileceği bir karnavala dönüştü. Adnan Menderes Bulvarı Galatasaray Meydanı’nda gerçekleştirilen festival kortej yürüyüşü ile başladı. 70 ton narenciye kullanılarak birbirinden ilginç figürlerin ortaya çıkartıldığı festivalde 30 ülkeden gelen gurupların gösterileri büyük ilgi gördü. Vali Ali İhsan Su protokol mensuplarına narenciye çeşmesinden portakal suyu doldurarak eliyle ikram etti. Yaklaşık 10 gün önce onca emek ve toplam 70 ton narenciyenin kullanılarak çalışmalarına başlanan Festival, 17 Kasım Cumartesi günü görkemli bir törenle başladı. 
Açılış konuşmalarının ardından gerçekleşen kortej ile yurtdışından gelen 700 amatör dans sanatçısı, narenciye süslemeli mobil araçlar, bisiklet, motosiklet ve klasik otomobil tutkunlarının gösterileri ile devam etti. 
Sahil bandında düzenlenen festival açılışında, Türkiye’nin yanı sıra aralarında Rusya, Bulgaristan, Kamerun, Kırgızistan, Gürcistan, Bosna Hersek, Azerbaycan, Tataristan, Moldova ve Hindistan’ın da olduğu farklı ülkelerden gelen  sanat grupları gerçekleştirdikleri yöresel danslarla Mersinlilerle buluştu. Mersin Halk Eğitim Merkezi Olgunlaşma Enstitüsü ve Mersin Üniversitesi ortaklığında hazırlanan narenciye temalı defile Mersinlileri büyüledi. Devam eden gösteriler sayesinde karnaval havasına dönen  Adnan Menderes Bulvarı turuncu, sarı ve yeşil renklere bürünürken, 2 gün boyunca gerçekleştirilen etkinlikler binlerce Mersinli tarafından ilgi ile takip edildi.

MERSİN NARENCİYENİN BAŞKENTİDİR

Mersin Ticaret Borsası ve Festival İcra Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir yaptığı konuşmada Mersin’in narenciyenin başkenti olduğunu vurgulayarak, Mersin’in gülen yüzünü tüm dünyaya göstermek için kentin tüm dinamiklerinin bir araya geldiğini belirtti. Mersin’de herkesin narenciye için el ele vererek burada tam bir narenciye dünyası oluşturduğunu ifade eden Özdemir şöyle devam etti: “Meyve ile süsleme yapma konusunda Türkiye’nin ilk festivaliyiz. 10 bin saati aşan iş gücünün harcandığı, 70 ton, 500 bin adet narenciyenin süsleme aracı olarak kullanıldığı Türkiye’nin tek festivaliyiz. Amatör bir organizasyon ekibiyle, şöhret isimlerinin arkasına ve konserlerin gölgesine sığınmadan bir festival yapılabileceğini gösteriyoruz. Yüz binlerce Mersinliye 2 gün süren eğlenceli, şenlikli bir ortam sunuyoruz .Yerli gruplarımızın yanında yaklaşık 30 ülkeden 700’e yakın gösteri sanatçısı festivalimizi renklendirdi.  Narenciye temalı defilemizi Mersinliler beğenis ile izledi.  Fotoğraf, satranç ve yelken yarışmalarımız keyifli bir rekabete sahne oldu. 150’ye yakın firmamız, sivil toplum örgütlerimiz, kurumlarımızla tam bir açık hava fuarı oluşturuldu. Kortejimize vatandaşlarımız büyük ilgi gösterdi.  2 bin 500 kişi katıldı. Mersin’de bende varım diyen, kentimizde buda varmış dedirten, kim varsa kendini sergileme imkânı  buldu " ifadelerini kullandı.

MERSİN TARIMININ CAN DAMARI NARENCİYEDİR

Düzenledikleri festivalle Mersin’in kardeşlik, hoşgörü ve dayanışma kenti olduğunu herkese gösterdiklerini anlatan Özdemir şunları söyledi:

“Festivalimizin en önemli amaçlarından biri kamuoyunun dikkatini narenciyeye çekmektir. Çünkü Mersin tarımının can damarı narenciyedir. Kentimizin toplam ihracat gelirinin yüzde 20’sini narenciyeden gelmektedir. Üreticilerimiz ve ihracatçılarımız adına buradan saygı değer Cumhurbaşkanımıza seslenmek istiyorum. Rize için çay, Ordu ve Giresun için fındık, Malatya için kayısı neyse Mersin içinde narenciye odur. En büyük temennimiz üreticilerimizin ve ihracatçılarımızın alın terlerinin karşılığını almalarıdır. Narenciye ürünlerinde arz fazlamız var. Narenciye tüketiminin ve ihracatının artması ana hedefimiz olmalıdır. Narenciyede marka oluşturmanın ve marka değerinin artırmanın yollarını bulmalıyız. Tüm bu sorunlarımızın aşılmasında Cumhurbaşkanımızın desteklerini esirgemeyeceğine gönülden inanıyoruz. Bugün 6.’sını düzenlediğimiz Narenciye Festivali’ni Mersin’in ve Türkiye’nin festivali yapmak istiyoruz.”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise kentteki  birlik ve beraberliğe vurgu yaparak Büyükşehir Belediyesi olarak Mersin’in gelişmesi, büyümesi ve tüm dünyaya başarılı bir şekilde tanıtılabilmesi için görev yaptıklarını söyledi.

“Bugün, Mersin’de üretilen ve nesillere yön veren narenciyenin, bize kazandırdıklarını büyük bir coşkuyla yaşamak için buradayız. Ne mutlu bizlere ki bugün, toprağımıza can, bize umut olan narenciyenin, yüreklere dokunan renklerinde, böylesine anlamlı bir festivalde 6’ncı kez bir aradayız” diyen Kocamaz “ Tarım, Mersin’i Mersin yapan, en önemli varlıklardan biridir. Çünkü tarım; insan demektir. Emek demektir. Umut demektir. Nesilden nesile aktarılan, her bir tohumda, her bir filizde; hem bireyi hem de kenti güçlendiren değerdir. Çağımız her ne kadar bilişim çağı olsa da tarımı olmayan bir ülkenin kalkınması ve varlığını geleceğe taşıması çok zordur. Bu sebeple kentimizdeki üreticiyi destekliyor, yerelde kalkınmaya özen gösteriyoruz” ifadelerini kullandı.

Kentlilik bilincinin oluşturulmasına da katkı sunan Uluslararası Mersin Narenciye Festivali ile tarımın, kentleşmede ve ekonomide de iyileştirici bir güç olduğuna vurgu yapan Kocamaz şunları söyledi: “Uluslararası Mersin Narenciye Festivali ile Mersin topraklarının en güzel rengini oluşturan narenciyemizi ve kentimizi tanıtmada, marka değerini yükseltmede çok büyük önem taşımaktadır. Emek emek düzenlediğimiz ve siz değerli konuklarımız ile şenlenen bu festival, kentin tanıtımına ve bilinirliğine katkı sağlayan, üretici ve kent halkını aynı platformda buluşturan mükemmel bir sosyal ve uluslararası dayanışma örneğidir. Bugün burada kardeşliğin, gönül gönüle, omuz omuza olmanın sevincini, mutluluğunu ve coşkusu yaşandı..”

FESTİVAL MERSİN’İN KONUMUNU DAHA ÜST SEVİYELERE ÇIKARACAKTIR

Mersin Valisi Ali İhsan Su ise Mersin’in narenciye üretiminde sadece Türkiye’nin değil dünyanın da sayılı illeri arasında yer aldığına dikkat çekerek Narenciye Festivali’ni de ilimizin bu konumunu daha üst seviyelere çıkaracak bir etkinlik olarak oldukça değerli gördüklerini kaydetti. Kentin tüm dinamikleriyle beraber, bu festivali gerçekleştirmenin hep birlikte coşkusunu yaşadıklarını ifade eden Vali Su şunları söyledi: “Adeta görsel bir şölen havası içerisinde inşallah çok güzel bir festivali beraber yaşayacağız. İnanıyorum ki bu festivalle beraber ülkemizin genelinde, ilimiz özelinde narenciyeyi çok daha iyi tanıtacağız ve bizim marka değerlerimizden biri olan narenciyenin tüm dünyada ve ülkemizde de hem tüketilmesine hem üretilmesine hem tanıtılmasına hemde narenciyeyle ilgili neler yapılabileceğinin ortaya konmasına yönelik çok ciddi bir festivalin katkısı olacaktır.”

FESTİVAL 2020’DE YAPILACAK ULUSLARARASI TURUNÇGİL KONGRESİ İÇİN BİR ÖN HAZIRLIK OLACAKTIR

Bu festivalin yeni pazarların bulunmasına, yeni üretim imkanlarının sağlanmasına ve aynı zamanda narenciye dışında da ilin diğer değerlerinin tanıtılmasına da çok ciddi katkılar sağlayacağını ifade eden Vali Su şunları söyledi: “Çünkü yaklaşık 30 ülkeden gurupların katıldığı 120’den fazla kurum ve kuruluşun stant açtığı aynı zamanda bir fuar etkinliği de burada gerçekleştirilmiş olacaktır. İnanıyorum ki bu festival ile birlikte narenciyeyi çok daha iyi tanıtıp marka değerimiz olan narenciyeye dikkat çekeceğiz. Bu festival yeni pazarlar açılmasına ve kentimizin diğer değerlerinin tanıtılmasına da vesile olacaktır. 2020’de Uluslararası Turunçgil Kongresi de ilimizde yapılacak. Bu nedenle festivalimiz bu uluslararası kongre için de bir ön hazırlık olacaktır. Bu nedenle festivalimizin önemi, Mersin ve ülkemiz için bir kat daha artmaktadır”

Festival’de Narenciye Temalı Defile, Sierra Leone, Gürcistan, Kazakistan, Hindistan, Osetya, Irak, Moldova, Azerbaycan, Ukrayna, Acaristan, Tataristan, Guinea, Kamerun, Belarus, Rusya, KKTC, İran, Letonya, Hırvatistan, Kırgızistan, Bulgaristan, Bosna Hersek ülkeleri dans gösterilerini sunarker, Narenciyeli Lezzetler Sergisi ve Gastro Şovlar, Flyboard Gösterisi, Yelken Yarışları, Akdeniz Bölge Komutanlığı Bandosu, MDOB Konseri, Uğur Okulları Jimnastik Ekibi ve Salsapark, Yenişehir Belediyesi Zumba Ekibi ve Mizansen, Mersin Üniversitesi Halk Dansları Ekibi, Mersin Büyükşehir Belediyesi Halkoyunları, Polifonik Korolar Konseri, Toroslar Belediyesi Halk Oyunları, Mezitli Belediyesi Zumba, Ateşli Flyboard Gösterisi gerçekleştirildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pazarcılara yerleri kura ile verildi
Pazarcılara yerleri kura ile verildi
Bozyazı Kur’an Kursu’nda yıl sonu etkinliği düzenlendi
Bozyazı Kur’an Kursu’nda yıl sonu etkinliği düzenlendi