Advert

Anket mi, dolandırıcılık mı?

Dün binlerce Mersinlinin cep telefonuna gönderilen bir mesaj, anket mi yapılıyor, dolandırıcılık mı yapılıyor sorusunu ikilemini gündeme getirdi.

Anket mi, dolandırıcılık mı?
Anket mi, dolandırıcılık mı? admin
Bu içerik 1841 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR

 

Dün binlerce Mersinlinin cep telefonuna gönderilen bir mesaj, anket mi yapılıyor, dolandırıcılık mı yapılıyor sorusunu ikilemini gündeme getirdi. Bir anket şirketi adına gönderildiği görüntüsü verilen mesajda cep telefonu abonelerine ‘kimi belediye başkanı olarak görmek istersiniz’ diye soruluyor ve mesajı yanıtlamaları isteniyor. Ancak mesajda anketi hangi şirketin yaptırdığına dair bir ibare bulunmuyor.

Mersinli GSM abonelerinin binlercesi dün öğle saatlerinde 8720’den gelen toplu mesajla karşılaştı.  Mesajlar, abonelerin ikamet ettikleri ilçelere göre hazırlanmıştı. Örneğin Tarsus’ta ikamet edenlere Tarsus Belediye Başkanı olarak kimi görmek isterseniz sorusu yöneltilirken Erdemli’de yaşayanlara Erdemli Belediye Başkanı olarak kimi görmek isterseniz sorusu yöneltildi.

Mesajlarda, akşam 19.00’da kadar mesajın ücretsiz olarak yanıtlanabileceği, böylece ankete katılım sağlanabileceği ifadesi de yer aldı.

Siyasal araştırmalar yapan şirketlerin, anket çalışmalarında şirket adını açıkça belirtmesi gerekiyor. Mersinlilerin telefonuna gelen mesajda ise herhangi bir şirket adı yer almazken Siyasal Araştırmalar ibaresi yer aldı.

Aynı numaradan geçtiğimiz mayıs ayında da Sivas, Kahramanmaraş, Erzurum, Düzce gibi illerde yaşayan vatandaşlara milletvekili seçimleriyle ilgili anket sorusu gönderildiği, adı geçen bu illerde basında 8720’den gelen mesajların dolandırıcılık için gönderildiğine dair haberler çıktığı öğrenildi. Türkiye’de belli başlı siyasal araştırma ve kamuoyu araştırma şirketleri bulunuyor ve bu şirketlerin hiçbiri söz konusu mesajı sahiplenmedi. Bilişim uzmanları, vatandaşlara, “Telefonunuza gelen bu tür mesajlara yanıt vermeyin” uyarısında bulundu.  

 

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yarım ton kaçak nargile tütünü ele geçti
Yarım ton kaçak nargile tütünü ele geçti
 İnternet dolandırıcılarına operasyon
İnternet dolandırıcılarına operasyon