Mersin Sinema Günleri'nin açılış kokteyli yapıldı

​Mersin Sinefil Sinema Derneği Başkanı Jülide Baikoğlu, amaçlarının, dağıtım ağına giremeyen kaliteli filmleri sinemaseverlerle buluşturmak olduğunu belirterek, Mersin Sinema Günleri'ni, önümüzdeki yıllarda yapılacak bir festivalin ilk adımları olarak gördüklerini söyledi. Mersin’de oldukça yüksek bir seyirci potansiyeli olduğuna ve henüz bu potansiyeli yeterince harekete geçiremediklerine değinen Baikoğlu, "Fakat yine de Mersinefil olarak çok kısa sürede oldukça mesafe kat ettik ve kat ettiğimiz mesafe, gelecekte çok daha geniş ve kapsamlı projeleri başaracağımıza dair bize umut veriyor. Asıl hedefimiz ve hayalimiz, Mersinefil öncülüğünde, Mers’in hak ettiği düzeyde uluslararası bir film festivali düzenlemek. Mersin’e yakın iki kent olan Antalya’da ve Adana’da sinema festivalleri olmasını da bir engel olarak görmüyoruz" dedi.

Mersin Sinema Günleri'nin açılış kokteyli yapıldı
Mersin Sinema Günleri'nin açılış kokteyli yapıldı admin
Bu içerik 695 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR

-Mersin Sinefil Sinema Derneği'nce düzenlenen ve dün ilk gösterimleri yapılan Mersin Sinema Günleri'nin açılış kokteyli, Kafe Baazar'da yapıldı. Kokteylde bir konuşma yapan Mersin Sinefil Sinema Derneği Başkanı Jülide Baikoğlu, Kasım 2017'de kurulan derneğin kuruluş amacını, "Derneğimiz, Mersin’de yaşayan ve sinemaya ilgi duyan, gönül veren, film izlemekten büyük keyif alan sinemaseverlerden, sinemaya özgü bir tabirle  derneğimize de adını veren sinefillerden oluşuyor. Yaşadığımız kent olan Mersin’in, sinema sanatına dair ciddi bir potansiyele sahip olduğunu fakat bu potansiyeli açığa çıkaracak kanalları oluşturamadığı düşüncesinden yola çıkarak bu derneği kurduk. Mersin Sinefil Sinema Derneği belli dağıtım tekellerine mahkum olmuş sinema sektörünün, kendine bağımsız kanallar oluşturma çabasına farklı bir kulvardan destek vermeyi amaçlıyor. Özellikle Anadolu’nun diğer kentlerinde olduğu gibi Mersin’de de gösterim olanağı bulamayan, kaliteli yapımların seyirciyle buluşabilmesi için aracı olma misyonuyla hareket ediyoruz" sözleriyle özetledi.

Derneğin,  Nisan 2018 tarihinde Başka Sinema ile görüşerek, Başka Sinema kapsamındaki filmlerin Mersin’de gösterimi için bir proje önerdiğini ve bu proje dahilinde Başka Sinema’nın dağıtım ağında bulunan filmlerden oluşturulan aylık seçki dahilinde, her Çarşamba bir seansla gösterimlere başlandığını anlatan Baikoğlu,  "Projemizin tahminlerin ötesinde başarılı olması sonucunda Başka Sinema, aynı çerçevede Gaziantep, Konya, Antakya ve Adana’da da gösterimler organize etmiştir" dedi.

Çok yeni bir dernek oldukları için, ilk yıllarında festival benzeri bir etkinlik düzenlemeyi düşünmediklerini ifade eden Jülide Baikoğlu şunları söyledi: "Biz öncelikle mevcut festivalleri kentimizde misafir edebilmek için girişimlerde bulunduk ve bu kapsamda Gezici Film Festivali ve Film Ekimi ile bağlantıya geçtik. Ülkedeki ekonomik koşulların kötüleşmesi nedeniyle teklifimize olumlu yanıt gelmeyince, daha küçük çaplı benzer bir etkinlik düzenleme fikri oluştu bizde.  Bu konuda Başka Sinema’dan ciddi destek gördük. Ayrıca, Kentin ileri gelen kurumları ile görüşmeler yapıp destek istedik. İlçe belediyelerimizden Yenişehir Belediyesi, Mezitli Belediyesi, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ve Mersin Ticaret Borsası ile MİP bize Mersin Sinema Günleri'ni düzenleyebilmemiz için maddi destek sundular.    Mersin, modern ve kozmopolit bir kent. Kentin geçmişten gelen özgür ve demokrat bir yapısı var. Kendi potansiyeli yanında Mersin Üniversitesi’nin de, kentin entelektüel yapısına ciddi katkı sağladığını düşünüyorum. Derneğimiz açısından Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin varlığı büyük bir şans. Derneğimizin yönetim kurulu üyelerinden üçü Mersin Üniversitesinde öğretim üyesi zaten.  Mersin’de oldukça yüksek bir seyirci potansiyeli olduğuna ve henüz bu potansiyeli yeterince harekete geçirmediğimize inanıyoruz. Fakat yine de Mersinefil olarak çok  kısa sürede oldukça mesafe kat ettik ve kat ettiğimiz mesafe, gelecekte çok daha geniş ve kapsamlı projeleri başaracağımıza dair bize umut veriyor.  Asıl hedefimiz ve hayalimiz, Mersinefil öncülüğünde, Mersin'in hak ettiği düzeyde uluslararası bir film festivali düzenlemek.  Mersin’e yakın iki kent olan Antalya’da ve Adana’da sinema festivalleri olmasını da bir engel olarak görmüyoruz. Aksine belli başlı metropollerde değil keşke ülkenin her kentinde sinamaseverlere festival deneyimini yaşatmak mümkün olabilse diye düşünüyoruz.  Zira sinema gibi görsel, büyük ve kitlesel bir sanatın, bu tarz etkinliklerle Türkiye’nin başka başka kentlerinde yaşayan insanlara ulaştırılabilmesi, elbette genel olarak da ülkenin kültürel yapısına katkıda bulunacaktır."

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı