Eczacıbaşı Öğrencilerle buluştu

​Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı,MEÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nce düzenlenen“Daha Yeni Başlıyor” konulu konferansta yaptığı konuşmadateknoloji ile birlikte meydana gelen yapısal değişiklikleri anlattı.

Eczacıbaşı Öğrencilerle buluştu
Eczacıbaşı Öğrencilerle buluştu admin
Bu içerik 336 kez okundu.

Teknolojinin karanlık yüzünün olduğunun da unutulmaması gerektiğini vurgulayan Eczacıbaşı,siber zorbalık, siber korsanlar, genetik projeler, hakikat sonrası çağ, gelir ve servet dağılımındaki uçurum gibi kavramlara ilişkin örnekler sundu.

Konferansın ardından öğrencilerin sorularını yanıtlayan Faruk Eczacıbaşı'na  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı tarafından teşekkür plaketi takdim edildi. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nden Dr. Öğr. Üyesi Ebru Arıcıoğlu da Eczacıbaşı'na çiçek sundu.

 

-Mersin Üniversitesi(MEÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin davetlisi olarak “Daha Yeni Başlıyor” başlıklı konferansa katılan Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı, öğrencilere teknoloji ile birlikte meydana gelen yapısal değişiklikleri anlattı.Etkinlik öncesinde konuşan  Mersin  Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı, günümüzde küreselleşmenin hiper küreselleşme halini aldığını söyledi. Teknoloji ile birlikte değişen ve dönüşen ekonomik yapıya da değinen Prof. Dr. Yağcı, Faruk Eczacıbaşı’nın kitabının yeni medya döneminde dünyayı anlama noktasında önemli bir kaynak olduğunu belirterek kendilerine katılımlarından dolayı teşekkürlerini sunduğunu belirtti.

Mersin Üniversitesi basın merkezinden yapılan açıklama göre Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı ise konuşmasına İnternetin 1989’da daha geniş kitleler tarafından kullanılmaya başlanmasının önemine değinerek başladı. 1995 yılında Türkiye’nin bilgi toplumuna katılımının gecikmeden sağlanması amacıyla Türkiye Bilişim Vakfı’nı kurduklarını belirten Eczacıbaşı, dijital göçmen olarak gelişim sürecini anlamak için sürekli çaba harcamak ve yeni yöntemler geliştirmek gerektiğini belirtti.

Faruk Eczacıbaşı, 40 yıllık meslek hayatından örnekler de verdiği konuşmasında esneklik, yakınsama, ağ yapısı ve güvenlik kavramlarını açıklayarak “Çalışma hayatıma başladığımda bozucu yenilikler belki yılda birdi. Ama günümüzde neredeyse her gün hayatımızı değiştirecek yeniliklerle karşılaşıyoruz. “dedi. Bitcoin, blockchain gibi yeni dijital ekonomik yapılarının son iki yılda büyük bir artış sağladığınıifade eden Eczacıbaşı, bir takım akıllı insanların yeni ve akıllı iş modelleri üreterek büyük kazançlar elde edebildiklerini ve bizim de alışkanlıklarımızı değiştirebildiğini söyledi.

“Ağdan çıkarılan bilgiyi verimli olarak kullanılabilmeyi öğrenmemiz gerekiyor” diyen Eczacıbaşı, teknolojinin karanlık yüzünün olduğunun da unutulmaması gerektiğini vurgulayarak siber zorbalık, siber korsanlar, genetik projeler, hakikat sonrası çağ, gelir ve servet dağılımındaki uçurum gibi kavramlara ilişkin örnekler sundu.Konferansın ardından öğrencilerin sorularını yanıtlayan Faruk Eczacıbaşı'na  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı tarafından teşekkür plaketi takdim edildi. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nden Dr. Öğr. Üyesi Ebru Arıcıoğlu da Eczacıbaşı'na çiçek sundu.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı