KKTC’nin 35’inci Kuruluş yıldönümü

​KKTC Mersin Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu,Rum yönetiminin Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının ihlal edilmesine yönelik girişimleri kesinlikle kabul edilemez olduğunu belirterek, “Kıbrıs Türk halkı ileriye daha umutla bakmaktadır” dedi.

KKTC’nin 35’inci Kuruluş yıldönümü
KKTC’nin 35’inci Kuruluş yıldönümü admin
Bu içerik 342 kez okundu.

-Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Mersin Başkonsolosu Ayşe Volkan İnanıroğlu, "Kıbrıs Türk halkı bugün kendi devletinde, ana vatan Türkiye’nin etkin, fiili ve garantisinde güven ve barış içerisinde yaşamaktadır" dedi.

Konsolosluktan yapılan açıklama göre İnanıroğlu KKTC’nin kuruluşunun 35. Yıl dönümü nedeniyle kutlama mesajı yayınladı.İnanıroğlumesajıda şunları söyledi:“Kıbrıs Türk halkının özgürlük ve bağımsızlık mücadelesinin ardından 15 Kasım 1983 tarihinde ilan edilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 35. Kuruluş Yıldönümünü Kıbrıs Türkleri için ayrı bir önemi olan Mersin’de bir kez daha kutlamanın gururunu ve mutluluğunu yaşamaktayız.

Cumhuriyetimizin ilanından önce Kıbrıs Türk halkı 1963’ten 1974’e kadar Kıbrıs Rum tarafınca uygulanan tüm baskılara ve zulme karşın direnmiş, ayakta kalmayı başarmış ve haklı mücadelesini sürdürerek Anavatanımız Türkiye’nin 1960 Anlaşmalarından kaynaklanan Garantörlük hakkını kullanarak 1974 Barış Harekatını gerçekleştirmesiyle özgürlüğüne kavuşmuş, nihayetinde 15 Kasım 1983 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ilan etmiştir.

Bilindiği üzere, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Kıbrıs’taiki toplumluiki bölgeli ve siyasi eşitlik temeline dayalı bir anlaşmaya varmak için 50 yıldan bu yana Birleşmiş Milletler himayesinde sürdürülen müzakereler, Kıbrıs Rum tarafının sergilemiş olduğu uzlaşmaz tavrı nedeniyle geçtiğimiz yıl sona ermiş, BM GenelSekreteri’niniyiniyetmisyonu ve mevcutparametrelerçerçevesindebirfederasyonoluşturmaçabalarısonuçsuzkalmıştır. GüneyKıbrısRumYönetimilideriningeçtiğimizhaftasunmuşolduğudesantralizasyonadlıyeniönerisiRumtarafınınKıbrısTürktarafıylagüçpaylaşımı ve siyasieşitlikiçerenbiranlaşmayavarmayayönelikhertürlüadımdanimtinaettiğinibirkezdahaaçıkçaortayakoymuştur.Türkiye’nin ilk sondaj gemisi olan Fatih gemisinin arama çalışmalarına başlamasının ardındanyine geçtiğimiz haftalarda harekete geçen Kıbrıs Rum Yönetimi, sözde "Münhasır Ekonomik Bölge" içerisindeki 10. Parselde 10 Kasım'dan itibaren 4 ay süreyle sondaj çalışmaları yapılacağını açıklayarak Türk tarafını dışlamıştır. DoğuAkdeniz'dekidoğalkaynaklarailişkinülkemiz ve TürkiyeCumhuriyeti’nin uluslar arası hukuktankaynaklananhaklarınınihlaledilmesineyönelikgirişimlerikesinliklekabuledilemezdir.

Bundan tam 35 yıl önce kurulan demokratik, laik ve çağdaş kurumlarıyla kökleşen bir hukuk devleti olan Cumhuriyetimiz, uluslararası toplumun yıllardır Kıbrıs Türk tarafına karşı sürdürmüş olduğu tüm kısıtlamalara ve engellere rağmen halkımızın iradesi ve Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti’nin desteği ile günden güne daha da gelişmekte ve güçlenmektedir.Asrın Projesi olarak da bilinen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Su Temin Projesinin tamamlanmasıyla Anavatanımız Türkiye’nin güzel kenti Mersin’den gelen su ile su sorunumuz çözülmüş Anavatan Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında var olan gönül bağları daha da güçlenmiştir.Bunun ardından, deniz altından kabloyla elektrik temin edilmesini içeren enerji anlaşması imzalanmıştır. Bu ve bunun gibi projelerin hayata geçirilmesiyle birlikte bugün yüz binin üzerinde öğrencinin yükseköğrenim gördüğü on dokuz üniversitesi bulunan ve yılda iki milyon yolcunun ziyaret ettiği eğitim ve turizm cenneti ülkemiz ekonomisi kalkınmakta, Kıbrıs Türk halkı ileriye daha umutla bakmaktadır.

Kıbrıs Türk halkının her zaman yanında olan, maddi ve manevi desteğini esirgemeyen Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti ile birlik ve beraberlik içerisinde Cumhuriyetimizi sonsuza kadar yaşatacağız. Bu günlere ulaşmamızda bizlere güç veren Türkiye Cumhuriyeti devleti ve halkına şükranlarımı sunarım.

Bu duygu ve düşüncelerlebaşta Ulu Önder Atatürk olmak üzere, Özgürlük Mücadelesi Liderimiz Dr. Fazıl Küçük, Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Raif Denktaş ve vatanımız uğruna canlarını feda eden Aziz Şehitlerimizi rahmetle; kahraman Gazilerimizi, Kıbrıs Türk Mücahitlerimizi, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Güvenlik Kuvvetlerini şükran ve minnetle anar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Mersin bölgesinde yaşayan tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını en içten duygularımla kutlarım.”(Bülten)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı