‘Yeni işçi al, teşvikten faydalan’

​Mersin İnsan Kaynakları Zirvesi’nde konuşan İş-Kur Mersin İl Müdür Vekili Tuncer Arslan, işletmelere, her yeni işçi aldıklarında İş-Kur’a bildirimde bulunmaları, işçiyi kurum üzerinden almaları ve teşviklerden yararlanmaları çağrısında bulundu. Arslan, İş-Kur’un verdiği istihdam teşviklerini anlatmak için bugüne kadar 14 binden fazla işyerini gezdiklerini anlattı. Zirvenin destekçilerinden ASKON Başkanı ve Arbel Başkanvekili Hasan Arslan da, Endüstri 4.0 devriminin insandan arınmış fabrikalar yaratmayacağını, ancak mavi yakalıların sayısını azaltırken işinde uzmanlaşmış beyaz yakalıların sayısını artıracağını ifade etti.

‘Yeni işçi al, teşvikten faydalan’
‘Yeni işçi al, teşvikten faydalan’ admin
Bu içerik 644 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR

 

Mersin Girişimci İnsan Kaynakları Derneği (GİDERİK) tarafından düzenlenen 8. Mersin İnsan Kaynakları Zirvesi, Divan Otel’de çok sayıda şirket temsilcisinin katılımıyla yapıldı.

Zirvenin açılışında konuşan GİDERİK Başkanı Serkan Özada, “2013 yılı bizim için çok özel bir yıl oldu. 2013 Mayıs ayında bölgemizde ilk defa insan kaynakları ve liderlik eğitimlerini başlattık. 2014’te İş-Kur Genel Müdürlüğü tarafından 81 ile örnek proje seçildik ve bunun proje tanıtımını Mersin’de yapmanın gururunu yaşadık. Biz özel sektör, üniversiteler, kamu, odalar arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi için çalışıyoruz. 2017’de derneğimizin kuruluşunu gerçekleştirdik. Bu yıl ise bölgemizde ilk defa kurumsallaşma ve markalaşma çalışmalarını başlattık. Bu konuda 2019 yılı bizim için bir hedef olacak” dedi.

‘KATILIMCILARIN YÜZDE 75’İ ÖZEL SEKTÖRDEN’

Mersin ve yöresinde daha fazla kurumsallaşma ve markalaşma çalışması yapmayı hedeflediklerini anlatan Özada, “8. İnsan Yönetimi ve Liderlik Zirvesi’nde Edüstri4.0, markalaşma, kurumsallaşma, dijitalleşme konularını konuşacağız. Bundan sonra da bir arada olacağız. İş dünyasının sorunları üzerine çalışmalar yapacağız. Hedefimiz uluslararası bir organizasyonu Mersin’e getirmek. Bu organizasyona gelen herkes ne için geldiğini biliyor. Katılımcı onay sisteminde çıkan sonuçlara göre burada olanların yüzde 75’i özel sektör temsilcisi, yüzde 6’sı kamu sektörü temsilcisi, yüzde 3 oda temsilcisi, yüzde 3’ü ademiysen. Yine katılımcıların yüzde 61’i hizmet sektöründe çalışıyor. Yüzde 25 oranında sanayi sektörü, yüze 9 oranında inşaat sektöründe katılımımız var. Mesleki açıdan baktığımızda yüzde 14 işveren, yüzde 47 oranında üst düzey işveren, yüzde 36 oranında orta düzey yönetici ve uzmanlarımız var. Yine bu salonda oturanların yarısı en az 100 çalışana sahip. Bu bizim için sevindirici bir durum. Hedeflediğimiz katılımcı profiline ulaştık” diye konuştu.

‘BU YIL 23 BİNDEN FAZLA KİŞİ İŞE YERLEŞTİ’

Zirvenin açılışında konuşan İş-Kur Mersin İl Müdür Vekili Tuncer Arslan da, işverenlere ve insan kaynakları yöneticilerine ‘teşvikten faydalanın’ çağrısında bulundu.

Arslan, “İş-Kur, işverenler, insan kaynakları yöneticileri ve çalışanlar olarak büyük bir aileyiz. İnsanlarımızın iş bulması, evine ekmek götürmesi açısından bu zirveyi önemli buluyorum. İnşallah bu çalışma daha da büyür ve Türkiye’ye yayılır. İnsan kaynakları yöneticilerinin İş-Kur ile işbirliği içinde çalışması neticesinde 2018 yılının Ocak ayından bugüne kadar 23 bin 128 işsize iş sağladık. İşbaşı eğitim programından size katkısı olsun diye şu ana kadar 7530 insanımız faydalandı. Hem sizlere eleman verdik hem de onlar meslek öğrendi. Engelli vatandaşlara iş olanağı sağlamak için projeler yaptık. Bundan sonraki hedefimiz istihdamı artırmak. Birlikte çalışarak işsizlik sorununu azaltabiliriz. İş-Kur çok köklü ve büyük bir kurum. Teşvikler veriyoruz. İşyerlerini ziyaret edip anlatıyoruz. Her yeni işçi alırken kurumumuza yönlendirin, danışmanlarımıza yönlendirin ve teşviklerden faydalanın. Bugüne kadar14 bin işyeri gezdik ve teşviklerimizi anlattık. Tevsiklerden faydalanmak için işe alım yaparken kuruma bildirmeniz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

ASLAN: ŞİRKETLERİMİZİ ÇAĞIN GEREKTİRDİĞİ GİBİ YÖNETİYORUZ

8. Mersin İnsan Kaynakları Zirvesi’nin ana sponsoru ASKON Başkanı ve Arbel Başkanvekili Hasan Arslan da konuşmasına, “Zirve çok zordur. Çıktığınız zaman orada kalmak zordur, soğuk olur ve kalın giyinmeniz gerekir. Kalın giyinmezseniz üşütürsünüz. Dikkat etmek lazım” diyerek başladı.

1950 yılında babası İbrahim Aslan’ın başlatmış olduğu serüvenin 1980 yılında Arbel adıyla devam ettiğini, 2009 yılında dünyaya açıldıklarını anlatan Aslan, Dünyada 48 ülkede ürünlerimiz satılıyor. Kanada Borsası’na kayıtlıyız. Devam eden yatırımlarımız, geleceğe dönük planlarımız üzerinde çalışmaya devam ediyoruz. Şirketlerimizi çağın gerektirdiği şekilde yönetmeye çalışıyoruz” dedi.

‘MAVİ YAKALILAR AZALACAK, BEYAZ YAKALILAR ARTACAK’

Artık günlük hayatımızda sıkça Endüstri 4.00’dan söz ettiğimizi vurgulayan Hasan Aslan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Endüstri 4.0 denildiğinde aklımıza ilk gelen şey hız, esneklik ve yenilik. Bu şekilde çalışmazsak sanayi devrimini yakalayamayacağımızın bilinci içindeyiz. Bu devrim ve ekonomik gelişmeler yeni mesleklerin ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Daha ileri teknoloji kullanımıyla, insan odaklı çalışmalarla daha fazla katma değer yaratan organizasyonlar oluşturulacaktır. Endüstri 4.0 devrimi nedeniyle insan kaynağı ne olacak, bu kadar çalışan insan ne olacak soruları tedirgin etmektedir. Endüstri 4.0’ın amacı insandan arındırılmış bir fabrika, bir işletme oluşturmak değildir. Endüstri 4.0’ın işgücüyle ilgili en önemli özelliği uzmanlaşmanın önem kazanmasıdır. İşinde uzmanlaşmış kişilere her zaman ihtiyaç duyulacağı çok aşikardır. Bu da insan kaynakları organizasyonlarının beklenenin aksine öneminin artacağını vurguluyor. Mavi yakalı ihtiyacı azalırken beyaz yakalı ihtiyacı

artacaktır. Bu açıdan bakıldığında, bu zirve ile Türkiye’ye rol model olacak bir organizasyona ev sahipliği yaptığımıza inanıyorum.”

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı