Tiyatro Festivali 17 Kasım’da başlıyor

​Mersin'de bu yıl 4. sü gerçekleştirilecek Uluslararası Tiyatro festivali 17-21 Kasım tarihleri arasında yapılacak. Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi'nde yapılacak festival Çağrışım Tiyatrosu'nun Bir Garip Orhan Veli adlı oyun ile başlayacak.

Tiyatro Festivali 17 Kasım’da başlıyor
Tiyatro Festivali 17 Kasım’da başlıyor admin
Bu içerik 465 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK 

-Mersin Tiyatro Derneği (METİD) Başkanı Derya Güneri tiyatro festivali ile ilgili Mersin Gazeteciler Cemiyeti'nde bir basın toplantısı düzenledi. 2015 yılında birincisini düzenledikleri Uluslararası Tiyatro Festivali’nin bu yıl dördüncüsünü düzenlemenin heyecanını ve mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Güneri, "4 yıl önce Uluslararası Tiyatro Festivalinin birincisini yaparken, böylesi büyük bir organizasyonu ilk kez yapmanın sıkıntılarını yaşadık. Ama her yıl biraz daha tecrübelendik, her yıl daha çok seyirciye ulaştık" dedi.

Bunların Mersin halkının festivali sahiplendiğinin ve Mersin'e ait kalıcı bir festival yapma hedeflerinin gerçekleştiğinin göstergesi olduğunu vurgulayan Güneri, "Bu yolda yürürken ayağımıza çarpan taşlar yüzünden yolumuzdan dönmedik, amacımızdan vazgeçmedik ve kapalı gişe oynanan oyunlarla 3 festivalimizi tamamladık. Elbette ki bize destek veren kişi ve kurumların bu zorlukları aşmamızda etkisi büyüktür. Salonlarını festivalimize ücretsiz tahsis eden Yenişehir Belediyesi'ne festivalimize ve sanata verdiği destekten dolayı teşekkür ederiz" şeklinde konuştu.

Derneklerinin kurulduğu günden beri Mersin’e kalıcı, kaliteli ve Akdeniz’in ruhuna uygun bir tiyatro festivali kazandırmanın uğraşı içinde olduğunu anlatan Güneri, şöyle devam etti:

"Her yıl bu uğraşımızda biraz daha yol kat ettik. Bugün geldiğimiz noktada ‘Mersin Uluslararası Tiyatro Festivali’ beklenen, ses getiren, takip ve merak edilen bir festival oldu. Festival etkinliklerimizle daha yaşanılası bir kent ve dünya özlemimize biraz daha yaklaştığımızın bilincindeyiz. Mersin Tiyatro Derneği'nin amacı her yıl olduğu gibi, teatral çalışmalar oluşturarak, yeni nesillerle Türk tiyatrosunu geleceğe taşımak, kaliteli çalışmaları kültür ve sanat şehri olan Mersin'imize getirerek iyi bir izleyici kitlesi oluşturmak ve genç tiyatro sanatçılarının yetişmesine aracı olmaktır."

Güneri, festivallerinin her yıl olduğu gibi bu yıl da ülkenin önemli tiyatro gruplarını buluşturan, bin bir emekle hazırlanmış oyunların sergileneceği, Mersin'de ilk kez yapılacak olan konulu atölyeleri ve hayatın buluştuğu bir etkinlik olacağını kaydetti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı