Çevre sorunları artıyor

​Mersin Çevre ve Doğa Derneği Başkanı Sabahat Aslan,Dünya'da ve ülkemizde uygulanan bilime aykırı politikaların çevre sorunlarını olumsuz etkilediğini söyledi.

Çevre sorunları artıyor
Çevre sorunları artıyor admin
Bu içerik 349 kez okundu.

Hasan KÜÇÜK

-Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri'nin (DAÇE) Hatay'ın Samandağ ilçesine bağlı Vakıflı Mahallesi'nde yaptığı ortak toplantının sonuç bildirgesi açıklandı. Sonuç bildirgesi ile ilgili Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri adına ortak sekreter olan Mersin Çevre ve Doğa Derneği Başkanı Sabahat Aslan Mersin Gazeteciler Cemiyeti'nde bir basın açıklaması düzenleyerek bildiriyi okudu.

Dünya'da ve ülkemizde uygulanan bilime aykırı politikaların sonucunda sanayi, tarım, kent, ulaşım, enerji, madenler, doğal kaynaklar, ormanlar, hazine arazileri, kıyılar ve derelerin birer rant alanı haline dönüştüğünü ifade eden Aslan yeraltı ve yerüstü su kaynakları ile hava ve toprağın kirletildiğini bununda çevre sorunlarını artırdığını kaydetti.

Fosil yakıtların yakılması, arazi kullanımı değişiklikleri, sanayi süreçleri, ormansızlaşma, hızlı nüfus artışı gibi etkinlikler yüzünden meydana gelen Küresel Isınma veİklim Değişikliği dünyayı tehdit eden çok önemli sorunların başında geldiğini ifade eden Aslan,”Küresel ve bölgesel anlamda birtakım etkilerin ortaya çıktığı küresel iklim değişikliği ormanlarda azalmaya, düzensiz yağışlara, sel baskınlarına, kasırgalar gibi doğal afetlerde artışlara, buzulların erimesine, çölleşmeye, deniz seviyesinin artmasına, tarım topraklarının azalmasına neden olmaktadır. Akdeniz bölgesinde iklim değişikliğinin sonuçları yaşamın her alanında hissedilmeye başlanmıştır. Bu yıl Sıcaklık artışları ve kuraklık, tarımda verimsizlik, bazı bölgelerde bazı türlerin yok oluşu ve su sıkıntıları gibi sorunlar yaşanmıştır. Bu sorunların önümüzdeki dönemde artacağı açıktır" ifadelerini kullandı.

KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İLE İLGİLİ ACİL ÖNLEM ALINMALI

Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin oluşturacağı tehlikeye dikkat çeken Aslan" Dünyada ekonomik, ekolojik ve sosyal yaşamda bir takım zincirleme etkilere neden olacaktır. Buna karşı başta ülkemiz olmak üzere dünya da gerekli önlemlerin alınmasında tüm ülkelerin iş birliği yapması ve duyarlılık göstermesi gerekmektedir. Ülkemizde Küresel Isınma ve İklim Değişikliği ile ilgili acil olarak gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir. Enerji alanında uygulanan yanlış ve dışa bağımlı politikalar, bunun sonucu olarak elektrik ve doğal gaza sık sık yapılan zamlar ev ve ülke ekonomisini olumsuz olarak etkilemektedir. Teknolojisinin de gelişmesi sonucu güneş ve rüzgardan elektrik üretimi son derecede ucuzlamıştır. Gelişmiş ülkeler, nükleer ve kömüre dayalı termik santrallerden artık vaz geçmektedirler.

Ülkemizin enerji politikasının da benzer doğrultuda yeniden yüzde 100 temiz ve yenilenebilir enerji üretimini hedefleyen şekilde düzenlenmesine acilen gerek bulunmaktadır" şeklinde konuştu.

MERALAR YOK EDİLDİ HAYVANCILIK BİTME NOKTASINDA

Meraların yok edilmesiyle tarımın ve hayvancılığın bitme noktasına getirildiğine dikkat çeken Aslan şunları söyledi: Et ihtiyacının karşılanması için yerel hayvancılığın desteklenmesi gerekmekte. Ülkemizde mevcut ve yürürlükte olan 5553 sayılı Tohum yasası ile çok uluslu şirketlerin yönettiği tarım üretimimiz tamamen ithalata bağlı sertifikalı olan GDO'luhibrit tohumlarla Gıda politikamız dışa bağımlı hale gelmiştir. İthal edilen tohumlarla yapılan tarımsal ürünlerinde kullanılan kimyasal ilaçların ve kimyasal gübrelerin insan sağlığının bozulmasına, su ve toprak kirliliğine neden olmaktadır. Akdeniz bölgesinde tarım zehirlerinin kontrolsüz ve çok kullanıldığı gözlemlenmiştir. İthalata dayalı sertifikalı tohumla tarım yapma yöntemi yerine yerel ve doğal yöntemlerle tarımın yapılması gerekmektedir. Yerel tohumlarla tarım yapmak ülkemizde yaşayan herkesin doğal hakkıdır.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Erdemli Belediyesi’nden vergi hatırlatması
Erdemli Belediyesi’nden vergi hatırlatması
İşkur, engelli ve eski hükümlülerin yanında
İşkur, engelli ve eski hükümlülerin yanında