Mersin balık çiftliklerini istemiyor

Mersin Çevre Dostları Derneği Başkanı Suna Kılıççı, Mersin halkının balık çiftliklerini istemediğini belirtti.

Mersin balık çiftliklerini istemiyor
Mersin balık çiftliklerini istemiyor admin
Bu içerik 225 kez okundu.

HASAN KÜÇÜK

-Mersin Çevre Dostları Derneği Başkanı Suna Kılıççı, Mersin Sahillerinde kurulması planlanan balık çiftleri ile ilgili Mersin Gazeteciler Cemiyetinde bir basın açıklaması yaptı. Dernek üyelerinin de destek verdiği basın toplantısında konuşan Kılıççı, sağlıklı bir çevrede yaşamak istemelerinin Anayasal bir hak olduğunu söyledi. Kılıççı, Akdeniz’de önemli bir bir tarım ve turizm bölgesi olan Mersin-Silifke-Aydıncık'a uzun yıllardır süren Akkuyu Nükleer santral projesine ek olarak son yıllarda çimento fabrikası, termik santral taş ve mermer ocakları da eklendiğini belirtti.

Ege koylarında kurulan denize, çevreye, turizme , insan sağlığına verdiği korkunç ve geri dönüşü on yılları alacak olan balık çiftliklerinin Mersin sahillerine kurulmasına Mersin halkının hayır dediğini ifade eden Kılıççı şöyle devam etti: "Balık çiftliklerinin çevreye verdiği zarar sadece halkın umurunda ve onlar zarar görüyor. Balık çiftliklerinin turizmi bitirdiğini herkes biliyor ve önlem istiyor. İlgililer ise bu çiftliklere karşı çıkar gibi yapıp aslında arka çıkıyor! Balık çiftliklerinin zararını halk biliyor ve önlenmesini istiyor. Balık çiftlikleri, yanlış yer ve umursamazlık nedeniyle denizlerimizi öldürüyor. Akdeniz ülkeleri, turizme açık yerlerde balık çiftliklerine izin vermemektedir. “Bilinmelidir ki, bilinçli turist, balık çiftliklerine yakın yerlerde denize girmeyi tercih etmez. “Yosunlaşmanın ve deniz kirlenmesinin varlığı, zamanla ekolojik dengeyi de bozacaktır. Ayrıca, balık çiftliklerinin sınırını çizen varil ve şamandıralarla koy kapatılarak, yat ve teknelerin ve turistlerin girmeleri engellenecektir."

Balık çiftlikleri adı altında kıyıların yağmalanmasının sonunun gelmeyeceğini anlatan Kılıççı şunları söyledi: "Yat turizmini teşvik için yeni marinalar açılırken, aynı koylarda balık çiftliği açmaya izin vermek, belirgin birçelişkidir.  Denizi bitiriyor. Bunu herkes biliyor. Balık çiftliklerini kapatan AB ülkelerinden Yunanistan, İtalya, İspanya ve Hollanda'nın,neden Türkiye kıyılarına yöneldikleri belli değil midir.? AB ülkelerinin, Yunanistan başta olmak üzere kendi denizlerini kirlilikten korumak için, Türkiye'de kurulu balık çiftliklerini satın almaya başladıklarını, bölgede birçok balık çiftliği ve kara tesisinin Yunanlı şirketlere geçtiği çiftliklerde yetiştirilen balıkların büyük bir çoğunluğunun başta Yunanistan olmak üzere AB ülkelerine pazarlandığı bilinmektedir. Bütün bunlar yaşanırken bizler Mersin kıyılarında kurulacak balık çiftliklerine hayır diyoruz .Silifke, Aydıncık, Bozyazı ve Anamur halkı ve tüm yazlıkçıları balık çiftliklerine hayır diyor

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı