CHP'de kriz: Mersin’de 12'ler imza vermedi

CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay'ın, Mersin Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylarından 'Başkan adaylığına kim atanırsa atansın onunla birlikte çalışacağım' diye taahhütte bulunup imza atmalarını istediği, bazı aday adaylarının itiraz edip imza vermemesi üzerine taahhütnamenin yayınlanamadığı öğrenildi. Aktay'ın bu önerisinin Büyükşehir Belediye Başkan aday adayları arasında sert tartışmalara neden olduğu, Aktay'ın, "Aday adaylarımızdan biri bile ters çalışırsa seçim zora girer" dediği de edinilen bilgiler arasında. Toplantıda, CHP'nin yaptırdığı anket sonuçları da paylaşıldı. Ankete göre, yerel seçimlerde Mersin'de CHP ve MHP'nin oy oranı yüzde 28 düzeyinde, AKP'nin ise yüzde 22 düzeyinde. Genel seçimde hangi partiye o verirsiniz diye sorulduğunda ise AKP, HDP ve İyi Parti'nin oy oranları artıyor, CHP'nin oy oranı aynı kalıyor. MHP'nin oy oranı ise yarı yarıya azalıyor.

CHP'de kriz: Mersin’de 12'ler imza vermedi
CHP'de kriz: Mersin’de 12'ler imza vermedi admin
Bu içerik 1539 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR/ÖZEL HABER

 

-CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay'ın, Mersin Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olan 12 isimden, atanamamaları durumunda da parti için çalışacaklarına dair imza almak istediği, aday adaylarının bazılarının bu isteğe 'Bizler zaten CHP'liyiz. İmzaya ne gerek var' diyerek itiraz ettiği öğrenildi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Başkanı Adil Aktay, geçtiğimiz hafta Mersin Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylarıyla toplantı yapmıştı. O toplantıda neler konuşulduğuna Güney muhabiri ulaştı.

Edinilen bilgiye göre toplantıya Mersin Büyükşehir Belediye Başkan aday adayları Serdar Erkan, Selçuk Dereli, Serdal Kuyucuoğlu, İsa Gök, Ömer Sakar, Vahap Seçer, Fikri Sağlar, Alper Turna, Aytuğ Atıcı, Ali Galip Özkan ve Mustafa Turan katılırken aday adaylarından İstemihan Talay katılmadı.

Toplantıda, 2014 seçimlerinde de çok sayıda Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olduğu, bazı aday adaylarının, o dönem partinin adayı olan Macit Özcan'a ters çalıştığı, seçimin bu nedenle kaybedildiği iddiaları da gündeme geldi.

Bu konuşmalar üzerine CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, bütün başkan aday adaylarının, 'Başkan adaylığına kim atanırsa atansın onunla birlikte çalışacağım' diye taahhütte bulunup hazırlanacak bir bildiriye imza atmalarını önerdi.

Aday adaylarından bazıları bu teklife olur verirken, bazıları çekimser kaldı. Aday adaylarından Vahap Seçer, bütün aday adaylarının partili olduğunu, senelerdir partiye hizmet eden isimlerin, böyle bir imza vermek zorunda bırakılmasını etik bulmadığını söyledi.

 

'BİZ ZATEN PARTİLİYİZ, İMZAYA GEREK YOK'

 

Bunun üzerine aday adaylarından Ali Galip Özkan da, "Herkes imza atarsa, bir tek siz imza atmazsanız, yarın bir gün seçim kaybedilirse siz hedef olursunuz" ifadesini kullandı. Özkan'ın bu çıkışı üzerine Özkan ile Seçer arasında kısa süreli bir tartışma yaşandı. Seçer, aday gösterilmeseler de parti için  çalışacaklarını, bunun tartışma konusu yapılmaması için imza fikrine karşı olduğunu tekrarladı.

Aday adaylarından Fikri Sağlar da, bildiri imzalama önerisine çekimser yaklaşan isimlerden oldu. Sağlar, adayların önseçimle belirlenmesi ve her aday adayının önseçim sonucuna saygılı olması çağrısını yineledi.

 

'ÖNSEÇİM ÖNCESİNDE HER ADAY ADAYINA SÖZ HAKKI VERİLSİN'

 

Aday adaylarından Serdar Erkan da, "Madem önseçim istiyoruz. O zaman benim önerim şu. Önseçimden önce her adaya projelerini anlatması için yarım saat süre verilsin. Her aday adayı projelerini önseçimde oy kullanacak partililere anlatsın" önerisinde bulundu. Sağlar da bu öneriye "Olabilir" diyerek yanıt verdi.

Tartışmaların uzaması üzerine CHP İl Başkanı Adil Aktay'ın istediği 'Başkan adaylığına kim atanırsa atansın onunla birlikte çalışacağım' taahhütnamesi imzaya açılamadı. Aktay, belediye başkanlığına aday adayı olan 12 ismin, atanacak adayın arkasında olmasının kritik önemde olduğuna işaret ederek "Aday adaylarımızdan biri bile ters çalışırsa seçim zora girer" diyerek aday adaylarını önerdi.

AKP YEREL SEÇİMDE YÜZDE 22 BANDINDA

 

CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay'ın toplantıda, parti tarafından 15 Ağustos-15 Ekim tarihleri arasında, 13 ilçede 11360 kişiyle yüz yüze görüşülerek yapılan anketin sonuçlarını paylaştığı da öğrenildi.Edinilen bilgiye göre, söz konusu ankette seçmene 'Bugün yerel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz' diye soruldu. Seçmenin yüzde 29.6'sı CHP, yüzde 28,7'si MHP, yüze 22,5'i AKP, yüzde 13.5'i HDP, yüzde 4,9'u İyi Parti yanıtını verdi.

 

MHP'NİN GENEL SEÇİM OYU YARI YARIYA DÜŞÜYOR

 

Aynı seçmene, 'Bugün genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz' sorusu sorulduğunda ise AKP, HDP ve İyi Parti'nin genel seçim oy oranlarının arttığı, CHP'nin oy oranın aynı kaldığı, MHP'nin oy oranının ise yarı yarıya azaldığı gözlendi.

'Genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz' sorusuna seçmenin yüzde 28'i CHP, yüzde 28'i AKP, yüzde 16'sı HDP, yüzde 14'ü MHP, yüzde 10.5'i İyi Parti yanıtı verdi.

SEÇMENİN YÜZDE 69'U İTTİFAK İSTEMİYOR

Ankete katılan toplam seçmenlerin yüzde 69'u, partilerin ittifak yapmasına karşı çıktığını söyledi. Toplam seçmenin yüzde 22'si ittifak istediğini söyledi. Bu yüzde 22'lik dilimin yüzde 55'i AKP ve MHP ittifakını, yüzde 23'ü CHP ve HDP ittifakını, yüzde 12'si İyi Parti ve CHP ittifakını istediğini söyledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mersin, 18 ülkeden ormancı ve çevrecilere ev sahipliği yaptı
Mersin, 18 ülkeden ormancı ve çevrecilere ev sahipliği yaptı
Kepirli’nin içme suyu sorunubayramdan önce çözülecek
Kepirli’nin içme suyu sorunubayramdan önce çözülecek
denizli escort