‘Savunma savunulur hale geldi’

Mersin Barosu Başkanı Avukat Bilgin Yeşilboğaz, geçen hafta Yargıtay’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen Uluslararası Yüksek Mahkemeler Zirvesinin sonuç bildirgesinde yer alan “Mahkemeler avukatlık yetkisi olmayan uygun kişilerin, mahkeme nezdinde tarafları temsil etmesine izin verebilir’ şeklindeki düzenlemesinin hukuka aykırı olduğunu söyledi. Yeşilboğaz, savunmanın savunulur hale geldiği bir süreç yaşadıklarını kaydetti.

‘Savunma savunulur hale geldi’
‘Savunma savunulur hale geldi’ admin
Bu içerik 420 kez okundu.

HASAN KÜÇÜK

-Yeşilboğaz, Mersin Barosu’nda düzenlediği basın toplantısında geçen hafta Yargıtay Başkanlığı’nın ev sahipliğinde, ‘adalet yönetimine ilişkin politikaların şeffaflaştırılması’ amacıyla 30’a yakın ülkenin katılımıyla Uluslararası Yüksek Mahkemeler Zirvesi yapıldığını hatırlattı. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ile ortaklaşa gerçekleştirilen çalışmanın sonuç belgesi olan,‘Yargıda Şeffaflığa İlişkin İstanbul Bildirgesi’nde, yargıda erişimin kolaylaştırılması ve şeffaflığın sağlanması yönünde kararlar alındığını anımsatan Yeşilboğaz, “Bildirgenin ‘İlke 3’ başlığı altında yer alan ‘mahkemeler avukatlık yetkisi olmayan uygun kişilerin, mahkeme nezdinde tarafları temsil etmesine izin verebilir’  şeklindeki düzenlemesi açıkça hukuka aykırıdır.

“Bildirgedeki bu ifade; Avukatlık Kanunu’nun 35. maddesinde yer alan, ‘Kanun işlerinde ve hukuki meselelerde mütalaa vermek, mahkeme, hakem veya yargı yetkisini haiz bulunan diğer organlar huzurunda gerçek ve tüzel kişilere ait hakları dava etmek ve savunmak, adli işlemleri takip etmek, bu işlere ait bütün evrağı düzenlemek, yalnız baroda yazılı avukatlara aittir’ şeklindeki düzenlemeye ve hukuk devleti ilkesine açıkça aykırıdır.” şeklinde konuştu.

“Bildirgenin devamındaki ‘İlke 14’  başlığı altında yer alan ‘Yargı mensubu olmayan kişilerin (Avukatlar, akademisyenler ve toplumun temsilcileri) etik ilkelere uyulup uyulmadığının izlenmesi sürecine dâhil edilmesi’ şeklindeki ifadede; avukatların yargı mensubu olmayan kişiler arasında sayılması anlamını taşıdığını anlatan Yeşilboğaz şöyle devam etti:

“Sonuç bildirgesinde, avukatın bulunmadığı anda tecrübeli yetkin kişilerin de mahkemede müdafilik yapabileceği ve avukatların yargı mensubu olmayan kişiler olarak belirtilmesi, bağımsız savunmayı yargının bir unsuru olmaktan çıkarmaya çalışan karanlık zihniyettir. Buna asla müsaade etmeyeceğiz. Bizler avukatız, hukukçuyuz. Bunu kabul etmeseniz de, savunma yargının asli unsurudur, kurucu unsurudur”

“Yüksek yargıdaki şeffaflık geliştirilmek amaçlanırken, bildirgede yapılan değişiklikler maalesef yargıyı karanlığa sürüklemek istendiğini apaçık göstermektedir” diyen Yeşilboğaz “ Bildirgede yer alan akıl almaz düzenlemeyle, savunma mesleğini sindirme, korkutma, susturma çabaları tahammül edilemez boyuta gelmiştir. Avukatların yakasını artık bırakın. Bağımsız savunmayı temsil yetkisi, sadece ve sadece avukatlara aittir. Türk Yargı sistemi açısından bu ifade aynı zamanda yargılama faaliyetinin sulandırılmasına, niteliksizleştirilmesine, içinin boşaltılmasına yönelik bir adımdır. Savunma yetkisi sadece avukatlara aittir. Tarih boyunca her dönem avukatlık mesleğine yapılan saldırıların esas sebebi, yurttaşların elindeki tek güvence olan savunmayı pasifleştirme, ortadan kaldırma çabasıdır. Savunma yok sayılamaz. Savunma yoksa yargı da yoktur. Yargı yoksa hukuk güvenliği yoktur” ifadelerini kullandı.

Avukatlık yapmanın en zor olduğu dönemleri yaşadıkları belirten Yeşilboğaz şunları söyledi: “Savunmanın savunulur hâle geldiği bir süreçteyiz. Hukuk sistemimizin neresinden tutsak elimizde kalıyor. Savunma hakkına yönelik ihlaller, saldırılar nereden, kimden, nasıl gelirse gelsin, avukatların hep birlikte buna karşı direnmesi asli görevidir. Mesleğimizin itibarsızlaştırılmasına sessiz kalmayacağız. Yargıtay’dan daha net ve kamuoyunu rahatlatıcı bir açıklama bekliyoruz.”

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Pazarcılara yerleri kura ile verildi
Pazarcılara yerleri kura ile verildi
Bozyazı Kur’an Kursu’nda yıl sonu etkinliği düzenlendi
Bozyazı Kur’an Kursu’nda yıl sonu etkinliği düzenlendi