CHP'den Vali Su'ya çağrı: Mersin'in değerlerinin yok edilmesine izin vermeyin

​Cumhuriyet Halk Partililer (CHP) yıkımına başlanan Tevfik Sırrı Gür Stadı önünde basın açıklaması yaparak Mersin Valisi Ali İhsan Su'ya Mersin'in nefessiz bırakılmasına ve değerlerinin yok edilmesine ve izin vermeyin çağrısı yaptı.

CHP'den Vali Su'ya çağrı: Mersin'in değerlerinin yok edilmesine izin vermeyin
CHP'den Vali Su'ya çağrı: Mersin'in değerlerinin yok edilmesine izin vermeyin admin
Bu içerik 907 kez okundu.

HASAN KÜÇÜK

CHP Mersin İl Başkanlığı tarafından yıkımına başlanan Tevfik Sırrı Gür Stadı önünde protesto amaçlı bir eylem gerçekleştirildi. Eyleme CHP Mersin Milletvekilleri Cengiz Gökçel, Alpay Antmen , Ali Mahir Başarır, CHP Mersin Büyükşehir ve ilçe belediye başkan aday adayları, İl ve İlçe yöneticileri ile spor kulüpleri ve taraftar grupları temsilcileri katıldı. Basın açıklamasını İl Başkanı Adil Aktay'ın adına parti il yöneticilerinden Betül Tekçe yaptı. Burada, sıradan bir yapı için toplanmadıklarını ifade eden Tekçe "Biz bu kentin belleğinin yok edilmemesi için buradayız. Cumhuriyetimizin kuruluş yıllarının izlerinin yok edilmesine  sessiz kalamayız. Mersin’in nefes aldığı bu alanın ruhsuz   binalarla yapılaşmaya açılıp, halkın sağlığının   tehlikeye atılmaması, Mersin’in geçmiş değerlerinin yaşatılması için bir aradayız" dedi.

Buraya ne yapılacağını bilmenin bu yeri ve yapıyı İmece usulü ile kente kazandıran Mersinlilerin hakkı olduğunu ifade eden Tekçe şöyle devam etti: "Burası, Mersin’den yıllarca Ulusal ve Uluslararası sporcuların yetişmesine ve Mersin gençliğinin sportif amaçlarla bir araya gelmesine, barış içerisinde yaşamasına olanak sunmuş çok önemli bir spor tesisidir.Ayrıca bu yapı Mersin İdmanyurdu’nun taraftarları ile bütünleştiği ve milli maçların yapıldığı bir sportif anıttır.  Ancak onlar, spor insanlarının, spor yapmaya can atan binlerce çocuk ve gencimizin bu arzularını dikkate almıyorlar. Gençlerimizin sporla buluşmasını, sağlıklı genç nesillerin yetişmesini önemsemiyorlar. İlaveten Tevfik  Sırrı Gür Stadyumu, yıllarca Mersin’de spor ruhunun gelişmesine, değerli sporcuların yetişmesine olanak sağlamıştır. Bu nedenle stadyumun ve anılarının yok edilmesine itiraz edenlerin başında Mersin spor camiası geliyor."

Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği Mersin Şubesi ile Mersin   İdmanyurdu’nun eski yöneticileri, antrenörleri ve futbolcularının geçtiğimiz günlerdeki çağrısının tüm Mersinlilerin arzusunu yansıttığını vurgulayan Tekçe "Stadyum alanı, tüm Mersinlilerin ve amatör sporcuların kullanacağı ve kentle bütünleşecek bir alan olarak korunmalıdır. Ayrıca büyük bir tarihi ve manevi değere sahip olan kapalı tribün muhafaza edilerek Spor Müzesi olarak kentin ve Mersin İdmanyurdu’nun sportif değerlerini ve anılarını yaşatması ve geleceğe taşıması Mersinliler için çok önemlidir. Biz spor camiasından gelen bu talep ve çağrıyı sonuna kadar destekliyor, tüm Mersinlileri de bu alana sahip   çıkmaya davet ediyoruz. Gelin, bu değerli tesisin kentimize kazandırılmasını sağlayan dayanışma ruhunu bugün de yaşatalım. Gelin, Mersin halkının iradesini yok sayanlara “biz buradayız ve bir aradayız” diyelim" ifadelerini kullandı.

Mersin Valisi Ali İhsan Su'yu çağrıda bulunan Tekçe şunları söyledi: "Buradan, Sayın Valimize de bir kez daha sesleniyorum: Mersin’in nefessiz  bırakılmasına ve değerlerinin yok edilmesine izin vermeyiniz. Bu stadın ve daha pek çok eserin Mersin’e kazandırılmasına öncülük eden Vali Tevfik Sırrı Gür’ün adına yakışır şekilde değerlerini yaşatınız. Unutulmasın ki, bugün Mersinlilerin sesini duymayanlar, yarın bu kentin tarihinde hiçbir iz bırakmadan silinip giderler."

 

 

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı