Mermer Ocağı projesi TBMM’de!

​İyi Parti Mersin Milletvekili Zeki Hakan Sıdalı, Tarsus'un Boztepe, Kesecik ve Böğrüeğri köyleri arasında yapılacak mermer ocağının çevreyi ve tarımsal ekonomik faaliyetleri tehdit edeceğini belirterek, "Bu işletme faaliyete geçerse Tarsus ve Mersin'in içme suyu kaynakları kirlenecek, bölgenin tarımsal suyu kuruyacak, köylülerimizin geçim kaynakları ellerinden alınacaktır" dedi. Sıdalı, ocakla ilgili ÇED raporunun onaylanmaması için ilgili bakanlığa çağrıda bulundu. Sıdalı, sosyal medya hesabından da, "Bir mermer ocağı için Tarsus ve Mersin'in suyunu kesecekler" diye isyan etti.

Mermer Ocağı projesi TBMM’de!
Mermer Ocağı projesi TBMM’de! admin
Bu içerik 1441 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR

-İyi Parti Mersin Milletvekili Zeki Hakan Sıdalı,  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde Tarsus'un Boztepe, Kesecik ve Böğrüeğri köyleri arasına yapılacak mermer ocağını meclis gündemine taşıdı.

Mermer ocağının, Tarsus Çayı'nın hemen yanında açılacağını belirten Sıdalı, "Bu işletme faaliyete geçerse Tarsus ve Mersin'in içme suyu kaynakları kirlenecek, bölgenin tarımsal suyu kuruyacak, köylülerimizin geçim kaynakları ellerinden alınacaktır. MESKİ'nin de itirazlarına rağmen, çevre, tarım, kalkınma, ulaşım gibi başlıkların etkileri dikkate alınmadan hazırlanan ÇED başvuru dosyası onaylanmamalıdır" dedi.

'ÇED TOPLANTISI OLDUBİTTİYE GETİRİLDİ'

Projenin uygulama sahasında şeftali, kiraz, mantar, yayla domatesi yetiştiriciliği ile arıcılık ve kıl keçisi faaliyetleri yürütüldüğünü, bölgede doğal güzellikleri ve havası nedeniyle yaylacılık faaliyetleri yürütüldüğünü ifade eden Sıdalı,  "Ayrıca adı geçen bölge Tarsus ve Mersin kentsel alanlarının içme suyu havzasını oluştururken, zengin doğal yaşam koşulları ile Cehennem Deresi Yaban Hayatı Geliştirme Sahasına oldukça yakındır. Proje ile bölgede tek geçim kaynakları tarım ve hayvancılık olan orman köylülerinin mağdur olacağı, yaylacılık faaliyetlerinin, içme suyu ve yaban hayatı havzalarının ve bu havzaların etki alanında bulunan kentteki insan yaşamının olumsuz yönde etkileneceği iddia edilmektedir. Bu gerekçelerle bölgede bulunan mahalle sakinleri projeye yoğun itirazlarda bulunmaktadır. Mahalle sakinleri ve çevreciler projenin tarım, içme suyu ve yaban hayatına getirdiği zararların yanı sıra, proje ile insan sağlığının tehlikeye atılmasından ve mermer ocağı işletmecilerinin düzenlemiş olduğu ÇED toplantılarının oldu-bittiye getirilmesinden şikâyetçidir" dedi.

'MERMER OCAĞI İÇİN KAÇ AĞAÇ KESİLECEK'

Önergesinde, projenin ormanlık alan içerisinde olması sebebiyle ağaç kesimi gerektiğini belirten Sıdalı, kaç farklı türe ait, kaç adet ağaç kesileceğini sordu.

Kesilecek ağaçların oluşturacağı ekonomik kayıpların açıklanmasını isteyen Sıdalı,  "Çalışma alanı ve çevresinde kaç adet endemik bitki ve koruma altına alınmış hayvan türü vardır? İşletmenin faaliyetleri bu türlere ne gibi zararlar verecektir? Bölgede endemik olarak var olduğu bilinen köknar ve ladin ağaçlarının yok olma tehlikesi var mıdır" diye sordu.

 

'TARIMSAL ALANLARIN SU GÜVENCESİ İNCELENDİ Mİ?'

 

ÇED başvuru dosyasında proje sahasının etki alanında olmadığı iddia edilen ancak proje sahasına kuş uçuşu 5 kilometre mesafede yer alan Cehennem Deresi Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'nın mermer ocağının faaliyetlerinden nasıl etkileneceğini soran Sıdalı,  önergesinde şu sorulara yer verdi: "Mersin, Tarsus ve merkez ilçelerin içme suyunu karşılayan Berdan Barajına dökülen Cehennem Dere Vadisindeki akarsu proje sahasının oldukça yakınından geçmektedir. Bu proje Mersin, Tarsus ve merkez ilçedeki vatandaşlarımızın temiz içme suyuna ulaşmasını engelleyecek midir? MESKI'nin içme suyunu tehdit eder diyerek ÇED başvuru dosyasına olumsuz görüş bildirdiği iddiası doğru mudur? Proje kapsamında mermer ocağı günlük 65 ton,  yıllık 16 bin 250 ton su tüketecektir. Mermer Ocağı bu suyu nereden temin edecektir? Bu su işletmeye bedava mı verilecektir? Proje, bölgede yer alan tarımsal alanların su güvencesi açısından incelenmiş midir? Projeye konu olan Mermer Ocağının. 20 kilometre altında Mersin Soda Sanayi A.Ş'ye ait Tarsus Karadiken Soda San. A.Ş. CRD Lojistik Kireç Taşı Ocağı bulunmaktadır. Bu ocaktan Mersin Soda Sanayine TIR'larla malzemeler taşınmakta, çiftçilerde ulaşım amacı ile aynı yolu kullanmaktadır. Bölgeye ulaşımın başka alternatifi olmaması dolayısıyla bu yolda çok fazla maddi hasarlı ve ölümlü trafik kazası gerçekleşmektedir. Bahsi geçen proje ile Mermer Ocağının da açılması ile birlikte aynı yol üzerindeki ağır ve tehlikeli araçların trafiği artacaktır. Bu durum proje kapsamında değerlendirilmiş midir? Mermer Ocağı için alternatif bir yol güzergâhı planlanmış mıdır? Planlanmamış ise bu yolda meydana gelebilecek can ve mal kayıplarının sorumlusu Mermer Ocağının açılmasına izin verenler mi olacaktır? Adana, Tarsus ve Mersin bölgesindeki 11 milyon ton tarım ve hayvansal gıdanın işlenmesini hedefleyen, 55 bin kişiye istihdam sağlamasını amaçlayan Tarsus Gıda ihtisas Organize Sanayi Bölgesi'nin kurulması planlanmaktadır. Söz konusu mermer ocağının ilgili bölgedeki faaliyetleri bu önemli projeye engel değil midir?"

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı