Hayvan hakları için eylem yaptılar

​Mersin’de bir grup hayvan sever, hayvanlara karşı işlenen suçların Türk Ceza Kanunu kapsamına alınması talebiyle eylem yaptı.

Hayvan hakları için eylem yaptılar
Hayvan hakları için eylem yaptılar admin
Bu içerik 380 kez okundu.

HASAN KÜÇÜK

-Mersin'de hayvanseverler hayvanlara karşı işlenen suçların TCK kapsamına alınması talebiyle eylem yaptı.Hayvanseverler taleplerini dile getirmek için Adnan Menderes Bulvarı üzerindeki Miyav Park’ta basın açıklaması yaptı. Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu İkinci Başkanı Mücella Çelik, burada yaptığı açıklamada; Hayvanları sürgün, esaret ve ölümlere etmenin belediyeler tarafından, Tarım ve Orman Bakanlığı desteği ile sürdürüldüğünü iddia etti. 2004 yılında çıkartılan Hayvanları Koruma Kanunu ile, sokak hayvanı sayısının zehirleyip öldürerek değil, bilimsel ve tıbbi koşullarda Kısırlaştırma operasyonları ile kontrol altına alınmasının hükme bağlandığını hatırlatan Çelik, “Ankara, İstanbul ve İzmir gibi en büyük belediyeler bile, kanunu uygulamadıkları gibi, büyük önem taşıyan 6. Madde hükmü olan kısırlaştırmayı yapmadılar, hayvan sayısı artıp vatandaş şikayet ettikçe, hayvanları toplayıp öldürüp yok ettiler; ölüm barınaklarında esir ettiler; dağa, taşa, ormanlara ve başka ilçelere attılar. Tarım ve Orman Bakanlığı, uygulanmayan kanunu uygulatmak ve görev yapmayan belediyelere görev yaptırmak yerine, hayvanlara şiddet ve vahşetin durması için kanunun TCK'ya alınması her gündeme geldiğinde, 6. maddeyi değiştirip, sürgün,

Katliam maddelerini tasarıya ekleme çabasına girmekte.” şeklinde konuştu. Daha önce yüzbinlerce hayvanı toplayıp, ormanlarda oluşturulacak dev açık hava hapishanelerine doldurmayı içeren tasarıların o zaman Başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ile durdurulduğunu hatırlatan Çelik şöyle devam etti: “Şimdi ise, İzle-denetle kılıfı altında yüzbinlerce hayvanın devasa toplama kamplarına kapatılmasını içeren yasa tasarısı katliamlar getirecektir. Bunun yanında sokak hayvanı sayısında da artışlara sebep olarak kırsalda yaşayan halktan gelen şikâyetleri çözmekten ziyade büyüteceğini Sayın Cumhurbaşkanımıza duyurmak istiyoruz.

CEZALAR 2 YIL 1 AYDAN BAŞLAMALI

Çelik, Hayvan Hakları Yasama İzleme Delegasyonu olarak taleplerini ise şu şekilde dile getirdi: “Kanun, Türk Ceza Kanunu kapsamına alındığında işkence, tecavüz, öldürme suçlarının cezaları 2 yıl 1 aydan başlamalı. Sahipsiz hayvanların kısırlaştırılmaları ve alındığı yere bırakılmasını esas alan 6. madde kesinlikle değiştirilmemeli, belediyelerce uygulanması sağlanmalı. Kanunu uygulamayan belediyeler üzerinde tarım ve orman bakanlığı'nın idarî yaptırımı olmalı ve hayvana şiddet, vahşet uygulayan belediye görevlileri de TCK'ya göre ceza kapsamına alınmalı. Hayvanat Bahçeleri, sirk, yunus parkları, deney laboratuvarlarında esir edilen ve yük taşıtma, dövüş gibi amaçlarla kullanılan ve her türlü insan menfaati amacı sömürülen hayvanlar üzerindeki vahşetlere ve zulme son verilmeli, internet-petshop-üretim çiftliklerinden hayvan üretim ve satışları en az 5 yıl sureyle yasaklanmalı, evcil-yaban hayvanlarının ithalat ve ihracatı durdurulmalıdır. 

Tehlikeli olarak tanımlanan hayvanların, kısırlaştırılıp belediyelelere kayıtları yapılarak sahiplerine verilip düzenli kontrolü sağlanmalı, üretim ve dövüşlerde kullanılan köpekler de kısırlaştırılıp oluşturulacak özel bakımevlerinde rehabilite edilmeli ve uygun durumda olanlar yuvalandırılmalıdır.”

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı