Freud okuyan dolandırıcı

Kendisini akademisyen olarak tanıtıp 26 kadını dolandırdığı, kadınları etkileyebilmek için Freud okuduğu iddialarıyla gündeme gelen Mustafa K. adlı şahsın, bazı kişileri de 'KHK ile atıldım' diyerek kandırmaya çalıştığı, bazı kişilerden üniversitede işe yerleştirme karşılığında para talep ettiği ortaya çıktı. Bir kafe işletmecisi, Mustafa K.'yı 'çok güzel giyiniyordu, akademik literatüre hakimdi' diye tanımlarken, Mustafa K.'nın sürekli kitap aldığı kitapçı, "Bir yıla yakın sürede yüzlerce kitap aldı” diye konuştu.

Freud okuyan dolandırıcı
Freud okuyan dolandırıcı admin
Bu içerik 747 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR/ÖZEL HABER

-Mersin'de yaşayan ilkokul mezunu Mustafa K. adlı şahsın, kendisini akademisyen olarak tanıttığı, bu şekilde ilişki kurduğu 26 kadını dolandırdığı, Mustafa K.'nın, insanları etkileyebilmek için psikanalizin kurucusu Freud'un kitaplarını okuduğu yönündeki haber, sosyal medyada geniş yankı uyandırmış, Mustafa K. bir anda en çok konuşulan fenomenlerden biri haline gelmişti.

Mustafa K.'nın farklı yerlerde, farklı isimler ve farklı sıfatlar kullanarak insanlarla ilişkiler geliştirdiği, çeşitli vaatlerle insanları dolandırdığı ortaya çıktı.

'AKADEMİK LİTERATÜRE HAKİMDİ'

Mustafa K.'nın, kendisini Onur olarak tanıttığını belirten meyve suyu büfesi işletmeci R.Y, "Dolandırıcı olduğunu haberlerden öğrendim. Öncesinde onu Onur diye biliyordum. Hatta akademisyenim dediği için ben, çalışanlarımız ve çevre esnaf ona Onur Hoca diye hitap ediyorduk. Çok güzel, şık giyiniyordu. Bir akademisyen maaşıyla bu kadar güzel, pahalı giyinmesi dikkatimi çekmişti. Bütün kıyafetleri markalıydı, dikkat çekiciydi. Türkçesi düzgündü. Sosyoloji alanında çalıştığını söylüyordu ve sosyoloji alanındaki akademik literatüre hakimdi. Mesela bir yazardan söz açınca hemen onunla ilgili, kuramlarıyla ilgili konuşuyordu" dedi.

'MASASINA ÇOK SAYIDA KİTAP YIĞIYORDU'

Mustafa K.'nın 'Ben KHK ile atıldım. Daha sonra işe iade edildim. Şu an Mersin Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'ndeyim' dediğini ifade eden R.Y, "KHK ile ihraç edildiğini, sonrada Mersin Üniversitesi'ne geldiğini söyleyince pek inandırıcı gelmedi. Bu işin altında başka şey olabilir diye düşündüm. Mesafeli durdum. Ama o yaklaşık 2 ay boyunca büfemize geldi. Kafeye geliyor, masasına çok sayıda kitap yığıp okuyordu" diye konuştu.

'İŞE ALIRIM VAADİYLE KANDIRMAYA ÇALIŞTI'

Mustafa K.'nın bir gün kendisine, 'Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne 7 sekreterya alacağız. Ben de 3 kişilik jürideyim. İstersen seni orada işe aldıralım' dediğini ifade eden R.Y, "Yüksek lisans yapmak istediğimi biliyordu, sanırım bana bu nedenle bu yalanı söyledi. Ben ilk başta yalan olduğunu anlamadım. Bir arkadaşım vardı. Onu söyledim. Onu yönlendirmek istedim. Tabi bu arada üniversitenin sitesinden ilanlara filan baktım. Böyle bir çağrı yoktu. Bir süre sonra, adını Onur sandığım Mustafa K.'ya, 'Hocam ben üniversitenin böyle bir ilanını göremedim' dedim. 'Herkese açık değil. El altında yürütülüyor. Ben arkadaşınızın işini hallederim. Ama bunun için arkadaşınızın emek vermesi lazım, çaba sarf etmesi lazım, her şeyin bir bedeli var. Bedelsiz olmaz' dedi. Bunun üzerine o konuyla ilgili kendisiyle bir daha konuşmadım. Kafeye gelmeyi de kesti. Çevredeki kafelere otuyor, yine de benden sipariş veriyordu" ifadelerini kullandı.

'EN SON 5 ADET PSİKOLOJİ KİTABI SİPARİŞ ETTİ'

Mustafa K.'yı, Onur adıyla tanıdığını belirten bir kitapçı da, Mustafa K.'nın 1 yıllık süre içinde, sayısını hatırlayamadığı kadar çok kitap aldığını söyledi.

Kitapçı, "Bize kendisini Onur diye tanıttı. Buraya çok gelirdi, insanlarla sohbet ederdi. Çok kitap okuduğu belli oluyordu. O kadar çok kitap aldı ki sayısını hatırlamıyorum. Sürekli kitap siparişi veriyordu. Üniversitedeki alanının sosyal bilimler olduğunu söylemişti.  Onun için sosyoloji, psikoloji kitapları sipariş ediyordu. Kitapların parasını da ödüyordu, o konuda sıkıntı olmadı. En son 5 adet kitap sipariş etmişti. Psikoloji üzerine bilimsel kitaplar. Onları getirttim. Ama onları almaya fırsatı olmadan yakalandı. Burada biraz oturmuştu, kalktıktan sonra polisler peşinden koşup yakalamış. Biz de olayın aslını haberlerden öğrendik. Bazı kişilere, beni orada bulabilirsiniz diye benim dükkanımın adresini vermiş. Hatta bir kadın geldi, 'Ben Onur Bey'le dükkan açacaktım' dedi. Galiba onu da o şekilde dolandırmak istemiş" diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı