Alevi kadınlar ‘eşitsizliği’ tartıştı

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkez yöneticisi Bedriye Poyraz, Mersin’de düzenlenen Alevi Kadınlar Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, Alevilik inancında kadın erkek eşitliğinin olmasına rağmen, Aleviler arasında, özellikle derneklerde kadın erkek eşitsizliği olduğunu ileri sürdü. Sempozyumun en renkli yanı ise, yöresel kıyafetleriyle salona gelen Tahtacı Alevi kadınları oldu.

Alevi kadınlar ‘eşitsizliği’ tartıştı
Alevi kadınlar ‘eşitsizliği’ tartıştı admin
Bu içerik 540 kez okundu.

ABİDİN YAĞMUR

Mersin’de Alevi Kültür Dernekleri, Demokratik Alevi Derneği, Hacı Bektaşi Veli Araştırma Vakfı ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından düzenlenen Mersin Alevi Kadın Sempozyumu geçen  hafta sonu, Yenişehir Nikah Salonu’nda yapıldı.

Sempozyum, Alevi geleneklerine göre çerağ uyandırılmasının ardından, Alevi Bektaşi Federasyonu İnanç Kurulu üyesi Aysel Demir Kılavuz’un açılış konuşması ve ‘Kadının türküsü adlı’ belgesel gösterimiyle başladı.

Sempozyumun ilk oturumuna psikolog Şilan Sürmeli başkanlık etti. Bu oturumda Demokratik Alevi Derneği Eş Genel Başkanı Selda Güneş, Alevi Ontolojisi ve Kadın başlıklı sunumunu yaptı. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkez yöneticisi Bedriye Poyraz da, ‘Tarihsel süreçte Alevi kadının konumu’ başlıklı sunumunda, Aleviler arasındaki kadın erkek eşitliği sorununu değerlendirdi.

Bir üniversitede verdiği konferansta, Alevilerde kadın erkek eşitliği yok dediğini,  salonda bulunan bir Alevi derneği temsilcisi erkeğin “Eşit olması için ille kurumda temsilci olması gerekmiyor” dediğini anlatan Poyraz,   “Alevilikte kadın meselesinde, kadın erkek eşitliğinin ne olduğunu, eşitsizliğin nereden kaynaklandığını, onunla nasıl mücadele etmemiz gerektiğini, ne tür stratejiler geliştirmemiz gerektiğini öğrenmemiz gerekiyor” dedi.

Alevilikte kadın erkek eşitliğinin hiç oturmadığını ifade eden Poyraz şunları söyledi:  “Çok sembolik bir inanç, zor bir inanç. Ben öğrendikçe hayretler içinde kalıyorum. Bir taraftan bunu öğreneceğiz, bir taraftan da toplumsal cinsiyet eşitliğinin ne olduğunu, kadına yönelik eşitsizliğin yaşamda nasıl oluştuğunu öğrenmemiz ve örgütlere yansıtmamız gerekiyor. Örgütler size tamam tamam diye söz verecekler ama inanın bir adım atmayacaklar. Belki de farklı bir örgütlenme kurmanız gerekiyor. Bu konuşuldu ve tartışıldı. Alevi kadın örgütlenmesi çok kıymetlidir. AKP iktidarının en çok korktuğu şey kadınlar. Kadınlardan çok korkuyor. Alevilerden de korkuyor. Kendi başörtülü kadınlarının da korkuyor. Yapmaya çalıştığı tek şey kadınları eve tıkamak.  Son  yıllarda, çalışan kadınların çoğu, işten alınarak eve tıkılmış. Böylece işsizlik azmış gibi görünüyor. Çünkü kadınların işsizliğini işsizlikten saymamayı teknik olarak becermişler. Kadınlar işsiz ama işsizlikten sayılmıyor.  AKP’nin ekonomi politikalarını herkes eleştiriyor. Ama yazın bakalım kadın erkek eşitsizliğini başınıza neler geliyor. Kadın meselesi hepsinde ortak bir şey. O nedenle çok önemli. Ve bu Alevi kadınlarda başarılır çünkü zemin var, temel var. Bu demokrasi savaşında ayakta kalacaksak bu çok önemli. Kadın erkek eşitliği aynı zamanda varoluşsal bir mesele. Laiklik gitti elden. Hayatımız gidiyor. Yaşamımız gidiyor. Bu nedenle kadın erkek eşitliği önemli.”

Sempozyumda Mersin Cemevi Kadın Kolları Başkanı Zeynep Kaya Çavuş, ‘Alevilikte ocak, tekke, zaviye’ konulu sunum yaparken Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Mersin Şube Yönetim Kurulu üyesi Elif Taşar, ‘Aleviliği tanımlamak için kullanılan kavramlar’ başlıklı sunum yaptı.

Elif Taşar sunumunda, Kızılbaşlık, Bektaşilik, Tahtacılık, Arap Aleviliği kavramları üzerine konuştu. Sempozyuma, yöresel kıyafetleriyle katılan 3 Tahtacı Alevi kadın da bu sırada sahneye çıkarak Tahtacı kültürü hakkında katılımcıların sorularını yanıtladı.

Mersin Alevi Kadınlar Sempozyumu’nun ikinci günündeki oturumlara Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Mersin Şube Sekreteri Menekşe Özer başkanlık yaptı.

Alevilikte kavramlar üst başlığıyla düzenlenen birinci oturumda Hacı Bektaş Veli Vakfı Şube Yönetim Kurulu üyesi Gülşen Türk can kavramı, Demokratik Alevi Derneği üyesi Ruken Bayram eş ve eşitlik kavramı, ABF İnanç Kurulu üyesi Aysel Demir Kılavuz pir, ana, bacı, dede kavramları, Mersin Cemevi Kadın Kolları üyesi Fatma Sarıyarlıoğlu talip, rehber, mürşit kavramları, Mersin Cemevi Şube Sekreteri Nuran Kılıçkaya Engin  rızalık, ikrar, müsahiplik kavramları, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği üyesi İlknur Uyan kirvelik, dara durmak, düşkünlük kavramları üzerine sunum yaptı.

İkinci oturumda sosyal hizmet uzmanı ve Mersin Cemevi üyesi Aysel Demir, ‘Köyden metropole Alevi kadının durumu’ başlıklı sunumunu yaparken, Mersin Cemevi Yönetim Kurulu üyesi Bedia Çaka ‘Alevi edebiyat geleneği ve deyişler’, Mersin Cemevi Kadın Kolları üyesi Yeter Özcan ‘deyiş, saz, zakir’ konulu sunumunu yaptı.

Alevi Kültür Dernekleri, Demokratik Alevi Derneği, Hacı Bektaşi Veli Araştırma Vakfı ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından düzenlenen ve kadın erkek eşitliğinin de ele alındığı sempozyumda, erkeklere yasak geldi. Sempozyum düzenleme komitesinde yer alan bazı isimler, sempozyuma erkeklerin davetli olmadığını, salona giren erkeklerin ise soru sorma hakkı olmadığını söyledi ve bu kararın düzenleme komitesince topluca alındığını iddia etti.  Muhabirimiz Abidin Yağmur’un seminerde soru sorması da bu gerekçeyle engellendi. Düzenleme komitesinde yer alan bir kişi,  muhabirimize “Sizi biz çağırmadık, gelmeseydiniz” dedi. Muhabirimizle düzenleme komitesindeki kişiler arasında kısa süreli bir tartışma yaşandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Mut’ta başıboş sokak köpekleri toplanıyor
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı
Tarsus'ta nehirde kaybolan şahsın cesedine ulaşıldı