Advert
Advert
Advert

'Mersin'i, Mersin'de yaşayanlarla yöneteceğiz'

​CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı, eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar, Mersin'in markalaşması için dünyadaki gelişmelere açık, vizyoner bir ekiple yönetilmesi gerektiğini söyledi. Sağlar, "Belediyecilik sadece parktaki toprağı kaldırıp beton dökmekle, kaldırımı bozup kaldırım yapmakla olmaz. Başkanlık bize nasip olursa Mersin'i akılla yöneteceğiz, Mersin'de yaşayanlarla yöneteceğiz ve muhtarlarla yöneteceğiz. Mersin'i daha ileri götürmek için el ele vermeliyiz, hangi siyasi partiden olursak olalım önce Mersin demeliyiz" dedi.

'Mersin'i, Mersin'de yaşayanlarla yöneteceğiz'
'Mersin'i, Mersin'de yaşayanlarla yöneteceğiz' admin
Bu içerik 479 kez okundu.
Advert

ABİDİN YAĞMUR

-CHP'den Mersin Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olan eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar,  muhtarlarla bir araya geldiği toplantıda, yerel yönetimlerle ilgili görüşlerini ve Mersin'e dair projelerini anlattı.

Mahalle ve köy muhtarlarının hem demokrasi kültürünün gelişmesinde, hem de ülkenin imar edilmesinde çok önemli görev üstlendiğine işaret eden Sağlar, "Gerçek halk temsilcileri muhtarlardır. Her işlerini kendileri yaparlar. Hatta seçimlerdeki oy pusulalarını bile kendileri bastırırlar. Siyasi partilere üye olamazlar ama yaşadıkları mahallenin, köyün, beldenin her şeyi olurlar. Muhtarlık kurumunun önemini biz biliriz ama bazı yöneticiler bilmez. Muhtarları kendilerine hizmet edecek kişiler olarak görürler. Oysa muhtarlar görev yaptıkları köyün, mahallenin her şeyini bilen, çözüm üreten insanlardır. Son zamanlarda muhtarlarımız Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda toplanıyor. Orada muhtarlara görev veriliyor, dönüyorlar. Ama özlük haklarıyla ilgili, gelecekleriyle ilgili bir şey söylenmiyor. Belediye başkanı eğer akıllıysa kenti muhtarlarla birlikte yönetir. Eğer başkanlık bize nasip olursa Mersin'i muhtarlarla birlikte yöneteceğiz. Belediyede başkan yardımcısı ya da daha üst düzey görevde birini siz muhtarlar arasından seçeceğiz. Muhtarlar belediyede kapıyı çalarak içeri girmeyecek. Açık kapıdan girecek" dedi.

'MUHTARLARIN KOOPERATİFLEŞMESİ SAĞLANACAK'

Belediyelerin, şehirlerin ekonomik gelişiminde rol oynadığına değinen Sağlar, "Mersin nüfusunun yüzde 30'unun emekli, yüzde 30'unun çocuk olduğu, yüzde 40'ın çalışıp bu yüzde 60'lık kesime baktığı bir şehir durumuna geldi. Kamudan en az payı alan illerden biriyiz. Bu pay emeklilerin ve çocukların sosyal, kültürel alanlarının genişletilmesine ayrılmayınca yüzde 40'ın üzerindeki yük artıyor. Belediye başkanları o ilin başbakanı gibi. Türkiye'deki yeni sistem dolayısıyla bugün iki yerde hizmet yapabilirsiniz. Ya cumhurbaşkanı olacaksınız, ya belediye başkanı olacaksınız.  Mersin'de 809 mahallemiz var. Bunlardan 509'u köy. Bu köy muhtarlarının kooperatifleşerek köylerinin ekonomik kalkınmasına katkı sağlayacağı adımlar atabilir yerel yönetimler Yerel yönetimlerde tavukçuluktan soğuk hava deposuna kadar birçok yatırım yapmalıyız. Belediye sadece parktaki toprağı kaldırıp beton dökmekle, kaldırımı bozup kaldırım yapmakla olmaz" ifadelerini kullandı.

'MERSİN'İ ORTAK AKILLA YÖNETECEĞİZ'

Mersin'in tarım, turizm, ticaret ve teknoloji ile kalkınabileceğini söyleyen Sağlar, bakan olduğu dönemde OSB'nin kamulaştırmasının yapıldığını, 2 adet yat limanı yapıldığını, Çamlıbel balıkçı barınağına kurvaziyer rıhtımı planlandığını, Mersin Üniversitesi'nin kurulduğunu hatırlattı ve başkan seçilmesi durumunda yapacağı hizmetlerin referansının bu yatırımlar olduğunu kaydetti.

Sağlar, " Mersin'in gerçekten bir marka olması için vizyoner olmak lazım, dünyayla iletişim kurmak lazım. Buradan denizyoluyla Anamur'a gidemezsiniz ama Viranşehir'den Karaduvar'a gidebilirsiniz. Bunları hayata geçirmek lazım. Başkanlık bize nasip olursa Mersin'i akılla yöneteceğiz, Mersin'de yaşayanlarla yöneteceğiz ve muhtarlarla yöneteceğiz. Mersin'i daha ileri götürmek için el ele vermeliyiz, hangi siyasi partiden olursak olalım önce Mersin demeliyiz" dedi.

'HUKUK DEVLETİ CUMHURİYETİN TEMELİDİR'

Türkiye'nin demokrasiden uzaklaştığını, tek adam sistemine doğru ilerlediğini iddia eden Fikri Sağlar, "Sayıştay raporlarında, yolsuzlukla suçlanan iktidar partisine mensup belediyelerin adları yer almazken muhalefet partilerine mensup belediyelerin adları yer alıyor. İktidar partisi belediyeleriyle iş yapan işadamlarının adı yer almazken muhalefet partileriyle iş yapan işadamlarının adı yeri alıyor. Bu durum ülke yönetiminin hangi noktaya geldiğini gösteriyor. Hukuk devleti cumhuriyetin temelidir. Ama bugün Türkiye hukuk devleti olmaktan çıkarıldı. Yargının bağımsız ve tarafsız olmadığı bir ülkede tek adam rejimi hepimizi bir yerlere götürecektir" diye konuştu.

'MAHALLELER ARASINDA HİZMET EŞİTLİĞİ SAĞLANACAK'

Yerel seçimlerin, Türkiye'de demokrasinin güçlenmesi açısından önemli olduğuna değinen Sağlar, "Bu seçimler, insan odaklı, kimliğinden dolayı kimseyi dışlamayan, toplumu ayrıştırmayan, kutuplaştırmayan bir anlayışın kazanmasıyla sonuçlanırsa cumhuriyetin bekası devam edecektir. Türkiye'de 27 etnik grup var. Ama cumhuriyet kan ve kafatası cumhuriyeti değildir. Emperyalistler ülkemizi işgal ettiğinde Türkü, Kürdü, Arabı, Alevisi, Sünnisi birlikte mücadele ederek bu ülkeyi kurdu. Bu birlikteliği devam ettirmeliyiz. Bunu yerelde yapabiliriz. Çilek mahallesindeki hizmetle, Silifke'nin Atatürk mahallesindeki, Mut'un Meydan mahallesindeki hizmet arasında ayrım olmazsa Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu cumhuriyetin temel ilkelerinden birine sahip çıkmış oluruz" dedi.

'YEREL BASININ GÜÇLENMESİ İÇİN ALTYAPI OLUŞTURACAĞIZ'

CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı, eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar, basınla ilgili görüşlerini de şöyle özetledi: "Basın ülkemizde de, dünyada da dördüncü güçtür. Yasama, yürütme ve yargı erklerini denetleyen, insanları ezen, ayrıştıran kişilere dur diyebilecek, onların yaptıklarını açığa çıkarabilecek en önemli güçtür.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'medyayla falan filan demokrasi olmaz' diyordu. Medya da taraf olacak diyordu. Siz ne derseniz deyin özgür, tarafız basın var olmaya devam edecek ve ülkemiz basının da katkısıyla demokrasiye dönecek. Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan hemen sonra, yerel basının, bizim aleyhimize yazsa da, bağımsız olabilmesi, güçlü olabilmesi için ekonomik altyapıyı kuracağız."

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akşener ve Uysal Pazar Günü Mersin’de
Akşener ve Uysal Pazar Günü Mersin’de
Kumbur’dan su kıtlığı uyarısı
Kumbur’dan su kıtlığı uyarısı