Advert

​'Kentin rantını eşit dağıtacağız'

​CHP’nin Toroslar Belediye Başkan aday adayı Hasan Özalp Önal, "Toroslar'ın mahalleleri arasında gelişim farkı var. Bir mahallede bir apartman dairesi 600 bin liraya satılıyor, karşısındaki mahallede 50 bin liraya zor satılıyor. Mahalleler arasındaki bu eşitsizliği tamamen kapatamayız ama en azından makası biraz daraltabilirsiniz. Kentin rantının eşit şekilde dağıtılmasını sağlayacağız" dedi. Toroslar Belediyesi'nin ilçenin dört bir yanında taşınmazları olduğunu ifade eden Önal, "Bu araziler boş. Bunlara ya yatırımcı çekeceksiniz ya da siz üzerine bir şey yapacaksınız. Bunu yapacaksınız ki yeni iş alanları açılsın" ifadelerini kullandı.

​'Kentin rantını eşit dağıtacağız'
​'Kentin rantını eşit dağıtacağız' admin
Bu içerik 289 kez okundu.

Abidin YAĞMUR

CHP Toroslar Belediye Başkan aday adayı Hasan Özalp Önal, gazetemizi ziyaret ederek seçim çalışmaları hakkında bilgi verdi.

1972 yılında Arpaçsakarlar'da doğduğunu, o tarihten bu yana Toroslar'da yaşadığını ifade eden Önal, "İkametgahımToroslar'da, işyerim Toroslar'da, ailem Toroslar'da, her şeyim Toroslar'da. Babam 2 dönem Arpaçsakarlar Belediye Başkanlığı yaptı. Annem hem ilde, hem ilçede parti yöneticiliği yaptı. Ben de siyasete Ankara Atılım Üniversitesi'nde okurken başladım. Mersin'e döndükten sonra CHP'de ilçe delegeli, il delegeli, sandık başkanlığı, okul başkanlığı, ilçe yöneticiliği, il yöneticiliği yaptım. Partinin her kademesinde görev yaptım. En son il başkan yardımcılığından istifa ettim ve Toroslar Belediye Başkan aday adayı olarak çalışmalarıma başladım. Bugüne kadar hiçbir yere aday olmadım. İlk defa Toroslar Belediye Başkan aday adayı oldum. Eğer aday olamazsam, belediye meclis üyeliğine aday olmayacağım. Bu yönde söz verdim. Hedefim Toroslar Belediye Başkanlığı adaylığı" dedi.

Hem Toroslar'da doğup büyümüş olması hem de siyaseti insanla temas kurmak olarak gördüğü için Toroslar Belediye Başkan aday adayı olduğunu ifade eden Hasan Özalp Önal, "Siyaseti insanlarla temas etmek, insanlara dokunmak olarak gördüğüm için yerel yönetimler bana daha sıcak geliyor. Yerel yönetimlerde sürekli insanlarla yüz yüzesiniz. Siyasetin temeli insan ilişkileri olduğundan yerel yönetimler daha cazip geliyor" diye konuştu.

 

EN ÖNEMLİ SORUN İMAR KARMAŞASI

 

Toroslar'ın geçmişte Mersin'in köylerinden gelen göç, Orta Anadolu'ndan gelen göç ve Doğu Anadolu'ndan gelen göç olmak üzere 3 ayrı göç dalgasına maruz kaldığını, o göç dalgalarıyla kurulan mahallelerin bugün olduğu gibi varlığını sürdürdüğünü ifade eden Önal, "Toroslar'ın ana sorunu kentleşme sorunu. 3 ayrı etnik  yapı, 3 farklı kültür Toroslar'da kendi gettolarını kurmuş. Önce yollar yapılır, etrafında evler kurulur. Burada önce evler yapılmış, sonra yol o evlere göre yapılmış. Kimse de buna müdahale etmemiş. Eski  başkanlardanAbdurahman Aytekin döneminde bir imar uygulaması yapılmış ki tam bir katliam. Hamit Tuna da 15 yıl boyunca bu sorunlara müdahale etmedi" dedi.

 

'MAHALLELER ARASINDA EŞİTSİZLİK AZALTILABİLİR'

 

Toroslar'ın en büyük avantajlarından birinin, belediyenin çok sayıda arsaya sahip olması olduğunu ifade eden Hasan Özalp Önal, "Toroslar Belediyesi'nin ilçenin dört bir yanında taşınmazları var. Bu araziler boş. Bunlara ya yatırımcı çekeceksiniz ya da siz üzerine bir şey yapacaksınız. Bunu yapacaksınız ki yeni iş alanları açılsın. Toroslar'ın mahalleleri arasında gelişim farkı var. Bir mahallede bir apartman dairesi 600 bin liraya satılıyor, karşısındaki mahallede 50 bin liraya zor satılıyor. Mahalleler arasındaki bu eşitsizliği tamamen kapatamayız ama en azından makası biraz daraltabilirsiniz. Kentin rantının eşit şekilde dağıtılmasını sağlayacağız" diye konuştu.

 

'TOROSLAR HALKI ÇALIŞKANDIR'

 

Toroslar Belediye Başkanı olması durumunda belediyeye ait mesleki eğitim kurslarını en etkili şekilde kullanacaklarını, üretimi destekleyeceklerini söyleyen Hasan Özalp Önal, "Toroslar Belediyesi 19 tane meslek edindirme kursu binası yapmış. Çok güzel. Ama buralarda insanlara eğitim veriliyor, sertifikası veriliyor, sonrasını bilmiyoruz. İnsanlar o sertifikayı aldıktan sonra eve gidip oturacaksa, üretmeyecekse bir anlamı yok ki. Ben belediye başkanı olduğumda, Toroslar'da kadınların ürettiği halı, kilim gibi ürünlerin başka illerde satılmasını da sağlayacağım. Toroslar halkının sıkıntısı çalışmada değil. Toroslar halkı zaten çalışkan, emekçi insanlar. Çalışmak için yurdun dört bir yanından buraya gelmişler. Toroslar halkının sıkıntısı pazarlama. Ürettiğini satamama. İnsanımızın ürettiğini satmasını sağlayacağız. Bunlarla ilgili projelerimiz de hazır, Toroslar'da sosyal yaşamla ilgili projelerimiz de hazır. Hatta projelerin yerleri bile hazır" dedi.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Minik eller çalışıyor
Minik eller çalışıyor
Müftü Deresi Bisiklet Ve Yürüyüş Yolu Yenileniyor
Müftü Deresi Bisiklet Ve Yürüyüş Yolu Yenileniyor