Alevilikte kadın konusu tartışılıyor

​Mersin’de Alevi Dernekleri tarafından Alevi Kadınlar Sempozyumu düzenlenecek. Yenişehir Belediyesi Nikah Salonunda düzenlenecek sempozyum 10-11 Kasım tarihlerinde yapılacak.

Alevilikte kadın konusu tartışılıyor
Alevilikte kadın konusu tartışılıyor admin
Bu içerik 430 kez okundu.

HASAN KÜÇÜK

-Demokratik Alevi Derneği, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Alevi Kültür Dernekleri ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Mersin Şubeleri tarafından düzenlenecek 1. Mersin Alevi Sempozyumu’nun tanıtımı için Pir Sultan Abdal Derneği Mersin Şubesi’nde basın toplantısı düzenlendi. Dernekler adına açıklama yapan Demokratik Alevi Derneği Mersin Şube üyesi Aynur Şahin, Mersinde yaşayan Alevi kadınlar olarak, Alevi ve Alevi kadın olmaktan kaynaklı yaşadıkları sorunlara kafa yorduklarını belitti. Aleviliğin esasta can ilkesinden yola çıktığını ve tüm canlılara aynı değeri yüklediğini ifade eden Şahin, “Günümüzde gerek kente ait yaşam koşulları, gerekse de tüm hayatımızı sarıp sarmalamış olan kapitalist üretim ilişkileri ve erkek egemen yaklaşım, tüm hayatımızı belirlediği gibi inanç değerlerimizi ve yaşam felsefemizi de değişime ve dönüşüme uğratmakta. Bu değişimin en önemli kısmını ise erkek egemen yaklaşımın yarattığı cinsiyetçi ayrımcı, ötekileştirici tutumların Aleviliğin içine de sızmaya başladığını, hatta belirleyici olduğunu görmeye başlamamızdır. Bu durum günlük yaşam ilişkilerimizi ve kurumlarımızın işleyişini belirlemiştir. Kent yaşam koşullarında ortaya çıkmış olan Alevi kurumları eril zihniyetle şekillenmeye başlamış ve pek çok kurumda yönetim kadrosu yalnızca erkeklerden oluşmaya başlamaktadır” diye konuştu.

Can ilkesi gereği Alevi inanç önderleri yalnızca erkeklerden oluşmadığını ancak bugün cem esnasında posta oturan kadın pirleri görmelerinin neredeyse mümkün olmadığına dikkat çeken Şahin şöyle devam etti: “Derdimiz: iktidarcı bir yaklaşımla, bir makam elde etmek değildir. Derdimiz: bugünkü koşullarda özünü kaybetmeye başlamış olan Aleviliğin yeniden kendi özüne kavuşmasıdır. Biz biliyoruz ki cinsiyet ayrımsız bir yerden yola çıkmak Aleviliğin özüdür. Alevilikte tüm varlıkların ve canlıların yaşamın özünü oluşturduğunu, bir tek canın eksikliği bile yaşamın dengesini olumsuz etkileyecektir. Etkilediğini de görmekteyiz.

Dolayısıyla böyle bir derdi olan bir grup Alevi kadın olarak bir zihin yolculuğuna çıktık ve yaklaşık dokuz aya yakın bir süredir bu meseleye kafa yormaktayız. Bugün geldiğimiz noktada ise bu zihin yolculuğumuzun sonuçlarını paylaşmak amacıyla, 10-11 Kasım tarihinde Yenişehir Belediyesi Nikah Salonunda iki gün sürecek bir sempozyum düzenleyeceğiz.”

Şahin, sempozyumda; Aleviliğin insan, evren ve doğa anlayışı, Aleviliğin tarihsel süreç içerisinde geçirdiği evreler ve bu süreçlerde kadın canların konumu, Aleviliğe ilişkin temel kavramlar ve ritüellerin temel tartışma başlıkları olacağını kaydetti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yılmaz, Berat kandilini kutladı
Yılmaz, Berat kandilini kutladı
Jandarmadan çocuklara sürpriz
Jandarmadan çocuklara sürpriz