Advert
Advert
Advert

Acılı anne adalet bekliyor

Çakmakçı ailesinin iki çocuğu, 6 yaşındaki Ekin ve 9 yaşındaki Evrim, Gözne yolunda bir aracın çarpması sonucu, 2 saat arayla hayata veda etmişti. İki çocuğun ölümüne neden olan 68 yaşındaki sürücü Ramazan T. hakkında 'taksirle insan öldürme' suçundan dava açıldı. 27 Kasım'da başlayacak davada Ramazan T., 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak. Acılı anne Özlem Çakmakçı, "Bazen savcılara, hakimlere, tüm insanlara sormak istiyorum: Siz hiç bir gecede iki çocuğunuzu birden kaybettiniz mi? Ben bu acının anlaşılmasını istiyorum. Yaşadığımız acıların görülmesini istiyorum. Sebep olanların hiçbir şey olmamış gibi yaşama devam etmesini kabullenemiyorum" diyor.

Acılı anne adalet bekliyor
Acılı anne adalet bekliyor admin
Bu içerik 7281 kez okundu.
Advert

 

ABİDİN YAĞMUR/ÖZEL HABER

-Mersin'de 6 yaşındaki Ekin Çakmakçı ile 9 yaşındaki Evrim Çakmakçı'nın ölümü, çocukların teyzesi İlknur Emine Yalçın'ın ağır yaralanmasıyla sonuçlanan cinayet gibi kazayla ilgili savcılık iddianamesi tamamlandı. Mersin 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek duruşmada sürücü Ramazan T., 'taksirle insan öldürmek' suçundan, ağır hapis cezası istemiyle yargılanacak.

Mersin'de yaşayan Ali-Özlem Çakmakçı çiftinin çocukları Ekin Çakmakçı (6) ve Evrim Çakmakçı (9), 2 Temmuz 2018 günü, teyzeleri İlknur Emine Yalçın ile birlikte özel araçla Soğucak Mahallesi'ne doğru yola çıktı. Sarnıç denilen mevkide, dondurma almak için araçtan inen iki çocuk ve teyzeleri, yaya geçidinden geçtikleri sırada Ramazan T. yönetimindeki otomobil üçüne birden çarptı.  Kazada 2 çocuk hayatını kaybederken İlknur Eöine Yalçın yaralandı ve günlerce hastanede kaldı.

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı kazayla ilgili soruşturmasını tamamladı ve sürücü Ramazan T. hakkında dava açtı.

Savcılığın iddianamesinde, maktul çocuklar ile mağdur Yalçın'ın yaya geçidini kullandığı, sürücü Ramazan T.'nin yaya geçidine gelirken hızını azaltmadığı, Ramazan T. yönetimindeki aracın aynı mevkiden geçen araçlara göre daha hızlı olduğu, başka araçların yaya geçidine yaklaşırken hızlarını düşürdüğü, Ramazan T.'ninmeskun mahalde hız sınırı ihlali ve şerit ihlali yaptığı, bu nedenle kazada taksirli olduğu, taksirinin bilinçli taksir olarak değerlendirilmesi gerektiği ifade edildi. Savcılık, sanık Ramazan T.'nin, 'taksirle birden fazla insan öldürme' suçunu düzenleyen TCK 85/2 maddesi uyarınca hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti.

Olay tarihinden bu yana tutuklu olan Ramazan T. hakkında açılan davanın ilk duruşması, 27 Kasım 2018 günü Mersin 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılacak.

 

'OLAYDAN SONRA GÜNLERCE YARGITAY KARARLARI OKUDUM'

Kazada yaşamlarını kaybeden Ekin ve Evrim'in annesi ve babası, o kara günden beri yas içinde. Her ikisi de 4 ay içinde çökmüş, değişmiş, adeta yaşlanmış. Gözyaşları ise o kaza gününde olduğu gibi hâlâ taze. Konuşuyorlar, anlatıyorlar, birden bire ağlıyorlar. Çocukların odası olduğu gibi duruyor. Fotoğrafları, madalyaları, oyuncakları. Anne Özlem Çakmakçı 3 ay sonra girebilmiş odaya. Baba Ali Çakmakçı hiç girememiş.

Bugünlerde en çok konuştukları konu sürücü Ramazan T.'nin yargılanacağı dava.  Baba Ali Çakmakçı, "Adam 5 yıl da alsa 20 yıl da alsa bu saatten sonra bir anlamı yok. Ama ben bu çocukların adının emsal olarak yazılmasını istiyorum. O davadan emsal olacak bir karar çıkmasını istiyorum. Olaydan sonra günlerce hukuk okudum, Yargıtay kararlarını okudum. Günlerdir bu davayı düşünüyorum" dedi.

İki çocuklarını birden kaybetmiş olmanın kendileri için tam anlamıyla yıkım olduğunu belirten Ali Çakmakçı, "Bu saatten sonra benim servetim olsa ne olur. Arkadaşlar şuraya gidelim, buraya gidelim diyor ben çocuklardan uzaklaşmış gibi hissediyorum kendimi. Bundan sonra birini sevebilir miyim? Birinin çoğunu da sevebilirim ama kendi çocuğumu sevemem gibi geliyor. Bazen hayata dönüyoruz diye kendimize kızıyoruz. Hayat bizi eledi. Sınıflardan elendik mesela. Artık veli değiliz. Herkes çocuğunu okula götürürken biz o gün dağlara kaçtık" diye konuştu.

'OKULLAR AÇILIRKEN BURALARDAN KAÇTIK'

Acılı anne Özlem Çakmakçı da, "O gün bizim için kıyamet koptu. Hayat durdu. Biz şu an hayatı bitmiş gibi görüyoruz. Çocukların odasına giremiyorum, daha ne deyim? Anne sözünü duymak bana acı veriyor. Sabah kalkıyorum bir yerim eksik. Kolum eksik, bacağım eksik. Sabah olunca akşam olmuyor, akşam olunca sabah olmuyor.  Gündelik hayat diye bir şey kalmadı. Çocukların sevdiği bir şeyi yemiyoruz. Çocuklar et severdi artık vejeteryan olduk. Kek görmek istemiyorum, pasta görmek istemiyorum. Ben 4 aydır yemek yapmıyorum. Çocuklarım yok niye yemek yapayım ki diyorum.  Kalabalığa çıkamıyoruz. Uyuyamıyoruz. Bayramda burayı terk ettik. Bayramlık giyen çocukları görmek istemedik. Okul açılırken kaçtık okula giden çocukları görmek istemedik. Anne diyen birini duyduğumda kulaklarım sağır olsa keşke diyorum. İlk günkü acı neyse, şimdi de aynı" ifadelerini kullandı.

'BEN ÖLÜRSEM ONLAR İÇİN YAS TUTAN KİMSE KALMAYACAK'

"Biz yaşamıyoruz ki, nefes alıyoruz sadece" diyen Özlem Çakmakçı yaşadığı acıyı şöyle anlattı:  "İlk zamanlar her gün dua ettik biz de ölelim diye. Kalbim dursun o cenaze törenini yapmayım dedim ama yaptık o töreni. Şimdilerde şunu düşünüyorum. Onlar için yas tutan, onlar için gözyaşı döken bir anneleri, babaları olsun diye hayatta kalmak istiyorum. Yaşamaktan tek amacım bu artık. Çünkü biliyorum ben ölürsem onların arkasından ağlayacak, yas tutacak kimse kalmayacak.  Benim annemliğim elimden alındı. Ben bu olayı yaşayacağımı bilseydim anne baba deyişlerini videoya çekerdim. Bazen insanlara savcılara, hakimlere sormak istiyorum. Siz hiç bir gecede iki çocuğunuzu birden kaybettiniz mi? Ben bu acının anlaşılmasını istiyorum. Ben o adamı affedemem. Hayattan bir şey beklemiyorum ki mahkemeden bekleyeyim. Sadece başka çocuklar ölmesin, adalet yerini bulsun istiyorum. Ben anneliği özledim. Yaşadığımız acıların görülmesini istiyorum. Benim iki çocuğumun yaşamı, hürriyeti ellerinden alındı. Sebep olanların hiçbir şey olmamış gibi yaşama devam etmesini kabullenemiyorum."

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bozdoğan: Çıplak geldik, çıplak gideceğiz
Bozdoğan: Çıplak geldik, çıplak gideceğiz
Liseliler Müzik Festivali’nde yarıştı
Liseliler Müzik Festivali’nde yarıştı