Advert
Advert
Advert

​‘Turuncu’ festival'

​6. Narenciye Festivali'nin tanıtım toplantısında konuşan Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, Mersin'in yaş meyve sebze üretiminin yarısının narenciye olduğunu belirterek, " Rize için çay, Ordu ve Giresun için fındık neyse Mersin için de narenciye odur" dedi.

​‘Turuncu’ festival'
​‘Turuncu’ festival' admin
Bu içerik 556 kez okundu.
Advert

ABİDİN YAĞMUR

-Mersin Ticaret Borsası'nın öncülüğünde, belediyelerin ve sivil toplum örgütlerinin desteğiyle düzenlenen 6. Narenciye Festivali 17-18 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek. Açılış kortejine 30 ülkeden yaklaşık 2500 gösteri sanatçısının katılacağı festival renkli etkinliklere, yarışmalara ev sahipliği yapacak.

6.Mersin Narenciye Festivali'nin tanıtım toplantısı Divan Otel'de gerçekleştirildi. Toplantıya Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç, Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Önder Gürbüz, Milli Eğitim Müdürü Adem Koca ile festival destekçisi belediyelerin, odaların, sivil toplum örgütlerinin temsilcilere katıldı.Toplantının açılış konuşmasını Mersin Ticaret Borsası Başkanı ve Festival Düzenleme Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir yaptı.

 

'NARENCİYENİN BAŞKENTİ MERSİN'DİR'

 

Narenciyenin Mersin ekonomisindeki önemine değinen Abdullah Özdemir, "Mersin'in yaş sebze üretiminin yarısı narenciye. Mersin'de yapılan yaş meyve sebze ihracatının yüzde 80'i narenciye. Türkiye üretiminin yüzde 25'ini, ihracatının yüzde 35'ini Mersin yapıyor. Mersin'in toplam ihracatının 5'te biri narenciye. Rakamların gösterdiği gibi narenciyenin başkenti Mersin'dir. Rize için çay , Ordu ve Giresun için fındık ve Malatya için kayısı neyse Mersin için de narenciye odur" dedi.

 

'MERSİNLİLİK BİLİNCİNE KATKI SAĞLIYOR'

 

2010 yılında başladıkları  festivale bıraktıkları yerden devam etmenin heyecanını yaşadıklarını ifade eden Özdemir, "Bu festival Mersin için çok güzel bir fırsat.  Amacımız Mersin'in güler yüzünü tüm dünyaya göstermek. Mersinlilik bilincine katkı sağlamak. Mersin'in tüm değerlerini el ele vererek yansıtmak. Turizm potansiyelini harekete geçirmek.  Kentimize festival kültürünü aşılamak. Narenciye Festivali'ni Mersin'in ve Türkiye'nin festivali yapmak" diye konuştu.

 

'HEDEFİMİZ TÜKETİMİ ARTIRMAK'

 

Festivalin, narenciye üretimi ve tüketimi için büyük önem taşıdığına değinen Özdemir, sözlerini şöyşe sürdürdü: "Başımızın tacı üreticilerimiz zor şartlarda üretimi sürdürüyorlar. İhracatçılarımız başa baş fiyatlar ile üst pazarlarda rekabet ediyorlar. Narenciyede iç tüketim ve ihracat toplamı üretim seviyemizin altından kalıyor. Yani arz fazlamız var. Sıkıntımız tüketim sahasında. Tüketimi artırmak zorundayız. Bu yönde festival tüketim için de önemli bir fırsat.  Bu hedeflerden hareketle kentin tüm dinamikleri bir araya geldi. Birlik ve beraberlikle bu yıl oldukça görkemli bir festival bizi bekliyor. Türkiye'de bizim haricimizde hiçbir meyve festivalinde ürünün kendisi süsleme aracı olarak kullanılmıyor. Yani ne yapılıyor? İki kasa domates, biber konuyor, popüler bir sanatçı getiriliyor, adı oluyor festival. Bizimki öyle değil. İnşallah 17-18 Kasım'da göreceğiz. Süslemelerle tam bir narenciye dünyası yaratıyoruz. Bu çalışmada sanat ve hayal gücü var. 30'a yakın ülkeden 700 gösteri sanatçısı festivalimize renk katacak. Açılacak stantlar ve ikramlarla adeta açıkhava fuarı kuracağız. Mağazalar ve esnafımız 1 hafta boyunca narenciye indirimi yapacak. Narenciye temalı defile yapılacak. Ülkemizin çeşitli illerinden gelen aşçılarımız ve öğrenciler gastro şov yapacaklar. İlköğretim öğrencilerine narenciye dağıtılacak."

 

'O KARNAVAL KAZSA, BİZİM FESTİVAL TAVUS KUŞU'

 

Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, Mersin Narenciye Festivali daha eski olmasına rağmen, Mersin'de bazı çevrelerin Adana Portakal Çiçeği Karnavalı'nı öne çıkarmasını da tepki gösterdi.

Özdemir, "Komşunun tavuğu komşuya kaz görünür. Maalesef Adana Portakal Çiçeği Karnavalı bazı kesimlerce öyle görünüyor. Elinizi vicdanınıza koyun. Narenciye Festivali'mizin tüm içeriğini gözünüzün önüne getirin. O karnavalla karşılaştırın. Eğer o karnaval kaz ise bizim Narenciye Festivali'miz tavus kuşudur. Ancak bu kuşu beslemeliyiz, sahiplenmeliyiz. Hep birlikte, herkese bildirmeliyiz" dedi.

 

KOCAMAZ: FESTİVAL ÜRETİCİYİ VE HALKI BULUŞTURACAK

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin'in son yıllarda kazandığı spor kenti, engelsiz kent,  çocuk dostu kent,  yaşlı dostu kent ve hayvan dostu  kent kimlikleriyle de uluslararası alanlarda öne çıkmayı başardığını söyledi.

Bu bağlamda Mersin'de gerçekleşecek festivalin, kentin markalaşması bakımından büyük önem taşıdığına değinen Kocamaz, "Mersin bitkisel üretimde Türkiye'de ikinci sırada yer alıyor. Narenciye sadece ekonomiye güç veren bir ürün değil. Bu topraklarda bir kültür değeridir. Narenciyenin değerini biliyoruz. Tüm paydaşlarımızla birlikte onu hak ettiği konuma getirmeye çalışıyoruz. Bu yıl gerçekleştireceğimiz Narenciye Festivali ile kentin tanıtımında, bilinirliğinde önemli katkı sağlayarak  üretici ve Mersin halkını aynı platformda buluşturmanın heyecanını hep birlikte yaşayacağız. Festivalin bölgemize , ülkemize ve kentimize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

 

VALİ SU: MARKALAR YARATMAZSAK FAKİR BEKÇİLİĞE DEVAM EDERİZ

 

Mersin Valisi Ali İhsan Su da, Mersin Narenciye Festivali'nin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, narenciyenin marka değerinin artırılması gerektiğine dikkat çekti.

Mersin Valisi Ali İhsan Su konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"Her il bir festival yapıyor. Biz de bu festivalle doğru bir tercih yaptık. Üretim ve ihracat rakamlarına bakınca görüyoruz ki bizim tarımdaki marka değerimiz narenciye. Bu bakımdan festivalin Narenciye Festivali olarak yapılması doğru bir tercih. Her ilin mutlaka yapması gereken hususlardan biri de marka değerler oluşturmak. Birçok ürününüz olabilir, bunları markaya dönüştürmemişseniz dünyada satma imkanınız olmuyor ya da çok düşük fiyatlara vermek zorunda kalıyorsunuz. Marka değeri olmak sizi güçlendiriyor. Ürettiğinize değer katıyor. Biz de Mersin'de markalar oluşturmak zorundayız. Markalaştıracağımız ürünlerin başında narenciye geliyor. Bunun da yolu tanıtımdan geçiyor. Eğer siz sahip olduğunuz değerleri dünyaya, insanlara tanıtamamışsanız bir kıymeti yok. Onun fakir bekçiliğini yapmaya devam edersiniz. Diyelim çok önemli tarihi eserleriniz var. İnsanlıkla buluşturamadıysanız bir anlamı olmaz. O bakımdan ilimizin tanıtımı açısından da narenciye çok önemli. Bu festival ile hem narenciyemizi tanıtmış olacağız, hem de ilimizin başka kültür değerlerini, sosyal değerlerini tanıtacağız. Ne kadar çok değeri, ne kadar çok insanla buluşturursak, o oranda değeri artacaktır."

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akşener ve Uysal Pazar Günü Mersin’de
Akşener ve Uysal Pazar Günü Mersin’de
Kumbur’dan su kıtlığı uyarısı
Kumbur’dan su kıtlığı uyarısı