Advert
Advert
Advert

UCİM çocuklara istismardan korunmayı anlatacak

Mersin'de Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) ve Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği işbirliği ile başlatılan “Çocuklar İçin Güvenli Alan Projesi” ile Akdeniz, Mezitli, Yenişehir, Toroslar ve Tarsus ilçelerindeki 5 okuldaki çocuklara istismardan korunmanın yolları anlatılacak. Öğretmen,öğrenci ve ailelerinin çocuk hakları-çocuk istismarı ve ihmali konularında bilinçlendirmeyi amaçlayan projede Mersin Türkiye genelinde pilot uygulama örneği olacak.

UCİM çocuklara istismardan korunmayı anlatacak
UCİM çocuklara istismardan korunmayı anlatacak admin
Bu içerik 459 kez okundu.
Advert

HASAN KÜÇÜK

UCİM ile Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği işbirliğinde yapılan "Çocuklar İçin Güvenli Alan Projesi”nin açılış toplantısı Mersin'de bir otelde gerçekleştirildi.

Toplantıya İzmir'in Menderes ilçesinde okul müdürünün 6 kız öğrenciye cinsel istismarda bulunmasını ortaya çıkaran ve yargılanmasını sağlayan UCİM Derneğinin kurucusu ve başkanı Saadet Özkan'ın yanısıra  ABD Adana Konsolosluğu Kültür Ataşesi Jen Curatola, Daire ve okul müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan proje koordinatörü Avukat Burcu Düzen, “Çocuklar İçin Güvenli Alan Projesi"nin Akdeniz, Mezitli, Yenişehir, Toroslar ve Tarsus ilçelerindeki 5 okulda gerçekleştirileceğini belirtti.

MERSİN PİLOT BÖLGE OLACAK

Amaçlarının bu okullarda bulunan öğretmen, öğrenci ve ailelerin çocuk hakları/ çocuk istismarı ve ihmali konularında bilinçlendirmek olduğunu ifade eden Düzen, Mersin'deki eğitim çalışmasının Türkiye genelinde bir pilot uygulama örneği olacağını kaydetti.

Proje kapsamında seçilen okullardaki öğretmenlere ve okul yöneticilerine seminerler verileceğini anlatan Düzen, "Bu toplantılar aracılığıyla, öğretmenler çocukların ihmal ve istismardan korunma yolları hakkında bilgi sahibi olacaklar. Ayrıca, her ilçeden rehber öğretmenler ve okul danışmanları da bu seminere davet edilecektir. Mersin Üniversitesi ile birlikte proje faydalanıcılarının yararlanması için eğitim dökümanları hazırlanacaktır" dedi.

Proje kapsamında seçilen 5 okulda, her ilçeden 50 öğrenciye drama çalışmaları ile; ailelere seminer yoluyla çocuk hakları konusunda eğitim verileceğinin anlatan Düzen şöyle devam etti:  "Drama ve eğitim çalışmalarında Mersin Tiyatro Derneği ve Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Mersin Şubesi ile işbirliği sağlanacak. Mersin ili merkezinde eğitim alanında çalışan tüm ilgililerin yer alacağı bir çalıştay düzenlenecek. Türkiye’de çocuk istismarının menzilini azaltmak ve en nihayetinde sona erdirmek amacı ile çocukların, ailelerinin, öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin çocuk ihmal ve istismarında korunma yöntemleri konusunda bilimsel metodlarla farkındalıklarını artırmak, çocuğun bulunduğu tüm alanları; çocuklar için güvenli hale getirmek için örnek bir uygulama başlatmak en önemli hedeflerimizdir. Biz diyoruz ki; haklarını bilen her çocuk kendisi için güvenli alanları yaratacaktır."

UCİM Başkan Yardımcısı Yücel Ceylan ise yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi vererek, "Şimdi de Mersin'de 5 okulumuzda çocuklarımızı nasıl koruyacağımızı anlatacağız. Mersin'in en ücra köşelerine gideceğiz çocuklarımıza kendilerini nasıl koruyacağını anlatacağız" dedi.  

ABD Adana Konsolosluğu Kültür Ataşesi Jen Curatola ise ABD Büyükelçiliği ve Adana Konsolosluğu olarak ‘Çocuklar İçin Güvenli Alanlar’ projesini desteklemekten büyük mutluluk duyduklarını belirtti.

İNSAN HAKLARININ GÜÇLENDİRİLMESİ VE ÇOCUK İSTİSMARINI ÖNLEME ÖNCELİĞİMİZ ARASINDA

Birkaç yıl önce ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Uluslararası Cesur Kadınlar ödülünü almaya hak kazandığında Saadet Öğretmen ile tanışma fırsatlarının olduğunu ifade eden Curatola,

"Şimdi onun bu alandaki işlerinin ABD Büyükelçiliği Hibe Programı kapsamında devam ettiğini görmekten çok mutluyuz. İnsan haklarının güçlendirilmesi ve desteklenmesi bizim önceliklerimiz arasında. Ve elbette çocuk istismarını önleme de bu alan içerisine giriyor. Bu proje yalnızca çocuk istismarına karşı öğretmenlerin ve ailelerin farkındalıklarını artırmıyor. Umuyoruz ki bu proje aynı zamanda çocukların birey olarak hakları üzerine eğitimlerini de sağlıyor. Eski bir tiyatro öğrencisi olarak ben bu işin psikodramanın yaratıcı gücü kullanılarak yapılacak olmasından dolayı çok heyecanlıyım" ifadelerini kullandı.

ÇOCUK İSTİSMARI SADECE TÜRKİYE'NİN DEĞİL DÜNYA'NINDA SORUNU

UCİM Başkanı Saadettin Özkan ise dünyada sınırların kalktığını ve önce insan ve insanlık dediklerini kaydetti. Çocuk istismarının sadece Türkiye'nin değil dünyanın da sorunu olduğuna dikkat çeken Özkan, dünya'nın bir çok ülkesinde istismarcılar aramızda elini kolunu sallaya sallaya gezdiğini vurguladı.

ÇOCUK İSTİSMARININ NEDENİ ÇOCUKLARIMIZIN BUNU NASIL ANLATACAĞINI BİLMEMELERİ

Çocuk istismarının yaşanmasının kökenindeki ana sebebin nasıl davranacağımızı ve çocuklarımızı nasıl eğiteceğimizi ve bunu nasıl anlatacaklarını bilmemeleri olduğunu anlatan Özkan, çocukların içine kapanıp nasıl anlatacağını bilmediği için yıllarca istismara maruz kaldığını kaydetti.

Mücadeleye nasıl başladığını anlatan Saadet Öğretmen "Bir köy okulunda göreve başladığımda pamuk gibi saçları olan bir adam beni karşıladı. Beni ideallerimden vurmuştu. Ben onunla bir yıl görev yaptım. Onun istismarcı olduğunu bilemezdim. Çünkü istismarcılarında IQ'leri ve hisleri güçlü idi. Onlar bizleri iyi tanıyordu. Biz onları hissetmeyelim diye onlar iyi teknik geliştirmişlerdi. 22 sene boyunca o köyde 4 kuşak o korkunç insanlık suçunu işleyen insanın elinden geçmişti. Anneler o kapıdan içeri giremez olmuşlardı ve ben ilk hafta o olayı hissettiğimde ulaştığım bütün dostlarım ve uzman arkadaşlarım 'yanılıyorsun 22 sene boyuncu buradaki olay ortaya çıkar demişti'. Bende kendi kendime demiştim ki 'acaba ben mi uyduruyorum, acaba kafamdaki bir şey mi beni yanıltıyor'. Çok gücüme gitmişti. Çünkü uzun süre mücadele ettim. Çocuklarla birlikte psikodrama eğitim almıştım. Çocuklarla birlikte güven çalışması yaptım" ifadelerini kullandı.

Haklarını bilen çocuklara ihtiyacımız var. İfade özgürlüğüne ulaşmış çocuklara ihtiyacımız var" diyen Özkan taciz olayını nasıl ortaya çıkardığını anlattı. 

BANA NE! DEMEMELİYİZ

İnsanların bu ülkede sesini çıkarması, bana ne demeyerek topluma dokunup vatandaşlık görevini yerine getirmesi gerektiğini belirten Özkan şöyle devam etti: "Ben cesur bir kadın değilim. Ben sadece yurttaşlık görevini yapmış vicdanlı ve merhametli bir kadınım. Çocuklara kendilerinin bikini ile kapalı olan yerine dokunan biri varsa ve bu aramızda sır olarak kalsın diyorsa öğretmenlerine yada en güvendikleri birine anlatmaları  gerektiğini söyledim. Çocuklarımdan biri dedi ki; Öğretmenlerimiz bizi korur mu?.Çünkü oraya gelen hiçbir öğretmen bizim çocuklarımız korumamış, görev yerlerini ivedilikle değiştirmişler ve bu vatanın çocuklarına ihanet etmişlerdi. Bir gün rahatsızlandığımda 6 yaşlarında bir kız çocuğu sınıfa girdi. O bu ülkenin cesur ve kahraman kızı. Öğretmenim bizi kötü seven biri var ve bütün hepimizi kötü seviyor, bizi koru. 6 buçuk yaşında bir kızım var sınıfa girdiğinde dediği şu idi. Öğretmenim ben hamile kalmış olmaktan korkuyorum. Bu ülkenin çocuklarına bunu yapanlar bence vatan hainleridir. Bizim bu vatan hainleri ile mücadele etmemiz lazım."

BU İŞİ TÜRKİYE'DE BİTİRDİKTEN SONRA DÜNYA ÇOCUKLARI İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ

Olaylardan sonra Jandarma Komutanlığına giderken sınırı geçmiş gibi olduğunu anlatan Saadet Özkan şunları söyledi: "Her şey bitti sandım.  Yıllarca sürdü. Bu mücadelede ülkenin her yerine yazdım. Her yerine ulaştım. Ailelerimiz ve merhametli insanlarla mücadele başlattım. Mücadele bugün başka çocukların sesi oldu. Kızlarımdan size sevgi ve selam var. Onlar büyük bir mücadele veriyorlar. Okuma mücadelesi, haklarının yerine bulma mücadelesi. İstismarcılara 83 yıl aldırdık. Bunu sizler sayesinde başardık. Türkiye'de çok yüce gönüllü insanlar var. Biz Türkiye'deki Türkiyeli düşünen insanlarla mücadele ediyoruz. Biz bütün kavramları bütün siyasi düşünceleri ortadan kaldırdık. Orada bir çok partiden insan toplandık. Çünkü bütün kimlikleri dışarıda bıraktık. Önce çocuk dedik. Önce vatan dedik. Ama bütün sınırları ortadan kaldırıp bir gün bu işi Türkiye'de bitirdikten sonra dünya çocukla için UCİM olarak mücadele edeceğiz ve nasıl bitirdiğimizi göstereceğiz. Bu bitiş aslında çocukların huzuru olacak. Kaybetmekten korkanlar değil mücadele edenler kazanırlar."

 

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mezitli’de 6 hırsızlık olayının failleri yakalandı
Mezitli’de 6 hırsızlık olayının failleri yakalandı
Mahallelere beton yol!
Mahallelere beton yol!