Advert
Advert
Advert

Mersin Üniversitesi'nde 'Cumhuriyet' paneli

​Mersin Üniversitesi'nde (MEÜ) Cumhuriyet Bayramı'nın 95. yılı kutlama programları kapsamında 'Cumhuriyet ve Felsefe' başlıklı panel düzenlendi.

Mersin Üniversitesi'nde 'Cumhuriyet' paneli
Mersin Üniversitesi'nde 'Cumhuriyet' paneli admin
Bu içerik 2088 kez okundu.
Advert

MEÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü ile Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi işbirliğiyle düzenlenen panelde, Prof. Dr. Şerife Yorulmaz, "Türkiye’de Felsefenin Akademik Temelleri" başlıklı sunumu gerçekleştirdi. Islahat ve Tanzimat dönemlerinde eğitimin çok önemli bir yerde olduğunu belirter Yorulmaz, "Önce askeri eğitim ile başlayan çalışmaların, 1860’lardan sonra Darülfünun kurumunun ortaya çıkmasıyla netleştiğini görüyoruz. 1. Dünya savaşına gelindiğinde, 1914’lerde bu kurum yeniden yapılandırmaya gidiyor. Arkasından milli mücadele döneminde Mustafa Kemal’in eğitim konusundaki duyarlılığını gösteren toplantılar yapılıyor ve cumhuriyet ilan ediliyor" dedi.

'CUMHURİYET'İN KURUCU KADROSU ÜNİVERSİTE REFORMU YAPTI'

Cumhuriyet’in kurucu kadrosunun gerçekleştirdiği üniversite reformuna değinen Yorulmaz, "Cumhuriyetin kurucu kadrosu, eğitimde modernleşmenin geleneksel Osmanlı kurumları ile yapılamayacağından dolayı üniversite reformunu gerçekleştirdiler. Almanya’da Nazizim, İtalya’da Faşizm’in yükseldiği bu dönemde, bu ülkelerden Türkiye’ye sığınan mülteci bilim adamları olmuştur. Bunlar, o dönemde Türkiye’deki üniversite eğitiminin gelişmesine önemli katkılarda bulundular. Bu noktada Almanya’dan gelen mülteci bilim adamları, yetişmiş öğretim elemanı kadrosunda önemli bir eksikliği doldurmuşlardır" ifadelerini kullandı.

'Cumhuriyet Penceresinden Türk Felsefesine' başlıklı sunumunu gerçekleştiren Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Günay ise, "Cumhuriyet dönemi felsefesinden bahsederken, belirli bir tarih ve kültür birikimi ile bahsedilmesini doğru buluyorum. Cumhuriyet dediğimizde, yeni bir devlet, yeni bir toplum söz konusu dolayısı ile tarihsel ve kültürel anlamda Cumhuriyet yeni bir yol açıyor. Ancak bu, sürekli ilerlemesi ve gelişmesi gereken bir yol" şeklinde konuştu. (İHA)

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bozdoğan: Çıplak geldik, çıplak gideceğiz
Bozdoğan: Çıplak geldik, çıplak gideceğiz
Liseliler Müzik Festivali’nde yarıştı
Liseliler Müzik Festivali’nde yarıştı