'Kromsan taşınmalı'

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, Akdeniz İlçesi Kazanlı Mahallesi’nde bulunan Kromsan tesislerinin taşınması gerektiğini belirtti. Tesisin bu kadar insan nüfusunun yoğun olduğu bir bölgede burada olmaması gerektiğini anlatan Turan, “Üzeri branda ile kapatılan atıkların da standartlara uygun bir biçimde elimine edilmesi gerekir” dedi.

'Kromsan taşınmalı'
'Kromsan taşınmalı' admin
Bu içerik 659 kez okundu.

HASAN KÜÇÜK

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, Akdeniz İlçesi’nde bulunan ve üzeri brandalarla kapatılan Kromsan fabrikasının atıklarının önünde gazetecilere açıklamalarda bulundu. Branda ile kapatılan atıkların krom +6 bileşiklerini ihtiva ettiğini ifade eden Turan, “Krom +6 bileşikleri insan sağlığı açısından son derece toksik özelliklere sahip, kesin kanserojen sınıfında yer alan kimyasallardan bir tanesi. Burada bir defa insan sağlığına uygun olmayan bir üretimin yapıldığını izliyoruz. Özellikle yağmurlu ve rüzgarlı havalarda brandaların altındaki atığın etrafa yayılması ile ciddi bir ekolojik problemle karşı karşıyayız” diye konuştu.

 

İNSANLAR ÇOK CİDDİ BİR RİSK İLE KARŞI KARŞIYA

 

Kazanlı, Karaduvar, Adanalıoğlu halkı ile Mersin’deki söz konusu alana yakın bölümlerde yaşayan insanların çok ciddi bir risk ile karşı karşıya olduğunu iddia eden Turan, şöyle devam etti: “Bu sağlık açısından kabul edilebilir bir durum değil. Oysa ki bu kimyasalların uygun biçimde bertaraf edilmesi gerekir. Atıkların çevreye atılmaması gerekir. Biz biliyoruz ki geçtiğimiz yıllarda olumsuz hava koşullara sebebiyle buradaki atıkların önemli bir kısmının etrafa yayıldığını biliyoruz. Denize yayıldığını biliyoruz. Bunun pratik anlamı şudur. Yediğimiz deniz canlılarından balıklardan kabuklara kadar yediğimiz sebzelere kadar ve teneffüs ettiğimiz havaya kadar her şeyde krom +6 atıklarını alıyor olabiliriz. Bunun insan sağlığı açısından taşıdığı risk ortada. Yetkilileri bu konuda duyarlı olmaya çağırıyoruz. Bizde TBMM’ye bu durumu taşımak suretiyle sağlık sorununun çözülmesi için elimizden geleni yapacağız.”

Kromsan tesisinin bu kadar insan nüfusunun yoğun olduğu bir bölgede olmaması gerektiğini vurgulayan Turan, “Tesisin başka bir yere kaldırılması, atığında standartlara uygun bir biçimde elimine edilmesi gerekir” şeklinde konuştu.                                                   

kromsan rıdvan turan kazanlı hasan küçük soda sanayi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'Siyasi görüş devre dışı bırakılmalı'
'Siyasi görüş devre dışı bırakılmalı'
İş vaadiyle vatandaşları dolandırmış
İş vaadiyle vatandaşları dolandırmış