Advert
Advert
Advert

Sahilde bir garip pist

​Akdeniz İlçesi Kazanlı Mahallesi’nde CarettaCarettaların yumurtlama alanına pist yapılmasına ve üzerinin mıcırla kaplanmasına bir tepki de HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan'dan geldi. Mahalleye giderek sahilde incelemelerde bulunan Rıdvan Turan, Uluslararası sözleşmelerle koruma altında bulunan CarettaCarettaların yumurtlama alanındaki inşaat faaliyete asla izin vermeyeceklerini kaydetti. Sahildeki çalışmayı kimin yaptığı, sahile ne yapılacağı ise hâlâ belirsiz.

Sahilde bir garip pist
Sahilde bir garip pist admin
Bu içerik 528 kez okundu.
Advert

Hasan KÜÇÜK

Kazanlı Mahallesi sahilindeki CarattaCaretta kaplumbağalarının yumurta bıraktığı kumsalın hemen yanında açılan ve üzeri mıcırla kaplanan piste tepkiler sürüyor. HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, bazı partililerle birlikte söz konusu pistin yapıldığı alanda inceleme yaparak basın açıklaması düzenledi.

Bölgede görülenin tam anlamıyla bir doğa katliamı olduğunu vurgulayan Turan, “Sit alanı olarak belirlenmiş bir bölgeye gelip mıcır dökmek, gelip burada bir takım inşai faaliyetlere başlamak her şeyden önce doğa bilinci ile uyum içinde değil” dedi.

Akdeniz Belediyesi HDP’de iken burasının çeşitli kurumlar tarafından inşai faaliyetler yürütülmek için talep edildiğini ancak o dönemki belediyenin buranın SİT alanı ve son derece endemik bir tür olan CarettaCaretta kaplumbağalarının yumurtlama alanı olması sebebiyle buna izin vermediğini ifade eden Turan, “CarettaCaretta kaplumbağaları Türkiye’de yalnızca belli bölgelere yumurta bırakan ve dünyada uluslararası anlaşmalarla koruma altına alınan bir türdür. Bu tür için dünyanın bir çok bölgesinde önemli toplantılar yapılmakta önemli bilimsel araştırmalara konu olmaktadır. Hal böyle iken iktidarın ve yerel yöneticilerin hemen hemen her konuda bizim ülkemizin kaynaklarına karşı bu denli hoyrat yaklaşımlarının örneklerinden bir tanesini görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Dünya’nın her yerinde koruma altına alınan CarettaCarattalar için bu bölgenin yumurtlama alanı olmasının önemsenmediğini anlatan Turan şöyle devam etti: “İşte gördüğünüz gibi kumsalın üzerine getirmişler mıcırı dökmüşler. Burası artık carettaların yaşayabileceği bir alan olmaktan çıkmış durumda. Şimdi buraya ilişkin muhtelifin inşai faaliyetlerin olduğunu duyuyoruz. Bunlardan bir tanesi buranın Bilginer Havacılık tarafından bir helikopter pistine dönüştürme çabası ve faaliyeti. Kulağımıza gelen bir başkan inşai faaliyet ise bu bölgenin kıyı düzenlemesi kapsamında tenis kortları çocuk oyun alanları oteller gibi faaliyetlere konu olması noktasında. Ne yapmaya çalışırsanız çalışın bu bir helikopter pisti olsa bu bir başka tür inşai faaliyette olsa turizmde olsa bunların zaten son derece endemik bir tür olan ve nesilleri tükenmek durumunda olan CarettaCarettaların varlığı ile uyuşmayacağını ifade etmek istiyorum.”

Buraya yapılacak her türlü inşai faaliyetin karşısında olacaklarını ve direneceklerini belirten Turan, “Burası çivi dahi çakılması mümkün olmayan bir alan iken, kaplumbağaların yumurtlaması için rehabilite edilmesi gereken bir alan iken şu hale getirilmesini ne vicdanlar kabul ediyor ne insaniyet kabul ediyor. Zaten bir avuç kalmış bu gariban canlıların varlık koşullarını ortadan kaldırmak Akdeniz Belediyesi’nin kayyumuna nasip oldu” dedi.

“Hangi koşullarda hangi yasal mevzuata ve çerçeveye dayanarak bu adımları atıyorsunuz?” diye soran Turan, şunları söyledi: “Velev ki bu bir helikopter pisti ise ya da değil de başka bir tür inşai faaliyet ise siz kanunlara nizamlara göre hareket etmek zorunda olan bir kişisiniz. Nerden güç alıyor hangi mevzuata dayanarak SİT alanı olan bir bölgeyi inşai faaliyete açıyorsunuz. Emin olun ki ne sizin peşinizi bırakırız nede burada yapılmaya çalışılanın peşini bırakırız. Hangi amaçla hangi niyetle bunları bilemiyoruz. Ancak dünyanın koruduğu bir türü ki bizim Mersinimize gelmiş burayı sahiplenmiş buraya yumurta bırakan bir türü yok etmenize izin vermeyeceğimizi bir kez daha ifade etmek istiyoruz. Burası hayvanların yaşam alanıdır. Burası sit alanıdır. Uluslararası açıdan da değeri olan bir yerdir. Buraya değil inşai faaliyet helikopter pisti yada başka bir şeyi bir çivinin çakılmasını dahi hep beraber engellemek için elimizden gelen bütün meşru yolları kullanacağız.”    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bozdoğan: Çıplak geldik, çıplak gideceğiz
Bozdoğan: Çıplak geldik, çıplak gideceğiz
Liseliler Müzik Festivali’nde yarıştı
Liseliler Müzik Festivali’nde yarıştı