Advert
Advert
Advert

11 ülkeden 29 ressam Mersin'i anlatacak

​Mersin Büyükşehir Belediyesi, bu yıl 4. kez gerçekleştirilen Uluslararası Ressamlar Buluşması ile 11 ülkeden 29 ressamı Mersin'de ağırlıyor. Ressamlar, Mersin’in tarihi ve doğal güzelliklerini gezerek, zihinlerinde canlandırdıklarını tuvallerine aktarıyor.

11 ülkeden 29 ressam Mersin'i anlatacak
11 ülkeden 29 ressam Mersin'i anlatacak admin
Bu içerik 350 kez okundu.
Advert

Mersin Büyükşehir Belediyesi, düzenlediği Mersin Uluslararası Ressamlar Buluşması ile Mersin’in güzelliklerini ressamların gözünden dünyaya tanıtmayı hedefliyor. Mersin’in, hikâyesi ile meşhur Kız Kalesi’ni, tarihi milattan önceye uzanan antik kent Kanlıdivane’yi, insanın ruhunu dinlendiren denizini, güneşini, kumunu hayal gücü ile birleştiren ressamlar tabloları ile Mersin’i ölümsüzleştiriyor.

Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, Mersin’e gelerek meslektaşları ile buluşmaya katılan 29 ressam Mersin teması ile Mersin’i resmediyor.

4. Mersin Uluslararası Ressamlar Buluşması çerçevesinde Tataristan, Almanya, Güney Kore, Azerbaycan, Filipinler, Kırgızistan, Kazakistan, Bulgaristan, Gürcistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gibi ülkelerden katılan 29 ressam performans çalışmalarını Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde sürdürüyor.

Hayal gücünü tuvale aktarmak için yola çıkan ressamlar performans çalışması öncesi Silifke Taşucu, Aya Tekla Kilisesi, Kızkalesi, ElaiussaSebaste ve Kanlıdivane gibi birbirinden güzel mekânları gezdiler.  Gezi sonrası hafızasına kaydettikleri güzellikleri tuvaline yansıtmaya başlayan ressamlar birbirinden güzel Mersin tabloları ortaya çıkarmaya başladı.

Performans çalışması sonrası ortaya çıkan tablolar yarın saat 15.00’da Kongre ve Sergi Salonu Çok Amaçlı Salonda gerçekleştirilecek sergi açılışı ile vatandaşların beğenisine sunulacak. Ressamlar, sergi bitiminde tablolarını Mersin’de bırakarak, bırakan ressamlar ölümsüz eserlerini Mersinli vatandaşların beğenisine sunacak.

Ressamlar buluşmasına üçüncü kez katılan ve geçtiğimiz günlerde Tunceli’de şehit olan iki askerimizi Mersin tablosunda ölümsüzleştiren Yusuf Tarım, “Ben bu buluşmaya Bodrum’dan katılıyorum. Bu yıl Kızkalesi’ni resmediyorum ve Kızkalesi’nin önünde kayıklar var. Bu kayıklara geçtiğimiz günlerde Tunceli’de donarak şehit olan Mersinli iki şehidimizin ismini verdim. Şehit olan askerlerin Mersinli olduğunu Bodrum hava limanında duydum ve o an tablomda onları resmetmeye karar verdim.  Kahramanlarımızın isimlerini mutlaka bir yere yazmalıyım diye düşündüm. Hem tarihi Kızkalesi’ni çizdim hem de şehitlerin isimlerini bu şekilde ölümsüzleştirdim” dedi.

Mersin’in tarihinden çok portakal bahçeleri ile tanındığını ama tarihi ve turistik yerlerinin daha çok tanıtılması gerektiğini, ressamlar buluşmasının da bu noktada önem arz ettiğini sözlerine ekleyen Tarım,  “Mersin tarihi müthiş gerçekten. Dünyanın tarihi adeta Mersin’de var. Her yer tarih kokuyor. Bizim tarihi yerleri tanımamız açısından bu buluşma çok önemli. Keşke bütün şehirler bunu yapsa. Burhanettin Başkan’a gerçekten çok teşekkür ediyorum. Zaten sergi salonu olsun, buna benzer konularda sanata tanınan imkânlar çok güzel” şeklinde konuştu.

Mersin’e gelmeden önce bakış açısının farklı olduğunu ancak ressamlar buluşması kapsamında Mersin’e gelince düşüncelerinin değiştiğini söyleyen Azerbaycanlı Vahit Novruzov, “2000 yılından beri Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim görevlisiyim. Mersin’in tarihi yerlerini gezdik. Bu kapsamda ben Kanlıdivane’yi resmediyorum. Ben geçen yıl da gelmiştim. Mersin çok güzel bir yer. Eskiden böyle düşünmüyordum. Çöl gibi sıcak olduğunu düşünüyordum. Ama geldim gördüm havası sıcak ama insanları da sıcak. Doğası çok güzel. Geçmişte zengin medeniyetlere ev sahipliği yapmış. Farklı kültürler, farklı bakış açıları var. Bu açıdan Mersin bizim çok hoşumuza gitti” ifadelerine yer verdi.

Buluşmanın kendileri için önemine de değinen Novruzov, “Bu ressamlar buluşması bizim için çok önemli bir şey. Birçok ülkeden ressam gelip Mersin’i tanıma fırsatı buluyor. Ressamlar, buluşma sonrası buraya eserlerini bırakıp gidiyor.  Bu eserler gelecek nesiller için de çok önemli. Resim şarap gibidir. Yıllandıkça değerlenir. Büyükşehir Belediyemizde sanat için önemli işler yapmaya çalışıyor. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Bu buluşma çok önemli ve paha biçilemez bir şey” diye belirtti.

Ressamlar buluşmasına Özbekistan’dan katılan Yakup Sıdıkov ise, “Mersin’e ilk kez geldim. Çok güzel bir şehirmiş. Tarihi yerleri çok güzel. Bakıyoruz. Yeni yerler öğreniyoruz. Şu an ben Kanlıdivane’yi resmediyorum. Bunu bir tarihi eser olarak yapmak istiyorum. İsteyen gidip buranın fotoğrafını çekebilir ama ben buraya insanlar çizeceğim, sığır, koyun, çizeceğim ve eskiden yaşayan insanların hayatını resmedeceğim. Bu buluşmada onun için çok önemli. Gençlere, insanlara sanatı aşılamak için çok önemli bir buluşma. Çocuklar bu tablolara bakıp ressam olmak isteyebilirler. Sanata yönlenen, sanatı seven insan yamanlık yapmaz. Zaten bunun meyvelerini belki hemen almayabiliriz ama yarın çiçek verir, gül verir” şeklinde konuştu.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akşener ve Uysal Pazar Günü Mersin’de
Akşener ve Uysal Pazar Günü Mersin’de
Kumbur’dan su kıtlığı uyarısı
Kumbur’dan su kıtlığı uyarısı