Advert
Advert
Advert

Hatalı tohum üreticiyi vurdu

Mersin’in Aydıncık İlçesinde salatalık üreticisi hatalı tohum kurbanı oldu. PS 64 cinsi salatalık tohumlarının hatalı çıkması nedeniyle hasat zamanı gelmesine rağmen ürün alamayan çiftçiler konuyu Ziraat Odası'na Tarım Müdürlüğü'ne iletti. Yapılan incelemelerde salatalıkların yeteri kadar büyümediği, kısa kaldığı ve sürekli doğurma ve kardeşleme sorunları olduğunu görüdü. İlçede aynı tohumdan eken seraların yarısına yakınında aynı sorunların olduğu da tespit edildi. Tohumları satan firma da hatasını kabul etti ve ilçeye 15 kişilik hasar tespit ekibi gönderdi. Ekibin raporu doğrultusunda 500 bin salatalık fidesinin sökülmesi gündemde.

Hatalı tohum üreticiyi vurdu
Hatalı tohum üreticiyi vurdu admin
Bu içerik 3221 kez okundu.
Advert

HASAN KÜÇÜK

Aydıncık ilçesinde seralarda salatalık üretimi yaparak geçimini sağlayan çiftçiler bundan önceki yıllarda iyi verim aldıkları, merkezi Antalya’da bulunan bir tohum firmasından PS 64 cinsi olarak bilinen salatalık tohumu ve fidesi alarak dikim yaptı. Tohumun tanesini 27 kuruş, fidesini ise 1 TL’den alarak dikimini yaptıkları ürünün ekiminin üzerinden bir aydan fazla bir zaman geçmesine rağmen üreticiler ürün almayı beklerken  salatalıkların yeteri kadar büyümediğini, kısa kaldığını ve sürekli doğurma ve kardeşleme sorunları olduğunu gördü. Yapılan araştırmalar sonunda İlçedeki aynı tohumdan eken ilçedeki seraların yarısına yakınında aynı sorunların olduğu tespit edildi.

Çaresiz kalan çiftçiler durumu ilçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Ziraat Odası yetkililerine bildirdi. Üreticinin tohum aldığı firmada yaklaşık 15 kişilik bir ekip göndererek ilçede hasar tespiti yapmak için çalışma başlattı.

Hasar tespitinin ardından çiftçiler ürünlerini sökerek yenisini ekmeyi düşünüyor.

İsminin açıklanmasını istemeyen çiftçiler, “PS 64 cinsi salatalık tohumunu 1 ay önce ektik. Şu an ürün almamız gerekiyordu. Ancak çiçek yok. Salatalıklar kısa kalıyor.

Aydıncık’taki seraların yüzde 50’ye yakınında aynı durum söz konusu. Firma 15’e yakın eleman göndererek hasar tespiti yapıyor. İlçede yaklaşık 500 bin kök salatalık sökülecek. Salatalık fiyatlarını etkileyebilir. Çünkü Aydıncık’ta ürün alımı 2 ay sonraya erteleniyor. Bu tohum olarak denenmiş bir tohum olduğu için yıllardır aynı tohumdan ekiyorduk ve bir sorunla karşılaşmamıştık ancak şu anda bizleri yere vurdu” şeklinde konuştular.

Aydıncık’ta seraların yarısının mecburen söküleceğini anlatan çiftçiler “Firma yetkililerinin masraflarımızı karşılayacağını duyuyoruz ama kesin olarak masraflarımızı karşılanıp karşılanmayacağını bilmiyoruz. Aydıncık’ta seraları gezerek hasar tespiti yapıyorlarmış. Sökülecek denirse sökeceğiz. Tekrar ekim yapacağız” ifadelerini kullandı. 

Aydıncık Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncular Derneği Başkanı Zeki Deveini ise firma yetkilileri ile birlikte gezerek hasar tespiti yaptıklarını zararın ne kadar olduğunu bilmediklerini kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

hatalı tohum aydıncık salatalık üretici
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bozdoğan: Çıplak geldik, çıplak gideceğiz
Bozdoğan: Çıplak geldik, çıplak gideceğiz
Liseliler Müzik Festivali’nde yarıştı
Liseliler Müzik Festivali’nde yarıştı