Advert
Advert
Advert

Yeşilboğaz: Avukatlık kimliğimiz resmi kimlik hükmündedir

​Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, Mersin Barosu’na kayıtlı bir avukatın, avukat kimlik kartıyla birlikte para çekmek için gittiği bir bankada, banka personeli tarafından ‘banka işlemlerinde avukatlık kimliği geçersiz’ denilerekgeri çevrilmesine tepki gösterdi. Yeşilboğaz, “Avukatlık Kanunu’nda, avukat kimliklerinin tüm resmi ve özel kuruluşlar tarafından resmi kimlik hükmünde olduğu yönünde, emredici düzenleme getirilmiştir. Avukatlık kimliğimiz resmi kimliktir. Bu nedenle, Türkiye’deki tüm resmi ve özel kuruluşlarda görevli olan yöneticilerin bu konudaki hassasiyetimize karşı duyarlı olmalarını, tüm personellerin bilgilendirilmelerini talep ediyorum” dedi.

Yeşilboğaz: Avukatlık kimliğimiz resmi kimlik hükmündedir
Yeşilboğaz: Avukatlık kimliğimiz resmi kimlik hükmündedir admin
Bu içerik 251 kez okundu.
Advert

Yazılı bir açıklama yapan Yeşilboğaz, “Kamu kurum niteliğindeki meslek kuruluşu olan Türkiye Barolar Birliği tarafından üyelerine verilen avukat kimliğinin resmi niteliğe sahip olduğu ve meslek mensubunu tanıtması açısından yurt çapında geçerli olduğu, Avukatlık Kanunu’nda belirtilmiştir” ifadesini kullandı.

Bankadan baroya gönderilen yazıda, banka personelinin hatasının kabul edildiğini belirten

Yeşilboğaz, “Bu nedenle, Türkiye’deki tüm resmi ve özel kuruluşlarda görevli olan yöneticilerin bu konudaki hassasiyetimize karşı duyarlı olmalarını talep ederek; tüm çalışanların avukatlık kimliğimizin hukuken resmi kimlik yerine geçtiği konusunda bilgilendirilmelidir, avukatlarımız mağdur edilmemelidir” diye konuştu.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bozdoğan: Çıplak geldik, çıplak gideceğiz
Bozdoğan: Çıplak geldik, çıplak gideceğiz
Liseliler Müzik Festivali’nde yarıştı
Liseliler Müzik Festivali’nde yarıştı