İşçi alımında parti torpili iddiası

​CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, AKP Bozyazı İlçe Başkanlığı'nın İŞKUR’a iş için başvuran yurttaşlardan işe alınmaları halinde partiye 200 TL bağışta bulunmalarını istediğini ve işe alım kuralarının AKP ilçe başkanlığında çekildiğini ileri sürdü. AKP Bozyazı İlçe Başkanı'nın 'İşe 347 kişi başvurdu. İŞKU'dan listeyi aldık. 40 kişilik kontenjan veriyorlar bize' dediğini iddia eden Antmen, "İlçe başkanının da itiraf ettiği bu kontenjan bugüne kadar hangi illere ve ilçelere verilmiştir? İş-Kur’a başvuran ve işe yerleşeceği esnada AKP üyesi olmadığı ya da bağışta bulunmadığı için kaç kişinin işe girişi engellenmiştir" diye sordu.

İşçi alımında parti torpili iddiası
İşçi alımında parti torpili iddiası admin
Bu içerik 355 kez okundu.

AKP Bozyazı İlçe Başkanlığı'nın, İŞKUR üzerinden ile alınacak kişilerin belirlenmesinde rol oynadığı, kuraların parti binasında çekildiği ve işe alınanların ilk maaşlarını aldıklarında AKP'ye 200 lira bağış yapmaya zorlandığı iddia edildi.

İddiaların sahibi CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Mersin milletvekilleri Cengiz Gökçel ve Ali Mahir Başarır ile birlikte mecliste basın toplantısı düzenledi.

Antmen, AKP ilçe başkanlığı tarafından İŞKUR aracılığı ile işe giren vatandaşlara gönderilen SMS’i basın mensuplarıyla paylaştı.

Antmen,  “Bu iktidarla birlikte yolsuzluğun, yoksulluğun, kayırmacılığın zirvesine geldiğimizi biliyorduk ama vatandaştan iktidar partisi eliyle haraç toplanmaya başlandığına da şahit olduk. Vatandaşı kuru soğana muhtaç ettikleri yetmiyormuş gibi bir de soyup, soğana çevirmeye başladılar. Bunlar vatandaşı haraca bağladıkları, kendi istediklerini işe aldıkları İŞKUR'dan başvuruda bulunanların tamamının iletişim bilgilerini aldıkları yetmiyormuş gibi, başvuran ve çalışmaya başlayacakken, eşi CHP’li olduğu için bir kadının işe girişinin de iptal ettiler” ifadelerini kullandı.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, konuşmasını şöyle sürdürdü:  "İlçe Başkanı, olayın peşini bırakmamız üzerine bugün yaptığı itirafta, işe alım kuralarının AKP Bozyazı İlçe Başkanlığı’nda çekildiği yönündeki iddialarımızı kabul ederek 'Ben de İŞKUR’cuları topladım. Dedim ki, para alma konusunda böyle bir zorunluluk yok. Bizde partiye bağış her zaman vardır. Cumhurbaşkanımıza bile 1-2 milyon insan destek için sıraya girdi. Biz zorlamayla bir şey yapmıyoruz. İşe 347 kişi başvurdu. İş-Kur’dan listeyi aldık. 40 kişilik kontenjan veriyorlar bize' itirafında bulundu. İlçe başkanı duruma sosyal medyadan isyan eden bir vatandaşa 'seni işe almak zorunda değiliz. İstemeyen bağış vermez' diyor. Bunun da belgesi elimizde. İŞ-Kur aracılığı ile işe giren vatandaşlara AKP ilçe binasından SMS ile bağış adı altında haraç isteniliyor.  Bu olay, bu skandal bırakın normal bir sıradan ülkeyi, kabile ülkelerinde bile olsa hükümet derhal istifa eder hesap verirdi. Türkiye maalesef AKP eliyle kabile devletlerinin bile gerisine düşürülmüştür. İlçe başkanının da itiraf ettiği bu kontenjan bugüne kadar son 16 yılda hangi illere ve ilçelere verilmiştir? İş-Kur’a başvuran ve işe yerleşeceği esnada AKP üyesi olmadığı ya da bağışta bulunmadığı için kaç kişinin işe girişi engellenmiştir? İşe alınan kaç vatandaştan para alınmıştır."

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'Siyasi görüş devre dışı bırakılmalı'
'Siyasi görüş devre dışı bırakılmalı'
İş vaadiyle vatandaşları dolandırmış
İş vaadiyle vatandaşları dolandırmış