Advert
Advert
Advert

Çevre Mühendislerinden TSG Stadı kent meydanı olsun talebi

​Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) Çevre Mühendisleri Mersin Şube Başkanı Sinan Can, şu an yıkımı devam eden Tevfik Sırrı Gür (TSG) Stadının kent meydanı, yıkılan Deniz Park’ın ise ‘aktif kullanılan yeşil alan’ ya da ‘ekolojik park’ olarak projelendirilmesinin çevre dostu bir planlama olacağını kaydetti.

Çevre Mühendislerinden TSG Stadı kent meydanı olsun talebi
Çevre Mühendislerinden TSG Stadı kent meydanı olsun talebi admin
Bu içerik 269 kez okundu.
Advert

Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) Çevre Mühendisleri Mersin Şube Başkanı Sinan Can, yaptığı yazılı açıklamada, yeryüzü cenneti Mersin’in

yeşiline yeşil, değerine değer katacak olan çalışmalar beklerken, gerçekleştirilmek istenen projelerin kamuoyu karşısında ciddi seviyede tartışıldığını bundan ise Mersin adına sağlıklı sonuçlar alınamayacağının görüldüğünü kaydetti.

Mersinin kültürel ve tarihi mirasını yansıtan Tevfik Sırrı Gür Stadyumunun ne olacağı konusunu kaygıyla izlediklerini ve takip ettiklerini anlatan Can, “Mersin'e bir dizi ziyaretler için gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tevfik Sırrı Gür Stadyumu'nun bulunduğu yaklaşık olarak 50 dönümlük alana ve bunun önündeki deniz park diye bilinen yaklaşık 60 dönümlük bir alanüzerindeki iki farklı bölgeye millet bahçesi yapılacağını belirtmiştir. Ayrıca yapılacak olan millet bahçelerinin projelerinin hazırlık aşamasında olduğu ve TOKİ tarafından gerçekleştirileceği belirtilmiştir” dedi.

 

PROJE SONUÇLARI VAR İKEN BAŞKA PROJE ARAYIŞLARI OLUMSUZ SONUÇLAR DOĞURUR

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından Tevfik Sırrı Gür Stadyumu İle Çamlıbel Limanı Arası Kıyı ve Rekreasyon Düzenlemesi Fikir Projesi Yarışması düzenlendiğini ve sonuçlarının kamuoyu ile paylaşıldığını hatırlatan Can,

şöyle devam etti: “Gerçekleştirilen bu olumlu yaklaşım ilgili meslek kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve Mersin halkı tarafından olumlu karşılanmış Mersin için katma değer oluşabilecek nihai sonuç elde edilmiştir. Bu alan kapsamında hali hazırda gerçekleştirilmiş proje yarışmasının sonuçları var iken bu sonuçları görmezden gelmek yeni proje çalışmaları arayışları içerisinde olmak Mersin kenti için olumlu olmayan sonuçlar doğuracağı kesindir.”

 

Mersin’de kentli kültürü için son derece önemli olan bir kent meydanının bulunmadığına dikkat çeken Can “Mersin’de kişi başı ‘aktif yeşil alan’ miktarının arttırılması gerekliliği her kesim tarafından ortak bir karar olduğunu söyleyebiliriz. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un belirttiği iki farklı alanın Mersinin ihtiyacına binaen planlanması son derece önemlidir.  Şuan yıkımı devam eden Tevfik Sırrı Gür Stadyumu alanının yerine aktif kent meydanı, deniz park diye bilinen yaklaşık 60 dönümlük bir alan  üzerine ise ‘aktif kullanılan yeşil alan’ ya da ‘ekolojik park’ olarak projelendirilmesi Mersin’in geleceği için daha vizyoner, sürdürülebilir ve çevre dostu bir planlama olacağını söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

 

YANLIŞ PLANLAMA YÖNTEMİNDEN VAZGEÇİLMELİ

 

Tartışma konusu olan yerlerle ilgili kurumlarının ve başka kurumların görüşlerini değerlendirmenin katılımcı kent yönetimleri için son derece önemli olduğunu vurgulayan Can şöyle devam etti: “Mersin’in çok sesli ve farklı kesimlerin yer aldığı ve aktif fikir yürütülen tartışma noktaları geniş olan bir kent olduğunu unutmamak gerekir. Bu noktada Mersin’de yaşayan yurttaşların, kurum ve kuruluşların görüş ve önerilerini alarak projelendirme yapmak katılımcı demokrasilerin işlemesi için son derece önemli olacaktır. Planlanan bölgelerin Mersin’in en değerli ve güzide noktaları olduğunu unutmamak gerektiği vurgulamak projelendirilmesinin katılımcı anlayışa uygun bir şekilde gerçekleştirilmesi son derece önemlidir. Sonuç olarak süregelen yapılan hata ve yanlış planlama yönteminden vazgeçilmeli ve Mersin kenti ve yurttaşları için son derece yararlı olabilecek ve yüzyıllar boyunca övgüyle anımsanacak bir projelendirme yöntemi ortaya koyarak daha çevreci yaşanabilen bir kent yaratmak son derece önemlidir.

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mezitli’de 6 hırsızlık olayının failleri yakalandı
Mezitli’de 6 hırsızlık olayının failleri yakalandı
Mahallelere beton yol!
Mahallelere beton yol!