Advert
Advert
Advert

​'TSG Stadı spor alanı olarak kalmalı'

TOKİ'ye devredilen Tevfik Sırrı Gür Stadı'nın yerine 'Millet Bahçesi' yapılacağının açıklanmasının ardından stadın yıkımına başlanmıştı. Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği (TÜFAD) Mersin şehir merkezinde futbol sahası kalmadığına işaret etti ve stadın yıkımının durdurulmasını, sportif amaçla kullanımına devam edilmesi çağrısında bulundu. Mersin tarihi açısından önemli bir yeri bulunan stadın kapalı tribününün korunması ve buranın spor müzesi yapılması da TÜFAD'ın öneri arasında yer alıyor.

​'TSG Stadı spor alanı olarak kalmalı'
​'TSG Stadı spor alanı olarak kalmalı' admin
Bu içerik 1145 kez okundu.
Advert

ABİDİN YAĞMUR

Geçmişte Mersin İdman Yurdu'nda futbolcu veya teknik sorumlu olarak görev yapmış, tarihi Tevfik Sırrı Gür Stadı'nda maçlara çıkmış isimler, bu kez tarihi stadın yıkımının durdurulması ve sportif amaçla kullanıma devam edilmesi talebiyle basının karşısına çıktı.

Eski futbolcular ve teknik çalıştırıcılar adına açıklamayı Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği (TÜFAD) Mersin Şube Başkan Yardımcısı Hüseyin Kılavuz yaptı.

Stadın, cumhuriyet döneminde Mersin'e yapılan en önemli kamu yatırımlarından biri olduğuna dikkat çeken Hüseyin Kılavuz, "Yapıldığı sistemle Mersin'e ve Mersin sporuna uzun süre hizmet veren bu tesis, sosyal ve kültürel alanlar ile milli bayramlarda halka hizmet vermiştir. Uzun yıllar sonra Mersin İdman Yurdu'nun tekrar Süper Lig'e yükselmesiyle birlikte UEFA standartlarına getirilmek üzere restore edilmiş, aynı zamanda iklim koşulları da göz önüne alınarak gece maçları  oynanacak şekilde ışıklandırılmıştır. Bu sırada açık tribün üstleri de peyderpey kapatılmıştır" dedi.

2013'te yapılan Akdeniz Oyunları için yeni stat yapıldığını, TOKİ'nin bunun karşılığında TSG Stadı'nın mülkiyetini aldığını hatırlatan Kılavuz, TOKİ'nin devreye girmesinin ardından, stadın arazisinin otel ya da AVM olacağı iddiasının gündeme geldiğini, belediyelerin buna karşı çıktığını, stat arazisinin kent meydanı olarak değerlendirilmesi talebinin dillendirildiğini kaydetti. Kılavuz, son olarak stat arazisine Millet Bahçesi yapılacağının bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandığını ifade etti.

Kılavuz, "Mersin'de yaşayan yirmili yaşlardaki her bireyin bir biçimde anısı olan bu stat geçtiğimiz günlerde ansızın yıkılmaya başlandı. Kamuoyu bu konuda bilgilendirilmedi. Basına açıklama yapılmadı. Stadın etrafındaki yollardan geçenler kepçeleri, dozerleri görünce içlerinde bir burukluk hissettiler. Bizler de aynı duyguları yaşadık ve yaşıyoruz. Her geçen gün burukluğumuz artıyor. Orada bir kentin spor tarihi yıkılıyor. Her vurulan kepçe anılarımıza darbe olarak iniyor" dedi.

Stadın yıkılması konusunda daha fazla sessiz kalmamaya ve yeni dönem için önerilerde bulunmaya karar verdiklerini belirten Hüseyin  Kılavuz sözlerini şöyle sürdürdü:

"Birinci teklifimiz, kapalı tribün kalmak koşuluyla diğer tribünler yıkılsın. Çim alanı korunsun. Kapalı tribün bölümü spor tarihi müzesi haline getirilsin. Çim saha geçmişte olduğu gibi sportif faaliyetler için kullanılmaya devam edilsin. Çevresi de yine sportif faaliyetlere imkan tanıyacak şekilde yeşil alan olsun. İkinci teklifimiz, mutlaka yıkmamız gerekiyor diyorlarsa burası halka açık spor alanlarının olduğu ve çeşitli spor faaliyetlerinin yapılabileceği bir alan olarak düzenlensin. Yürüyüş yolları, voleybol ve basketbol sahaları yapılsın. İlgililer tüm bunlara da yok diyorsa burayı Büyükşehir Belediyesi'ne devretsin. Belediye halkımıza sormak kaydıyla burayı nasıl değerlendireceğine karar versin. Kentsel ve sportif hafızamızın, anılarımızın yok edildiği bu süreçte buranın otel ya da AVM zincirine verilmesini kesinlikle istemiyoruz. Bu stadın arazisinin nasıl değerlendirileceğinin bir referandumla halka sorulmasını istiyoruz. İlgililerin çığlığa dönüşen bu sesimizi duymasını, halkın sesine kulak vermesini, kentimize karşı daha büyük yaralar açmadan tekrar düşünmesini talep ediyoruz. Yıkım durdurulsun. Kentin ileri gelenleri, sivil toplum örgütleri bir araya gelsin ve kent adına sağlıklı bir karar alınsın. Ben yaptım oldu, sadece ben bilirim demek yerine halkın sesine kulak verilsin."

Mersin'in nüfusunun 1,5 milyonu aştığını, büyük bir sporcu kitlesine sahip olan kentte yılın 12 ayında spor yapılabildiğini ifade eden Kılavuz, "Tevfik Sırrı Gür Stadı sportif faaliyet dışına çıkarılırsa Mersin'de gençlerin spor yapacağı alan kalmayacak. Şu an şehir merkezinde spor tesisi kuracağımız bir yer yok. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nün bir tesisi bile yok. Bunlar göz önüne alınmalı" dedi.

Tevfik Sırrı Gür Stadı'nın en önemli Mersin markalarından biri olduğunu söyleyen Kılavuz, "Hangi şehre gidersek gidelim Tevfik Sırrı Gür Stadı'nda top oynamış birileriyle karşılaşıyoruz. 'Deniz kıyısındaki o stat duruyor mu' diyorlar. 'Hayır, o stat yıkıldı' demek istemiyoruz" ifadelerini kullandı.

 

Mersin'in spor hafızası

 

Tevfik Sırrı Gür Stadı, deniz kıyısında olması, kale arkası tribününden denizin görülmesi nedeniyle Türkiye'deki nadir statlardan biriydi.

Stadın inşaatına, Mersin'de 1940 ve 1947 yılları arasında valilik yapan ve kente çok sayıda eser bırakan Tevfik Sırrı Gür'ün girişimleriyle, halkın imecesiyle 1946 yılında başlandı. Stat 1951 yılında hizmete girdi. 1960'lı yıllarda belediye meclisinin önerisiyle stada Vali Tevfik Sırrı Gür'ün adı verildi. 17500 kişi kapasiteli stat, Mersin İdman Yurdu'na senelerce ev sahipliği yaptı. Kırmızı lacivertliler, çeyrek asır sonra Süper Lig'e yükseldiklerini bu statta ilan etti.

Stat, 1950'lerden 2010'lu yıllara kadar kesintisiz olarak milli bayram kutlamalarına da ev sahipliği yaptı.

 

Yıkımı durdurmak için vakit var

 

Tevfik Sırrı Gür Stadı'nın yerine Millet Bahçesi yapılacağının açıklanmasının ardından statta yıkım işlemleri başladı ancak bu işlemin biraz ağır ilerlediği gözleniyor. Yıkım çalışmaları kapsamında stadın kapalı tribün kısmındaki alimünyüm kalıplar söküldü. Kuzey kale arkası tribünün olduğu bölüm yıkıldı ve iş makinelerinin stada girebileceği bir delik açıldı. Yıkım işlemlerinin düşük tempoda da olsa sürdüğü stada her gün çok sayıda Mersinli gelerek hatıra fotoğrafı çektiriyor.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bozdoğan: Çıplak geldik, çıplak gideceğiz
Bozdoğan: Çıplak geldik, çıplak gideceğiz
Liseliler Müzik Festivali’nde yarıştı
Liseliler Müzik Festivali’nde yarıştı