Advert

'Yıkım öncesinde asbest kontrolü yapıldı mı?'

​HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, yıkımına başlanan Tevfik Sırrı Gür Stadı'nda asbest kontrolü yapılıp yapılmadığı, yıkım alanının karantinaya alınıp alınmadığı konusunu meclis gündemine taşıdı.

'Yıkım öncesinde asbest kontrolü yapıldı mı?'
'Yıkım öncesinde asbest kontrolü yapıldı mı?' admin
Bu içerik 160 kez okundu.

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Tevfik Sırrı Gür Stadı'nın yıkımını gündeme getirdi.

1951 yılında yapımı tamamlanan, Mersin kent belleğine dair önemli kamusal yapılardan birisi olan Tevfik Sırrı Gür Stadı'nın yıkım faaliyetinin geçtiğimiz haftalarda başladığını ifade eden Turan, "Yıkım faaliyeti esnasında çevreye yoğun biçimde tozun yayıldığı tarafımızca gözlenmiştir. Tüm eski binalarda olduğu gibi yıkılmakta olan stattan çevreye yayılan tozun asbest içerip içermediği önemli bir sorun olarak durmaktadır. Bilindiği gibi asbest binalarda özellikle izolasyon işlerinde çok uzun yıllar boyunca kullanılmış bir mineraldir. Asbestli yapı ürünlerinin üretim ve kullanımı 2010 yılından bu yana ülkemizde yasaktır. Ancak 2010 öncesi yapılarda asbestli ürünlerin kullanılmış olması, özellikle de kentsel dönüşümle yıkılan yapıların atıklarıyla asbest liflerinin çevreye dağılması, gelecek 20 yıl içinde önemli bir çevre ve sağlık sorunuyla karşı karşıya kalmamıza sebep olabilir. Bilindiği gibi asbest liflerinin solunum ve sindirim yoluyla insan bünyesine girmesiyle birlikte başta akciğer kanseri olmak üzere, gırtlak ve sindirim sistemi kanserlerine yol açmaktadır.

 Tevfik Sırrı Gür Stadı’nda eğer asbest kullanılmışsa, asbest uzaklaştırılmadan stadyum yıkıldığı zaman çevreye ciddi miktarda yayılacak, bu durum o bölgede yaşayanlar, o bölgeyi güzergah olarak kullananlar ve yıkım faaliyetinde çalışan işçiler için ciddi bir risk oluşturacaktır" dedi.

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan soru önergesinde şu sorulara yer verdi:

"Tevfik Sırrı Gür Stadı’nın yıkımı öncesinde asbest kontrolü yapılmış mıdır?Eğer yapılmış ise hangi akredite kurum tarafından bu kontroller yapılmıştır? Yıkım alanında düzenli ortam ölçümleri yapılmakta mıdır? Yapılan ölçümlerde asbeste rastlanmış mıdır? Eğer rastlanmış ise Asbest yönetmeliğine uygun önlemler alınmış mıdır?  Bölge karantinaya alınmış mıdır?  Çalışanların uygun ekipman ve donanımla çalışmaları sağlanmakta mıdır?" (Bülten)

 

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Minik eller çalışıyor
Minik eller çalışıyor
Müftü Deresi Bisiklet Ve Yürüyüş Yolu Yenileniyor
Müftü Deresi Bisiklet Ve Yürüyüş Yolu Yenileniyor